Distopik sevdamız The Handmaid’s Tale ilk sezonuyla estirdiği karşı konulmaz rüzgarla önüne kattığı 2 Altın Küre‘si ve 8 Emmy heykelciğinin ardından dizi dünyasının zirvesine adını altın harflerle yazdırmayı başarmıştı. Hem eleştirmenler hem de izleyiciler tarafından ayakta alkışlanan bu devasa başarının ardından yükselen beklentileri karşılamayı fazlasıyla başaran ikinci sezonu ise geçtiğimiz günlerde sürprizlerle dolu çarpıcı finaliyle son buldu. Bizler sezon ardı karmaşık duygularla mıhlandığımız ekranların başından daha kalkamamışken muhteşem bir zaferin ayak sesleri duyulmaya başladı: The Handmaid’s Tale 2. sezonuyla 20 farklı Emmy adaylığı elde ederek zirvenin vazgeçilmezi olduğunu bir kez daha ilan ediyordu. Bizler de bu ayak seslerinden güç alarak siz sevgili Wannart okurları için kapsamlı bir The Handmaid’s Tale rehberi hazırlamaya karar verdik. Sezonun ilk bölümünden son bölümüne kadar halihazırda sitemizde yayınladığımız tüm ayrıntılı bölüm analizlerine kolayca ulaşabileceğiniz bu rehberde ayrıca her bölümün parlayan yıldızı olan muhteşem şarkılara da göz atma imkanı bulacaksanız. Hazırsanız başlıyoruz!

1. Bölüm “June”

Kısa Özet: Offred, tehlikeli bir kararın sonuçlarıyla yüzleşirken, geçmişteki anıları ve Gilead’daki şiddetli yeni başlangıçlar peşini bırakmaz.

Ayrıntılı Analiz: “Karanlığa Hoş Geldiniz!” başlıklı ayrıntılı 1. bölüm analizimiz için buraya tıklamanız yeterli!

Bölümün Muhteşem Soundtrack’inden Dinlemeniz Gereken Şarkı: This Woman’s Work – Kate Bush

2. Bölüm “Unwomen”

Kısa Özet: June, yeni bir hayat biçimine alışmaya çalışır. Aynı zamanda beklenmedik bir kişinin gelişi Koloniler’deki düzeni aksatır.

Ayrıntılı Analiz: “Sinematografiye Bir Güzelleme” başlıklı ayrıntılı 2. bölüm analizimiz için buraya tıklamanız yeterli!

Bölümün Muhteşem Soundtrack’inden Dinlemeniz Gereken Şarkı: I’m Clean Now – Grouper

3. Bölüm “Baggage”

Kısa Özet: June, Gilead’da yolunu ararken kendi annesiyle olan ilişkisi gün yüzüne çıkar. Moira, yaşadığı travmayla başa çıkmaya çalışır.

Ayrıntılı Analiz: “Distopyada Feminizm” başlıklı ayrıntılı 3. bölüm analizimiz için buraya tıklamanız yeterli!

Bölümün Muhteşem Soundtrack’inden Dinlemeniz Gereken Şarkı:GO!- Santigold (feat. Karen O)

4. Bölüm “Other Women”

Kısa Özet: Doğum öncesi yapılan “bebek partisi” Offred’in Serena Joy’la olan ilişkisini tedirgin edici şekilde değiştirir. Offred’in kararı tekrar damızlık olmasıyla sonuçlanır.

Ayrıntılı Analiz: “Patriyarka Bir Girdaptır” başlıklı ayrıntılı 4. bölüm analizimiz için buraya tıklamanız yeterli!

Bölümün Muhteşem Soundtrack’inden Dinlemeniz Gereken Şarkı: Hate – Cat Power

5. Bölüm “Seeds”

Kısa Özet: Janine, Emily ile arkadaşlığını tehlikeye atarak, Kolonilerdeki hayata alışmaya çalışır. Gilead ise büyük çaplı bir törene ev sahipliği yapacaktır.

Ayrıntılı Analiz: “Distopyaya Felsefi Bir Bakış” başlıklı ayrıntılı 5. bölüm analizimiz için buraya tıklamanız yeterli!

Bölümün Muhteşem Soundtrack’inden Dinlemeniz Gereken Şarkı: Heading Home – Julianna Barwick

6. Bölüm “First Blood”

Kısa Özet: Offred, Hannah’yı korumak için bir yol arayışındayken beklenmeyen müttefikler ve zorluklarla karşılaşır. Nick ise yeni tayiniyle ilgili bazı sıkıntılar yaşamaktadır.

