4 Nisan 1979’da, Avustralya’nın Perth şehrinde doğan yetenekli aktör Heath Ledger’ı hepimiz canlandırdığı efsane karakter “Joker” ile tanırız.

İlgili resim
Ledger, 2007 yılında vizyona giren “The Dark Knight” filminde canlandırdığı psikopat ve şizofren katil rolüne hazırlanmak için oldukça çaba sarf etmişti. Öyle ki, günlerce kendini bir otel odasına kapatmış ve Joker karakteri ile empati kurmaya çalışmıştı. Kendini, karakterin yerine koyabilmek amacıyla da kafasında oluşturduğu tipleme için günlük bile tutmuştu. Günlerce tek başına kendi sesini kaydediyor ve en iyi olanı seçmeye çalışıyordu. Role hazırlanma sürecinde yaşadıklarını ise şöyle açıklamıştı: “Geçen hafta büyük olasılıkla, her gece ortalama iki saat uyayabildim… Ben durmadan düşünen biriyim. Vücudum bitkin düştü ve aklımı kaçırmak üzereydim.” 

Joker rolünü oldukça yıpratıcı ve zor olarak tanımlıyordu. Kendini role o kadar kaptırmıştı ki insomnia(uyku bozukluğu) hastalığına yakalanmıştı.

İlgili resimYoğun çalışmaları elbette meyvesini de vermişti. Bugün şüphesiz hemen herkesin aklına Joker deyince Heath Ledger gelir. O, karakter ile bütünleşti ve ölümsüzleşti. O, muazzam performansı ile Joker karakterine çok fazla anlam yükledi. Ledger kendisini bu filme öyle bir adamıştı ki, bu nedenle o, en çok da Nolan yapımı Dark Knight filmi ile tanınıyor. Ancak bildiğiniz üzere Heath Ledger inanılmaz yetenekli bir oyuncu. Onun yeteneği henüz küçükken fark edilmişti ve 17 yaşındayken, ülkesi Avustralya’daki dizi ve showlarda boy göstermeye başlamıştı. Ancak onun ilk kez oynadığı Hollywood yapımı film Senden Nefret Etmemin 10 Sebebi” idi.

10 Things I Hate About You (1999)

10 things i hate about you photos ile ilgili görsel sonucu1999 yapımı film, William Shakespeare’in, Hırçın Kız isimli komedisinden uyarlanmıştır. Kat ve Bianca kardeşlerin aralarındaki zıtlığı ve uyuşmazlığı konu alan filmde, Ledger sergilediği hem oyunculuk hem de ses performansıyla göz doldurmakta. Ledger’ın ilk ciddi işi olarak sayabileceğimiz bu gençlik filminde Frank Sinatra’dan, Can’t Take My Eyes Off You şarkısını söylediği sahne, filmin en ikonik anlarından biri.

Patriot (2000)

patriot filmi gibson ve ledger ile ilgili görsel sonucuYönetmen Roland Emmerich’in, Oscar ödüllü epik filminde, Heath Ledger, usta oyuncu Mel Gibson’ın oğlu olarak rol alıyor. Amerika Bağımsızlık Savaşı’nın konu alındığı filmde, bazı eleştirmenlere göre Gibson’ın performansı Ledger’ınki ile gölgelenmiş. Patriot, Ledger’ı üst kademelere taşıyan önemli bir film. Dönem filminde başarılı bir performans sergilemesi, onun bir sonraki sene “A Knight’s Tale” filminde oynaması için kapı aralayacaktı.

A Knight’s Tale(2001)

İlgili resimHeath Ledger bu filmde ise, efendisi öldükten sonra onun yerine geçerek şövalyelik yapan ve müsabakalara katılmak için can atan bir köylüyü canlandırır. Yer yer komik, yer yer romantik unsurlar barındıran filmde, Ledger’ın samimi ve eğlenceli oyunculuğunu izlerken onun erken kaybı için bir kez daha üzüleceksiniz.

Brokeback Mountain(2005)

brokeback mountain pinterest ile ilgili görsel sonucuYetenekli yönetmen Ang Lee’nin filmi Brokeback Mountain, Heath Ledger’ın oynadığı en etkili filmlerden biri. Ledger’ın yanında Jake Gyllenhaal’ın da boy gösterdiği film; oyunculukları, müzikleri ve konusu ile bittikten sonra da izleyeni etkisi altında bırakan duygu yüklü bir baş yapıt. Film, Brokeback Dağı’ndaki bir çiftlikte tanışan bir kovboy ve bir çiftçi arasında başlangıçta tuhaf gelişen ilişkinin sonradan derin ve duygusal bir aşka dönüşmesini konu alıyor. 1960’lı yıllarda Amerika’da iki erkeğin birlikte olması kabul edilemez bir şeydi. Bu nedenle ikili, aşklarını gizli saklı yaşamak zorunda kalıyor ve hatta zaman içerisinde birbirlerinden kopuyorlar. Fakat ne olursa olsun bu iki aşık, birbirlerine bir şekilde kavuşmanın yolunu bulmaya çalışıyor. 8 dalda Oscar’a aday olan film, 3 tanesini kazanmış ve gösterime girdiği 2005 yılından beri çok ses getirmiştir. Ayrıca bu film Ledger’ı, Hollywood dünyasında başarılı bir konuma getirmiştir.

