Criminal dizisi için 4 yazıdan oluşacak bir seri yazacağımızı bir önceki, ”Suçlu değilim.” – Criminal: Almanya yazımızda belirtmiştik. Netflix‘in bu yeni dizisi izleyene, 4 farklı ülkede, toplam 12 zanlı ve onların hikâyelerine tanık olma fırsatı veriyordu. İlk durağımız Birleşik Krallık, ikinci durağımız da Almaya’ydı. Üçüncü durak olarak Fransa‘yı seçtik. Sorgu ekibinde bizleri Margot Bancilhon, Laurent Lucas, Anne Azoulay ve Mhamed Arezki karşılıyor. Dedektiflerimizin oyunculukları, duygu geçişleri ve duygu yansımaları açısından çok başarılı.

Émilie

Bataclan saldırısında (Paris saldırı) erkek arkadaşını kaybeden Emilie‘nin bir şeyler sakladığından emin olan dedektifler, Emilie’yi konuşturmak ve onun açığını yakalamak için uğraşırlar. Tahmininizden çok daha farklı bir sona sahip olan bölüm, yaklaşık bir saat boyunca heyecanını kaybetmiyor.

Caroline

Bir şantiyede gerçekleşen yaralanma olayının ardından ekip, söylediğinden daha fazlasını bildiğinden şüphelendikleri bir inşaat yöneticisini sorguya alırlar. İlk 10 dakikadan sonra zanlı ve kurban arasındaki bağı çok rahat çözebildiğiniz için sezonun en hafif kalan bölümü diyebiliriz.

Jerome

Şafaktan önce işe çağırılan ekip, şiddet dolu bir nefret suçu işlediğinden şüphelenilen bir satış müdürünü sorgular. Fransa sezonunun, açık ara en heyecanlı ve en başarılı bölümü. Tabii bunda Jérémie Renier‘in oyunculuğunun payı çok büyük. İzleyin, izlettirin bölümlerinden biri.

İngiltere ve Almanya’ya göre biraz daha farklı konulara değinen Fransa, vicdan muhasebesinin önde olduğu bir sezon çizmeyi hedeflemiş. Başarılı olmuş diyebiliriz ama klasik Fransız suç dizilerinde de sıkça karşılaştığımız yavaş akan senaryo klişesinden kurtulduğunu söylemek çok zor. Criminal: Fransa’nın, diğer iki sezonun biraz gerisinde kalmasına rağmen bölüm sonu başarıları sayesinde verdiği keyif bambaşka. Criminal: Fransa, Criminal serimizin üçüncü kısmıydı. İzlemek isteyenler için fragmanı buraya koyuyorum. Serinin son yazısı olacak olan Criminal: İspanya‘da görüşmek üzere.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here