1990 yılında Pennsylvania’nın Johnstown şehrinde dünyaya gelen Olivia Locher, küçük bir çocukken gerçek dünyayı hayal dünyasından ayırmakta başarısız olduğunu ve her ne kadar büyüdükçe ayrımın farkına varsa da küçüklüğünden bazı sürrealist temaların bilinçaltında kaldığını söylüyor. Liseyi evde aldığı online derslerle tamamlayan Locher, bu sayede fotoğrafa bolca zaman ayırabilmiş.

      14kt Gold (14 Karat Altın)

2009’da New York’a taşınıp Manhattan Görsel Sanatlar Okulu’nda fotoğraf üzerine eğitim alan Locher, ilk çalışmalarından bir modele içine marshmallow doldurulmuş naylon çorap giydirdiği fotoğrafı hocaları tarafından çok beğenilmişti. Bunun üzerine hocaları tarafından oldukça teşvik edilen Locher çalışmalarında hazır objelere yöneldi.

Websitesindeki biyografisine göre “dikkatlice nefes alan ve nadiren dans eden” Locher’ın en önemli yayın aracı Instagram. 2013’ten beri yeni bir kitap çıkarmayan Locher, her ne kadar kitaplarına kimsenin bakmak istemediğini söylese de 2017’nin Eylül ayında yeni bir kitap çıkarmaya hazırlanıyor.

I Fought the Law (Kanunla Savaştım) isimli kitabının çıkış noktasıysa üniversitedeki son senesinde bir arkadaşının Locher’a Alabama’da arka cepte dondurma taşımanın yasak olduğunu söylemesi. Bu konuşmanın üstüne Amerika’daki ilginç kanunlar üzerine geniş bir araştırma yapan Locher, bu kanunları fotoğraf stüdyosunda yıkmaya karar veriyor.

Bu kanunların bir kısmı şu anda geçerli değil, geçerli olanlarınsa büyük bir çoğunluğu uygulanmıyor. Locher, bu satirik fotoğraf serisinde aynı zamanda milletvekillerinin kanunlar yoluyla günlük hayatımızı ne kadar çok etkileyebileceğini de göstermek istiyor.

Alabama’da arka cebinizde dondurma taşımanız yasaktır. 

Nebraska’da ebeveynlerin eyalet hükümetinden ruhsat almadan çocuklarına perma yapması yasaktır.

Rhode Island’da transparan kıyafetler giymek yasaktır. 

Maine’de kadınları çenelerinin altından toz alma fırçasıyla gıdıklamak yasaktır. 

Utah’ta içinde keman olan kağıt torba taşımak yasaktır. 

Delaware’de belinizi tam saran pantolon giymeniz yasaktır. 

Wisconsin’de restoranların peynirsiz elma turtası servis etmesi yasaktır. 

Texas’ta çocukların alışılmadık saç kesimlerine sahip olması yasaktır.

Pennsylvania’da paraya ip bağlayıp birisi almaya çalışırken kaçırmak yasal değildir. 

Ohio’da bir erkeğin portresinin önünde soyunmak yasaktır. 

Hawaii’de kulağınızın içine bozuk para koymanız yasaktır.

Tennessee’de içi oyuk kütük satmak kanuna aykırıdır. 

California’da yüzme havuzunda bisiklet sürmek yasaktır. 

Delaware’da içki olarak parfüm servis etmek yasal değildir.

Sanatçının diğer fotoğraf serileriyse How To (Nasıl), Another Day On Earth (Dünyada Başka Bir Gün), Portraits (Portreler) ve Donald Trump, kadın hakları gibi konularda protesto afişlerini içeren #45protestsigns bulunuyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here