Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

William Shakespeare‘in  Othello oyunundan uyarlanarak hazırlanan Otello Operası, Giuseppe Verdi tarafından bestelenen 4 perdelik bir eser. Verdi bu eserini bestelediğinde 71 yaşındaydı. Hayatının sondan bir önceki eseri olmuştu ve büyük bir çoğunluk tarafından hayatının en güzel eseri olarak kabul edilmişti. Eserin prömiyeri Milano Teatro alla Scala’da 5 Şubat 1887 günü yapıldı. Otello, ABD galasını ise 16 Nisan 1888’de New York’taki Academy of Music’te yaptı. Ardından 5 Temmuz 1889’da Londra galası yapıldı. Bütün özellikleriyle Otello Operası İtalyan müzikli dramının üstün bir örneği olarak kabul ediliyor. İlk sahnelendiği günden bu yana en prestijli opera ve bale merkezlerinin repertuvarında yer almayı da başardı. Gelmiş geçmiş en fazla sahnelenen 25. opera eseri olma özelliğine sahip.

15. yüzyılda geçen bu hikaye etrafı kıskançlık ve öfkeyle çevrilmiş bir aşkı anlatıyor. Venedik’in Kıbrıs valisi Otello başarılı bir savaştan döner. Yaveri İago kendisini terfi ettirmediği için Otello’ya kızgındır ve subay Cassio’yu kıskanmaktadır. Bu sebeplerden dolayı Otello ve çok sevdiği karısı Desdemona’nın arasını bozmak amacıyla Desdemona ile Cassio arasında bir ilişki olduğu düşüncesini Otello’ya inandırmak için türlü oyunlar çevirir. Opera bu olaylar üzerinden devam eder.

Shakespeare’in oyununun birinci perdesi, sadece birkaç cümleyle özetlenecek şekilde operanın ilk perdesinde kullanılıyor ve opera oyunun 2.perdesinden devam ediyor. Verdi oyunu bestelediğinde 71 yaşındaydı ve yıllardır emekli olduğunu söyleyerek hiçbir eser üzerinde çalışmıyordu. Müziğe artık yapacak bir katkısı olmadığını iddia ediyordu. Müzik yayınevi sahibi Ricordi, Arrigo Boito’ya hazırlattığı libretto metni Verdi’ye sunduğunda; Verdi bunun üstüne bir yıl kadar düşündükten sonra ancak bestelemeyi kabul edebildi. Bu arada kalmış tutumunu hatıralarında şöyle anlatmıştır “İnsana imkansız gibi gelen bir şey bu ama gerçeğin ta kendisi. Yazıyorum, evet yazıyorum.Yazmış olmak sebepsiz ve gayesiz.”

Eserini 10 ayda, 1 Kasım 1886 günü tamamladıktan sonra provaların yönetilmesini de kendi sorumluluğuna aldı. Birden enerjiyle işine sarılan yaşlı besteci her gün provalara katıldı. O emekli olmaya karar vermiş halinden eser kalmamıştı. Provalarda tenora nasıl ölmesi gerektiğini gösterirken kendini defalarca yere attığı da oldu, fırtına sesi çıkarmak için kullanılan büyük madeni levhayı kendisi salladığı da.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here