Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
6

Durup dinlendiğimiz, kahvemizi yudumladığımız o dakikalarda, bizlere eşlik edebilecek şeyler ararız. Bu bazen bir kitap, bir parça çikolata, bazen de bir şarkıdır. O dakikaları özel kılması için bir öneride bulunacağız şimdi. Bizim de henüz yeni keşfettiğimiz bir grup, Athlete.

Joel Patt, Corey Willetts, Stephen Roberts ve Tim Wanstall‘ın üyesi olduğu bu indie rock grubu, Londra Deptford’da kuruluyor. On dört yaşından beri birlikte geçirdikleri arkadaşlık, müzikle farklı bir boyuta taşınıyor ve demo kayıtlar yapmaya başlıyorlar. 2002 yılında Westside adlı bir single çıkarıp, hız kesmeden Victor Van Vugt prodüktörlüğünde ilk albümleri için çalışmaya başlayan grup, 2003 başında on iki parçalık, içinde albüm öncesinde kaydedilen teklilerin de  bulunduğu Vehicles & Animals yayımlıyor. Athlete bu albümle birlikte çok kısa sürede büyük bir başarı elde eder. İlk albümleri ile Birleşik Krallık ve İrlanda Cumhuriyeti’nde yılın en iyi albümüne verilen bir müzik ödülü olan Merkür Ödüllerine aday gösterilirler.

2005 yılında çıkardıkları on dört parçalık albüm Tourist, 500.000’den fazla kopya sattı. Bu başarıyı, 2007’de Beyond the Neighbourhood, iki yıl sonra ise Black Swan devam ettirdi.

Grubun ilk retrospektif albümleri Single 01-10, 2010 yılında dinleyiciyle buluştu. 2000’li yılların başından beri müzik piyasasında olan Athlete, deneyimlediği ve kendini yavaş yavaş bulduğu albümleriyle, Travis ve Coldplay‘i andıran tınılarıyla bizlere farklı bir müzik deneyimi yaşattı.

Athlete, Black Swan albümü sonrasında çoğu kez Coldplay ile karşılaştırılmış ve tınılarının benzer olduğu düşünülmüştür. Albümün en iyilerinden Rubik’s Cube parçasını, Love Come Rescue takip eder. Black Swan’da toplam on parça bulunur.

The world is too heavy
Too big for my shoulders
Come take the weight off me now
Thousands of answers
To one simple question

Love Come Rescue parçası albümdeki diğer parçalara göre daha akustik tınılar içermekte. Yalın sözleri ve riff’leri ile bu parça albümdeki tek ballad. İlk albümlerinde ulaştıkları başarıyı destekler nitelikteki albüm, gelecekteki üretimlerini müjdeliyor da diyebiliriz.

İlk albümün getirdiği deneysellikten ve arayıştan mıdır bilinmez, Out of Nowhere şarkısı farklı tınılar içermekte. Giriş kısmına eklenen klavye, şarkıyı diğer parçalardan ayırır. Out of Nowhere parçasını, Dungeness takip eder, o arayışın izleri olan farklı tınıları bu parçada da görürüz. Out of Nowhere’in bulunduğu Vehicles & Animals albümü, Merkür Ödüllerine aday gösterildi. Bu adayların  içerisinde Radiohead ve Coldplay’de bulunuyordu.

It’s all about your cries and kisses
Those first steps that I can’t calculate
I need some more of you to take me over
Take me over

On bir parçalık Tourist albümünün ilk parçası Chances‘i Doctor Who‘nun bir bölümünde duymak mümkün. Tourist albümünden bir sene sonra Half Light‘ı piyasaya süren grup, bu albüm için dokuz parça kaydetti. Fakat Half Light, ilk albümleri ya da 2009’da kaydedecekleri Black Swan kadar ses getirmedi.

 

1,2,3

 

 

 

 

 

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
6

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here