Büyüme öyküleri sinemada sıkça işlenmektedir. Bu yapımların seyircinin ilgisini çekmek konusunda avantajlı konumda oldukları da söylenebilir. Bunda hangi yaşta olursa olsun izleyicilerin filmdekilere benzer olayları ya şu anda yaşadığı ya da geçmişte yaşamasının getirdiği bazen sempatiye de varabilen empati duygusunun etkili olduğu muhakkak.

Lady Bird (2017), The Florida Project (2017) ve American Honey (2016) gibi yapımlarla her yaştan ‘çocuğun’ büyüme ve kendini kabul hikayelerini seyretmeye devam ediyoruz. Bu yazıda ise büyüme filmi alt türünün son örneklerinden, dünya prömiyerini Berlin Film Festivali’nde yapan System Crasher filmini ele alacağım.

Yönetmenliğini ve senaristliğini Nora Fingscheidt’ın üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda ise Helena Zengel, Albrecht Schuch, Gabriela Maria Schmeide, Lisa Hagmeister ve Melanie Straub gibi isimler yer alıyor.

system crasher ile ilgili görsel sonucu

Benni, ciddi uyum sorunları yaşadığı için yurtta kalan dokuz yaşında bir çocuktur. Evden ayrılan ve Benni’nin diğer kardeşlerini yanına alan annesi ise onun sorunlarıyla ilgilenmemektedir. Küçük kızı kardeşlerini kötü etkilememesi için yanına almamaktadır. Alışılmışın dışında teknikler uygulayan genç bir geçici öğretmenin gelişi Benni’de olumlu ve olumsuz etkiler bırakacaktır.

System Crasher, adından da anlaşıldığı gibi çevresine ve kurallara uyum sağlamak istemeyen, dilediği gibi yaşamak isteyen bir çocuğu merkezine alıyor. Sorunlu bir aile geçmişine sahip olan Benni, hiperaktif ve uyumsuz hareketleriyle etrafındaki yetişkinlere ve akranlarına kök söktürmektedir. Filmin ilerleyen bölümlerinde bu duruma sebep olan ailevi sorunların üzerinden geçilse de bu durum üzerinden bir duygu sömürüsünün üzerine gidilmiyor.

Annesi ve babasından göremediği ilgiyi yurt müdiresinden gören kız, kafası karışık ve kendine bakmaktan aciz annesinin tutarsız davranışlarıyla daha da yıpranıyor. Nora Fingscheidt, ilk bakışta filmdeki en olumsuz figür olduğu için seyircinin nefretini çekse de annenin yaşadığı çaresizliği de hissettirmeyi başarmış. Bu travmanın asıl sebebi olan baba ise adeta yok sayılmış.

system crasher ile ilgili görsel sonucu

Bir diğer kilit karakter olan yeni gelen öğretmen de elindeki sihirli değnekle bir anda her şeyi düzelten klasik kurtarıcı öğretmen portresinin çok uzağında çizilmiş. Genç adam, ilginç yöntemleriyle başlarda direnen Benni ile iletişim kurmayı başaran ve işleri eline aldığı izlenimini uyandırıyor. Fakat zaman ilerledikçe çaylak öğretmenin davranışları küçük kızın onu baba figürü olarak algılamasına sebep oluyor. Tıpkı annesi gibi öğretmeninin de gösterdiği iyi niyetli ama sonunda hüsrana sebep olan davranışlar çocuğun daha ağır yaralar almasına sebep oluyor.

Yönetmen başta Benni olmak üzere bütün karakterlerine sempatiye kaçmadan büyük bir empati duygusuyla yaklaşmış. Onları artıları ve eksileriyle yansıtmış ve yargılamaktan kaçınarak gerçekçi bir büyüme anlatısı ortaya koymayı başarmış. Başka bir elde bolca gözyaşı döktüren acıklı bir drama dönüşebilecek öyküyü olgunlukla işlemiş. Ama filmin önemli bir psikolojik sorunu hafifletmeyi hatta yok saymayı ima eden tartışmalara kapı aralayan ucu açık finali ise kafalarda soru işareti yaratıyor. Ana karakterin yanında olma tavrının bu noktaya kadar varması bir miktar rahatsız edici.

Dinamik kamerası da durmak bilmeyen ana karakterinin karmaşık ruh haline uyum sağlamış. Başta Benni’yi canlandıran genç oyuncu Helena Zengel olmak üzere tüm oyuncular başarılı performanslar sunmuşlar.

system crasher ile ilgili görsel sonucu

System Crasher, son yılların en etkileyici büyüme hikayelerinden biri olarak izlenmeyi ve üzerinde konuşulmayı kesinlikle hak ediyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here