Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
11

Netflix’in İngiliz kraliyet ailesine dair bilinmeyenleri anlattığı drama dizisi The Crown, hem usta oyuncu kadrosu hem de muhteşem kurgusu ile dikkatleri üzerine çekiyor. Buckingham Sarayı’nda yaşanan o gösterişli hayatın arkasında yatan enteresan gerçekleri ve gizlenmeye çalışılan sırları çıkartıyor gün yüzüne. Bir zamanlar ulaşılmaz olarak görülen dünyanın en güçlü monarşisini adeta halka arz ederek, aradaki şeffaf perdenin kalkmasını sağlıyor. Bütün bu sebeplerden dolayı son derece ciddi bir izlenme oranı yakalayan dizinin böylesine sevilmesinde pek tabii ki Kraliçe II. Elizabeth’i canlandıran Claire Foy’un büyük bir etkisi var. Sergilediği şahane performans sayesinde otoritelerden tam not almayı başardı güzel oyuncu. Gelin, yetenekli aktrisin hayatını hep birlikte inceleyelim.

The Crown

Claire Elizabeth Foy, 16 Nisan 1984’te İngiltere’nin Stockport şehrinde dünyaya geldi. 8 yaşında olduğu sırada annesi Caroline ve babası David boşandı. Aylesbury Lisesi’nde okurken tiyatroya duyduğu yoğun ilginin farkına varıp üniversite seçimini de bu yönde yaptı genç kız. Hem okuyor hem de Top Ships, Watership Down, Easy Virtue ve Touched adlı oyunlarda yer alarak tutkusunun peşinden gidiyordu. Liverpool John Moores Üniversitesi ve Oxford Drama Okulu’nda aldığı oyunculuk eğitiminin ardından 2007 yılında mezun oldu.

Okulunu bitirdikten hemen sonra ise BBC’nin mini dizisi Little Dorrit’te başrol oynadı. Burada sergilediği etkileyici performansla birlikte RTS ödüllerine aday gösterilecek ve 2011’de yer aldığı Season of the Witch adlı filmiyle ilk sinema deneyimine adım atacaktı. Bu filmin kadrosunda ünlü aktör Nicholas Cage’in bulunması da Claire için çok büyük bir şans oldu. Tanınırlığının artmasının yanı sıra yavaş yavaş sektörün gözüne giriyordu.

Little Dorrit’ten bir kare.

Devam eden süreçte birkaç film ve mini dizide daha oynadı. Yardımcı oyuncu olarak katıldığı The Promise dizisindeki rolünü çok sevdiğini söylüyor güzel yıldız. 2014 yılında ise Vampir Akademisi ve Frankenstein ve Vampir: Karanlık ve Fırtınalı Bir Gece filmlerinde yer aldı.

2016 yılına gelindiğinde kariyerinin sıçrama tahtası olan The Crown dizisinin kadrosuna dahil oldu. Büyük Britanya Krallığı’nın bir numaralı ismi olan Kraliçe II. Elizabeth’e hayat verecekti. Bu hem zor hem de oldukça fantastik bir iş gibi görünüyordu ünlü oyuncu için. Dizinin nasıl ilerleyeceği ve Claire Foy’un böylesine önemli bir rolün altından kalkıp kalkamayacağı konusu belirsizdi, fakat o başardı. Mimikleri, bakışları, masumiyeti ve anaç tavırlarıyla beraber yeni bir Elizabeth algısı yarattı izleyicide. Kraliçenin iç dünyasını en naif haliyle sundu bizlere. Kızgınlığını, mutsuzluğunu, çaresizliğini hep birlikte yaşadık ve o kocaman mavi gözleriyle anlatmak istediği her şeyi tam olarak anladık. Bizzat kendisi de bu rolün ona neler kattığını şöyle ifade ediyor:

“Hayatımın bir parçasını tamamen değiştirdi. Kariyerim iyi yönde patlama yaşadı. Ayrıca yaptığım işe karşı bakış açımı da geliştirdi… Oturuşumun, kalkışımın ve duruşumun korkunç olduğunu kraliçeyi oynadıktan sonra anladım.”

Kraliyet ailesine karşı görüşlerinin de farklılaştığını şu sözlerle dile getiriyor:

“O aileye mensup insanlar aslında topluluk önünde gördüğümüz kişiler değiller. Bizim karşımıza sadece olmaları gereken figüre bürünüp çıkıyorlar. Kendi karakterleri farklı. Aslına bakarsan diziden sonra genel olarak politikacılara da bakış açım değişti. Onları izlerken içimden ‘Bu da senin gerçeğin, iki farklı kişi olmak zorundasın’ diye geçiriyorum”

Claire Foy, The Crown ile yakaladığı ivmeyle birlikte 74.Altın Küre Ödülleri ve 70.Emmy Ödülleri’nde Drama dalında “En İyi Kadın Oyuncu” ödüllerine layık görüldü.

Emmy Ödül Töreni

Kariyerinin zirvesini yaşadığı şu sıralarda, Neil Amstrong’un hayatının anlatıldığı The First Man filminde Ryan Gosling ile beraber başrol oynama fırsatını da yakaladı. Film 19 Ekim 2018’de vizyona girecek. Biz de yazımızı noktalarken güzel yıldızın başarılarının devamını diliyor, onu daha nice kaliteli yapımlarda görmeyi temenni ediyoruz.

Kaynak: 1, 2

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
11

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here