Eskişehir soğuk havasına rağmen kış aylarında bile günübirlik turistleri dahi çeken bir şehirdir. Şehirde görülmesi gereken bir sürü yapı ve müze vardır ancak bunların yanı sıra son zamanlarda Eskişehir’de açılmış olan bir yer var ki kendinden çok fazla söz ettirdi. Neden bu kadar söz ettirdi? Görülmeye değer mi? Neresi burası? Şimdi bunların ve aklınıza gelebilecek diğer soruların cevapları işte bu yazımızda!

Fotoğraf- NAARO

Evet, konu başlığından da anlayacağınız üzere Odunpazarı Modern Müze’den bahsediyoruz. Eskişehir’in merkezinde ulaşımını da çok kolay bir şekilde sağlayabileceğiniz bir konumda bulunmaktadır. Eskişehir’e gelip sadece dışarıdan bile olsa görmeniz gereken bir yer. Müzeye dışarıdan baktığınızda kocaman bir ahşaptan kutuyla karşılaşacaksınız. OMM’nin Japonyalı mimarı Kengo Kuma, samimi ve sıcak bir ortam sağlamak istediğini söylüyor; aynı zamanda da organik bir görüntü sağlayabilmeyi amaçladıklarını ifade ediyor. Aslında bu da bize OMM’nin neden ahşaptan bir yapı olduğuna açıklık getirmektedir.

Fotoğraf-NAARO

Üç katlı bir yapı olan OMM, engelli bireylerin de müzeden rahatlıkla faydalanabilmesi için oldukça düşünceli davranılarak güzel imkanlar sağlamaktadır. Tekerlekli sandalye kullanıcıları, ​müzenin kafe bölümünden giriş yaparak tüm katlara asansörle ulaşabilmektedirler. Görme engelliler, ​Hayal Ortağım mobil uygulamasında OMM için hazırlanan bölüm sayesinde müzede sesli navigasyonla gezebilmekte ve sesli betimleme ile sergilenen eserleri zihinlerinde canlandırabilmektedirler. Aynı zamanda da dileyen misafirlerin kullanımına sunulan tekerli sandalye ve bastonlu tabureler de bulunmaktadır.

OMM’ye gittiniz “Biz sadece bir müze için mi geldik o kadar yolu?” dediğinizi duyar gibiyim, ancak yukarıda bahsettiğimiz gibi konum olarak merkezi olmasının yanı sıra aynı zamanda da Eskişehir’in en turistik alanında da yer aldığını belirtelim. Sağ tarafında Yılmaz Büyükerşen Balmumu Müzesi’nden tutun arka tarafında ise rengarenk sokakları ve UNESCO’nun kültür mirası geçici listesinde yer alan Odunpazarı Evleri’ne ulaşmanız çok kolay. Odunpazarı Evleri’ni takip edip biraz daha yukarı gidecek olursanız da karşınıza Şelale Park çıkacaktır ve buradan da tüm Eskişehir’i ayaklarınızın altında görmeniz mümkün. Tabii ki sadece bununla sınırlı kalmamışlar, OMM gelen misafirlerinin yorulabileceğini belki de bir soluk almak veya yemek yiyip bir şeyler içmek isteyip gidebileceği bir yere ihtiyaçlarının olabileceği düşüncesiyle OMM CAFE ve OMM INN gibi mekanları da projeye eklemişlerdir. Aynı zamanda da OMM’da geçirdiğiniz güzel zamandan ve turunuzdan sonra daha kalıcı hatıralar biriktirebilmek için OMM DÜKKAN da bulunmaktadır. Ayrıca müzeyi ziyaret ettiğiniz gün içerisinde de bu mekanlardan indirimli bir şekilde faydalanabiliyorsunuz.

Fotoğraf- Emre Şanlı

Müzenin iç kısmının da mimarisinin de sizi oldukça etkileyeceğinden eminiz. İç mimarisini ise birkaç kelimeyle özetleyecek olursak ihtişamlı ve hayret verici olduğunu söyleyebiliriz. Müzenin içerisinde ise sizi birinden farklı ve hayretlere düşürecek inanılmaz güzel sanat eserleri karşılıyor. Her eserin kendi hikayesi bulunuyor. Yani içeride uzun uzun vakit geçireceksiniz çünkü her gördüğünüz eser sizde merak uyandıracak ve hepsinin hikayesini okuyacaksınız. Eğer bunu yapmaya ve her eserin hikayesini tek tek okumaya üşeniyorsanız OMM size bu konuda da bir olanak sağlıyor ve müze gezintinizin bir anlam kazanabilmesi için rehberli turlar da bulunuyor.  Bunun için de biletinizi alırken dikkat etmeniz ve internet sitesinden rehberli tur saatlerine bakmanız yeterli sadece. Kısacası biz size daha da fazlasını anlatmadan eğer Eskişehir’e yolunuz düşerse gidip ve bu eşsiz deneyime kendi gözlerinizle tanıklık etmenizi tavsiye ediyoruz.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here