Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
51

Aleister Crowley… Yaşadığı dönemde adından korkuyla, öldükten sonra da hayranlıkla bahsedilen İngiliz okültist, mistik, yazar, satranç ustası ve daha niceleri. İlginç bir kişiliği olan Crowley’i sizler için araştırdık. Keyifli okumalar. 

1875 yılında İngiltere’nin Warwickshire kentinde gözlerini dünyaya açan Crowley, anne babasının katı Protestan tavrından dolayı din ile iç içe büyüdü. Küçük yaşta tanıştığı din, onu dindar biri yapmaktan çok Hristiyanlığa olan kuşku ve şüphesini arttırdı. 11 yaşında da babasını kaybedince annesi dine daha çok yöneldi, oğlunu da kendisi gibi dindar biri yapmak istedi. Fakat annesinin bu isteği küçük Crowley için dinden soğumanın başka bir adımıydı. 14 yaşında evin hizmetlisine tecavüz etmesiyle, hayatı boyunca gururla taşıyacağı, kendisini en iyi anlatan lakap olarak tanımlayacağı “The Beast” lakabını annesinin söylemiyle aldı.

Büyüye olan ilgisi ortaya çıkınca bu konuda araştırmalar yaptı. Büyüyle olan bağı gittikçe güçlenirken aynı zamanda edebiyata ve şiire de önem veriyordu. Bu dönemde de ilk şiir kitabı olan Aceldama’yı yayımladı. Şiir kitabının sayesinde olsa gerek Golden Dawn (Altın Şafak) tarikatıyla tanışmasına vesile olacak Julian L. Baker ile tanıştı. Tarikata girer girmez söylemleri ve hareketleriyle dikkatleri üzerine çekti. Bu durum Golden Dawn’ın lideri Samuel Mathers’ın hoşuna gitmemiş olacak ki eşcinsellik suçlamasıyla Crowley’nin tarikattan uzaklaştırılmasını sağladı. Mathers’ın bu davranışı Aleister Crowley’nin hoşuna gitmedi ve karşılıklı kara büyü savaşına başladılar. Bu dönemde Mathers’ın ciddi zararlar aldığı söylenmekte.

Kendi Dinini Kurdu

Mathers’la diğer bir anlaşamadıkları konu dine bakış açılarıydı. Crowley, din olgusunun bilimsel metod ile birleşmeden yaban ve eksik kaldığına inanıyordu. Bu düşünceleri ışığında Thelema’yı gönlünce değiştirip kendi dinini kurdu ve kendisini peygamber ilan etti.

Yaşadığı günah dolu hayat sonucu Hristiyanlığı tamamen reddedip kurduğu bu dine inanmaya başladı. Thelema dini sayesinde hatrı sayılır bir mürit topladı etrafında. Tabi ki kurduğu dinin kitabını da kendisi yazdı. Thelema dininin kutsal kitabına Kanun Kitabı adını vermişti. Kara büyünün daha ağırlıklı olduğu kitapta evrenin ve insanın yaratılışına, bu yaratılışın amacına değinen Crowley, dininin sloganı olarakta şu sözleri söylecekti. “Ne istiyorsan onu yap, tüm kanun budur.”

Uyuşturucuyla küçük yaştan beri içli dışlı olan Crowley, ölmeden önce günde 13 doz uyuşturucu alacak kadar bağımlı durumdaydı. Eşinin anlattığına göre ise Crowley’e morfin vermeyi reddeden doktoru, Crowley ağır şekilde lanetmiş ve doktor 24 saat sonra esrarengiz şekilde hayatını kaybetmişti. Hayatı boyunca hapisten ve yargılanmaktan, düşmanı olan kişilerin esrarengiz ölümleri sayesinde kurtulmuştu. Crowley, 1947 yılında yine İngiltere’de hayatını kaybetti.

Atatürk ve Crowley 

Atatürk’le doğrudan bir bağlantısı olmasa da Crowley gerçek bir Atatürk hayranıydı. 1945 yılında kaleme aldığı “Gidenler hayaletler ve tanrılar” şiirini Atatürk anısına ve ona ithafen yazmıştır. Mustafa Kemal’in başardıklarına ve kendisine saygı duyması, oğullarından birine verdiği Attaturk ismiyle daha da kanıtlanmakta.

Kısa Kısa Sanata Olan Etkisi

Ozzy Ousbourne, ünlü Mr. Crowley şarkısını Aleister Crowley adına yazmıştır.

The Beatles, bir sürü ünlünün fotoğrafından oluşan “Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band” adlı albümünü Crowley’e ithaf etmiştir.

Led Zeppelin’in müthiş gitaristi Jimmy Page, Crowley’nin bir süre yaşadığı İskoçya’daki konağını dudak uçuklatan bir fiyata satın almıştır.

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
51

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here