Ayrıntılı Analiz: “Kadınlık ve Kız Kardeşlik Üzerine Biblikal Bir Anlatı” başlıklı ayrıntılı 6. bölüm incelememiz için buraya tıklamanız yeterli!

Bölümün Muhteşem Soundtrack’inden Dinlemeniz Gereken Şarkı: Oh Bondage Up Yours! – X-RAY SPEX

7. Bölüm “After”

Kısa Özet: Bir saldırı hem Gilead hem Kanada’da şok dalgası yaratır. Serena Joy ailesini korumak için tehlikeli bir seçim yaparken Moira geçmişinden birini aramaktadır.

Ayrıntılı Analiz: “Diktatoryal Rejimlerde Bir Devrim Kıvılcımı Olarak Bireysellik” başlıklı ayrıntılı 7. bölüm analizimiz için buraya tıklamanız yeterli!

Bölümün Muhteşem Soundtrack’inden Dinlemeniz Gereken Şarkı: Venus – Shocking Blue

8. Bölüm “Women’s Work”

Kısa Özet: Hasta bir bebek Offred ve Serena’yı test eder. Komutan korkunç bir çileden kurtulmak için mücadele eder.

Ayrıntılı Analiz: “Ataerkil Bir Dünyada Kadın Olmak Üzerine Kabuslar” başlıklı ayrıntılı 8. bölüm analizimiz için buraya tıklamanız yeterli!

Bölümün Muhteşem Soundtrack’inden Dinlemeniz Gereken ŞarkıEasy – The Commodores

9. Bölüm “Smart Power”

Kısa Özet: Waterford’lar diplomatik bir geziye çıkarlar. Gilead’ın dışındaki hayat Serena’yı cezbeder. Luke ve Moira kurtulmuş olmalarının getirdiği suçluluk duygusuyla boğuşurlar.

Ayrıntılı Analiz: “Erkek Feminizmi ve Toplumsal Cinsiyet Üzerine Düşünceler” başlıklı ayrıntılı 9. bölüm analizimiz için buraya tıklamanız yeterli!

Bölümün Muhteşem Soundtrack’inden Dinlemeniz Gereken Şarkı: Consideration – Rihanna (feat. SZA)

10. Bölüm “The Last Ceremony”

Kısa Özet: Hayal kırıklığına uğrayan Serena, umutsuz hisseder. Komutan, Offred ile barışmaya çalışırken Offred beklenmedik bir birleşmeyle karşı karşıya gelir.

Ayrıntılı Analiz: “Yasalaştırılmış Sistematik Tecavüz ve Patriyarkayı Yırtan Kadın Çığlıkları” başlıklı ayrıntılı 10. bölüm analizimiz için buraya tıklamanız yeterli!

Bölümün Muhteşem Soundtrack’inden Dinlemeniz Gereken Şarkı: Bu bölüm herhangi bir şarkı içermemekte.

11. Bölüm “Holly”

Kısa Özet: Offred, hayatını bir anne olarak anımsadığında kendiyle yorucu bir yüzleşme yaşar. Serena ve Komutan, Offred’e yönelik davranışlarının sonuçlarıyla ilgilenirler.

Ayrıntılı Analiz: “Üremenin Politikası, Annelik ve Kıskaca Alınmış Kadınlık” başlıklı ayrıntılı 11. bölüm analizimiz için buraya tıklamanız yeterli!

Bölümün Muhteşem Soundtrack’inden Dinlemeniz Gereken Şarkı: Hungry Heart – Bruce Springsteen

12. Bölüm “Postpartum”

Kısa Özet: Offred tanıdık bir yere gönderilirken Nick, Gilead’ın bir suça verdiği acımasız tepkiyle sarsılır. Emily ise yeni ve gizemli bir eve gönderilir.

Ayrıntılı Analiz: “Korkuyla Beslenen Bir İktidarın Gölgesinde Aşk Mümkün Mü?” başlıklı ayrıntılı 12. bölüm analizimiz için buraya tıklamanız yeterli!

Bölümün Muhteşem Soundtrack’inden Dinlemeniz Gereken Şarkı: Bu bölüm herhangi bir şarkı içermemekte.

13. Bölüm “The Word” – Sezon Finali

Kısa Özet: Serena ve diğer eşler önemli bir değişiklik yapabilmek için çabalarlar. Bu sırada Emily, yeni Komutan’ı hakkında daha fazla şey öğrenir. June ise zor bir kararla karşı karşıyadır.

Ayrıntılı Analiz: “Özgürlüğün İçin Yak!” başlıklı ayrıntılı 13. bölüm analizimiz için buraya tıklamanız yeterli!

Bölümün Muhteşem Soundtrack’inden Dinlemeniz Gereken Şarkı: Burning Down the House – Talking Heads

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here