Game of Thrones’taki cesaretine vurulup Narcos’taki performansına hayran kaldığımız Pedro Pascal, sergilediği muhteşem oyunculuğu ile adından söz ettirmeye devam ediyor. Sık sık cesur sahnelerde yer almasının yanı sıra, kendisine verilen bütün rollerin altından da başarıyla kalkıyor ünlü oyuncu. Oberyn Martell olarak tanıyıp sevdiğimiz adamı bir anda Javier Pena diye bağrımıza basmamızın sebebi de bu muazzam yetenek olsa gerek.

Tam adı Jose Pedro Balmaceda Pascal. 2 Nisan 1975 tarihinde Şili’nin başkenti Santiago’da dünyaya geldi. Ailesi Şili’deki askeri diktatörlük yönetimine muhalif olduğu için Amerika’ya siyasi sığınmacı olarak yerleştiler. Bu nedenle Pascal’ın çocukluğu Orange County (California) ve San Antonio’da (Texas) geçti. Başlarda yüzme sporuyla yakından ilgileniyor ve hatta büyük ödüller de kazanıyordu. Ancak hayallerini süsleyen oyunculuk mesleği için ders almaya başladığında yoğunluktan dolayı yüzmeye ara vermek zorunda kaldı. New York’taki Tisch School of the Arts’ta eğitim gördü. 1999 yılında sektöre ciddi manada adım atan aktör, pek çok dizide bölüm oyuncusu olarak yer aldı. Bunların arasında; Buffy the Vampire Slayer, Touched by an Angel, Law & Order, Nikita, Homeland ve The Mentalist gibi önemli diziler de yer alıyor. Ama esas patlamayı 2014’te kadrosuna girdiği Game of Thrones ile gerçekleştirdi. Zaten kendisi de dizinin büyük bir hayranı olduğunu söylüyor. Özellikle Peter Dinklage (Tyrion) ile oynadığı sahnelerde oldukça heyecanlanıyormuş.

Game of Thrones’un 4.sezonunda hayat verdiği Oberyn Martell karakteri ile hepimizi mest etmeyi başardı. Akıl dolu repliklerini, umursamaz havasını ve yıllar önce öldürülen kız kardeşine karşı sürdürdüğü takdir edilesi bağlılığını çok sevdik. Ama ne yazık ki bu bağlılık ve bitmek tükenmek bilmeyen intikam hırsı, onu korkunç bir ölüme sürükleyecekti. Tyrion adına Mountain’le dövüşürken; tam da her şeyin sona erdiğini, Oberyn’in kazandığını düşündüğümüz sırada beklenmedik bir finalle karşılaşacak ve akıllara durgunluk veren o ölüm sahnesine şahitlik edecektik. Maalesef böyle olağanüstü bir karaktere doyamamanın hüznü ile bitirdik sezonu.

2015’te şarkıcı Sia’nın “Fire Meet Casoline” şarkısına çektiği klibinde Heid Klum ile birlikte yer aldı. Ayrıca Blood Sucking Bastards isimli komedi filminde Vampir Max rolüne hayat verdi. Yine aynı yıl son derece kaliteli bir dizi ile çıkacaktı karşımıza Pedro Pascal. Ünlü uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escobar’ın hayatının anlatıldığı Narcos’a, ajan Pena rolü ile dahil oldu. Başrollerden birisini canlandırıyordu ve öyle hemen ölmeye de niyetli değildi. Tıpkı Game of Thrones’ta olduğu gibi burada da gözü kara bir karaktere hayat veriyordu. Ayrıca İspanyolca konusunda ne kadar marifetli olduğunu da gösteriyordu izleyiciye. Kısacası Oberyn Martell ile yakaladığı dünya çapındaki şöhretini, Javier Pena karakteri ile adeta ikiye katladı. Netflix tarafından 4.sezon tanıtım videosu yayınlanan Narcos, halen daha kemik izleyici kitlesi ile yoluna devam ediyor.

Pedro Pascal dizilerinde yakaladığı ivmeyi bir yandan da sinemaya aktardı. 2016 yılına gelindiğinde Matt Damon ve Willem Dafoe ile birlikte Çin Seddi filminde rol alacak, 2017’de ise yönetmenliğini Matthew Vaughn’un üstlendiği Kingsman: The Golden Circle filminde oynayacaktı. Buradaki karakterini biraz karanlık, biraz da tehlikeli olarak tanımlıyor ünlü oyuncu. Çıkan haberlerden öğrendiğimiz kadarıyla 2019’da vizyona girecek olan Wonder Woman 2’nun da kadrosuna dahil olmuş. Biz de bu ilginç birlikteliği heyecanla beklediğimizi belirtiyor ve kendisine başarılar dileyerek yazımıza son veriyoruz.

Kaynak: 1, 2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here