Hiç dinlediğiniz bir şarkının vuruşlarını saymayı denediniz mi? Çoğu şarkının ölçüsü dört vuruştur. Yani dört vuruşta bir melodi başa döner. İçinizden dörde kadar sayıyorsunuz fakat bir şeyler ters mi gidiyor? Listemize hoşgeldiniz.

Müzikte bazı vuruşlar diğerlerine göre daha kuvvetli ya da daha vurguludur. Tekrarlanan nota gruplarında kuvvetli vuruşun yanında bir ya da birden fazla zayıf vuruş bulunur. Vuruşların düzenli gruplar halinde organize edilmesine ölçü denir. Bir şarkıya aksak ölçü dahil olduğu anda o şarkının başarılı olması, bu kararın ne kadar işlediğine bağlıdır. Birçok farklı ve yaratıcı fikir örnek gösterilebilir. Mesela Led Zeppelin’in “Kashmir” parçasında en kafa karıştırıcı nokta bir şeyin kulağı tırmalamasına rağmen davulun 4/4 ölçüye sahip olmasıdır. Şarkıyı bahsedilmeye değer kılan durum ise aksak olmayan bir davul ritminin üstüne aksak bir 3/4 lük gitar eklenmesiyle oluşturulmuştur. Başka bir örnek olarak Tool verilebilir. Tool ise daha çok bütün enstrümanların organize bir şekilde şarkı içinde devamlı ölçü değiştirmesi gibi formüller kullanır. Hatta ölçüleri Fibonacci dizisi olacak şekilde ayarlanmış bir şarkıları mevcuttur.

Şarkı yapımı aşamasında kafa karıştıran bu kararın alınma sebebi olarak hem çok daha farklı tatlar yakalanma şansı olması hem de çok daha geniş bir fikir yelpazesi sunması gösterilebilir. Sizler için birbirinden özgün fikirler barındıran, matematiği özenle yapılmış ve üzerinde etraflıca düşünülmüş şarkıları listeledik. Keyifli dinlemeler!

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here