Bir Oğuz Atay geçti şu dünyadan. İçimize işledi sözleri, kitapları. Dizileri yapıldı. Tanıyan tanımayan herkes Oğuz Atay’cı oldu. Yaşarken hiçbir kitabı ikinci baskı bile yapmamışken, öldükten sonra anlaşılmaya başlandı Oğuz Atay. Sizler için içinize ilmek ilmek işleyecek 10 alıntıyı derledik. Keyifli okumalar…

 

1)”Kafam cam kırıklarıyla dolu doktor. Bu nedenle beynimin her hareketinde düşüncelerim acıyor.”

Tehlikeli Oyunlar

2)”Cennet, insanların birbirlerini dinlemeleri demektir. Birbirlerine aldırmaları, birbirlerinin farkında olmaları demek.”

Tutunamayanlar

3)”Beni bir gün unutacaksan bir gün unutup gideceksen  boşuna yorma derdi boş yere mağaramdan çıkarma derdi alışkanlıklar özellikle yalnızlığa  alışkanlığımı kaybettirme boşuna tedirgin etme beni bu sefer geride bir şey bırakmadım tasımı tarağımı topladım geldim neyim var neyim yoksa ortaya döktüm beni bırakırsan sudan çıkmış balığa dönerim.”

Tutunamayanlar

4)”Belki de anlatmaya çalıştım birilerine. Kim bilir? Anlatamadın; belki o insanın yüzüne bakar bakmaz anlatmanın yararsızlığını gördün…”

Tutunamayanlar

5)”Korkuyoruz. Düşünmekten ve sevmekten korkuyoruz. İnsan olmaktan korkuyoruz.”

Tutunamayanlar

6) ”Fakat Allah kahretsin insan anlatmak istiyor albayım; böyle budalaca bir özleme kapılıyor. Bir yandan da hiç konuşmak istemiyor. Tıpkı oyunlardaki gibi çelişik  duyguların altında eziliyor. Fakat benim de sevmeye hakkım yok mu albayım? Yok. Peki albayım. Ben de susarım o zaman. Gecekondumda oturur anlaşılmayı beklerim. Fakat albayım adresimi bilmeden beni nasıl bulup anlayacaklar. Sorarım size: Nasıl? Kim bilecek benim insanlardan kaçtığımı. Ben ölmek istiyorum sayın albayım, ölmek. Bir yandan da göz ucuyla ölümümün nasıl karşılanacağını seyretmek istiyorum. Tehlikeli oyunlar oynamak istiyor insan; bir yandan da kılına zarar gelsin istemiyor. Küçük oyunlar istemiyorum albayım.”

Tehlikeli oyunlar

8)“İnsan yalnız kaldığı zaman öyle şeyler düşünüyordu ki aşk bunların yanında küçük bir yer tutuyordu. Sevdaya zaman yoktu.”

Tutunamayanlar

9)”Bir yerden sevmeye devam edebilir miydim? Çünkü sevmek, yarıda kalan bir kitaba devam etmek gibi kolay bir iş değildi. Ya hiç sevmemişsem bugüne kadar? Bir kitaba yeniden başlamak gibi, sevmeye yeniden başlamak pek kolay sayılmazdı herhalde.”

Korkuyu Beklerken

10)”Önce kelime vardı, diye başlıyor Yohanna’ya göre İncil. Kelimeden önce de yalnızlık vardı. Ve kelimeden sonra da var olmaya devam etti yalnızlık.”

Tutunamayanlar

DİPNOT: Oğuz Atay’ı dizilerden, oradan buradan duymakla kalmayın. Oğuz Atay’ı okuyun. Oğuz Atay’ı yaşayın.

KAYNAKÇA: Tutunamayanlar,Tehlikeli Oyunlar,Korkuyu beklerken

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here