Casanova(2005)

İlgili resim18. yüzyılın Venedik şehrinde yaşayan ve oldukça çapkın bir erkek olan Casanova’nın cazibesine hiçbir kadın karşı koyamamaktadır. Ancak Francesca Bruni, Casanova ile ilgilenmeyen tek kadındır. Elbette bu durum Casanova’nın dikkatini çeker. Hatta Francesca’ya aşık bile olur. Kadınlar ile evlilik dışı ilişki yaşamasından ötürü bir yandan Katolik Kilisesi tarafından aranan ve bu nedenle köşe bucak kaçan, bir yandan da Francesca’yı etkilemeye çalışan Casanova’nın komik hikayesi, göz doldurucu bir oyunculuk ile yansıtılmış.

Candy(2006)

candy movie ile ilgili görsel sonucuFilm, uyuşturucu bağımlısı Candy ve Dan çiftinin yaşadığı sorunları, ikilinin arasında zaman içerisinde gelişen kopuklukları ve uyuşturucunun insan üzerinde bıraktığı etkileri duygusal bir perspektiften izleyiciye sunuyor. Çiftin bu uyuşturucu hazzı zaman içerisinde o kadar büyüyor ki Candy daha fazla eroine kavuşabilmek için vücudunu satmak zorunda kalıyor. Dan karakteri ise bütün bunlara göz yummakta. Sırf Heath Ledger’ın, gelişen olaylar karşısında çaresiz ve güçsüz bir adamı oldukça gerçekçi bir şekilde oynadığı sahneleri görebilmek adına izlenmesi gereken bir film. Uyuşturucunun bitirdiği hayatlar, oldukça çarpıcı ve dramatik bir hikaye ile izleyiciye sunulmuş. Birbirinden güzel şarkıları ile de filmin hemen her sahnesinde kendinizi gözünüz dolmuş bir şekilde bulacaksınız.

I Am Not There(2007)

beni orada arama film ile ilgili görsel sonucuMüzik dehası Boby Dylan’ın hayatının anlatıldığı otobiyografik filmde, Dylan karakteri 6 farklı kişiliğe bölünmüş. Dylan’ın 6. kişiliği olan Robbie Clark’ı da Heath Ledger canlandırıyor.

The Imaginarium of Doctor Parnassus(2009)

İlgili resimFantazi ve gizem öğeleri ile bezeli filmde Dr. Parnassus isimli 1000 yaşındaki sihirbaz, gezgin bir tiyatro kumpanyasında sihirli bir ayna yardımı ile seyircileri manipüle eder. Ancak seyircilerine düşledikleri hayalleri vaat eden Parnassus’un şeytan ile yaptığı anlaşması sona ermektedir ve şeytan, yani Bay Nick ile yeniden hesaplaşmak zorunda kalır.

Filmin çekimleri sırasında Heath Ledger, New York’daki evinde yanlış ilaç kullanımından ötürü hayatını kaybetmişti. Bu nedenle onun oynadığı Tony karakterini sırası ile Johnny Depp, Jude Law ve Colin Farrell devraldı. Bu üç oyuncu ise filmin sonunda, paylarına düşeni Ledger’ın kızı Matilda’ya bağışladılar.

”Hala bir çocuğum, 6 yaşındaki bir çocuk. Ama bu sadece uyanmayı istemekle ilgili bir şey. Hayat büyük bir yolculuk. Evden ayrıldığımda bir yolculuğa çıkmıştım ve hala o yolculuktayım.”

heath ledger pinterest ile ilgili görsel sonucu2008 yılında aramızdan ayrılan sanatçı, ardında birçok ödül ve başarılı film bıraktı. Akıllarımızda, her zaman neşe dolu, her zaman yetenekli ve yaptığı işlerin altından kalkabilen biri olarak kalacak. En önemlisi de kimse onun mükemmel Joker performansına yaklaşamayacak ve aradan kaç yıl geçerse geçsin bir efsane olarak hatırlanacak. İyi ki varsın Heath.

“Öldüğümde param benimle olmayacak, filmlerim yaşayacak ve insanlar filmlerime bakarak nasıl biri olduğumu yargılayacaklar. Ben sadece meraklı kalmaya ve Joker gibi gülümsemeye devam etmek istiyorum.”

heath ledger smoking ile ilgili görsel sonucu

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here