Her gün birçok platformda karşımıza karikatürler çıkıyor. Kimilerini okumadan geçiyoruz, kimilerine ise saatlerce gülüp arkadaşlarımıza gönderiyoruz. Karikatürler hep resimli ve renkli olmalarıyla, hem az laf ile bir şeye tepki verebilmesi ve çizenin derdini anlatabilmesiyle, hem de okuyan için pratik olması açısından birçok kişinin okurken keyif aldığı resimlerdir. İçinde barındırdığı abartılı karakterler ve olayları ile hepimizin hafızalarına işlemeyi beceriyor. Herkesin okumaktan keyif aldığı karikatürist farklı olabilir. Yazımızda birçok tiplemesiyle tanınan, çizimin sahibini bilmiyor olsanız dahi eminim ki repliklerine birçoğumuzun hakim olduğu karikatürist Yiğit Özgür’den bahsedeceğiz. O zaman dans!

Hacettepe Üniversitesi’nde grafik bölümünü bitiren Özgür, elinden bu işin gelmediğini düşünerek bambaşka bir alana eğilim gösteriyor. Karikatürler…

Bu konuda özel ve başarılı bir yeteneğe sahip olduğunu fark edince Ankara’dan ayrılıp İstanbul’a geri geliyor ve bu şehre yerleşiyor.

Birçok karikatürist gibi Özgür’ün de ilk tecrübe durağı Leman dergisi oluyor. İstanbul’a yerleştikten sonra ilk çizimlerini Leman dergisinin bünyesinde yapıyor. Ancak daha henüz tanınmış değil kendisi. Ta ki Penguen dergisindeki serüvenine kadar. Penguen dergisinde çizimlerine devam eden Özgür bu zamanlarda tanınmaya başlanıyor. Aynı zamanda 2002-2008 yılları arasında Bilim Çocuk dergisinde “Buket Anlatıyor” isimli macerasını çiziyor. Özgür farklı sebeplerle 2007 yılında Penguen dergisinin de bünyesinden ayrılıyor.

Bu ayrılık sürecinin ardından dostlarıyla hem yeni bir şeyler ortaya koymak hem de farklı bir şeyler denemek adına “Uykusuz” adını verdikleri bir dergi etrafında toplanıyorlar. Bu ismi duyunca hepimizin gözünde o meşhur simge canlanmıştır. Çizgili pijaması, beyaz atleti ve kocaman dişleriyle derginin kapağında okurunu selamlıyor. Yiğit Özgür’e bu simge sorulduğunda ise, Türk olmasının ve içimizden biri olmasının en önemli özelliği olduğunu söylüyor. Derginin simgesini tanımlarken uyku tutmamış, biraz deliliğe sahip, sabit bir tip, sevdiğimiz ve bildiğimiz bir abimiz ifadelerinin kullanıyor.

Özgür ve dostlarının birlikte çizim yaptığı bu derginin dışında, onun çizimlerine doyamayanlar için ayrı bir kitap çıkarıyor. Bu özel kitaplarının isimleri ise Karikatürler 1, 2, 3 ve Hunililer. Heh işte her defasında okuyup da gülme krizine girdiğin Hunili tiplemesi var ya işte o çizim Yiğit Özgür’ün bir tiplemesi. Özgür’e bu yeteneğinin ve tespitlerindeki isabetlerinin kaynağı sorulduğunda “yalnızlık” cevabını veriyor. Böylece kendi kendine kalıyor, düşünme ve analiz yapma fırsatı yakalıyor ve tabi ki bolca gözlem yapabiliyor. Bir yalnızlık bu kadar mı iyi gelir insana vallahi gelmiş ki ortaya böyle güzel çalışmalar çıkmış. Bir sanatçıyı en iyi eserleriyle tanıyabiliriz. Bu yüzden şimdi hepimizin en çok güldüğü Yiğit Özgür çalışmalarından birkaçına yer verelim.

1. Tişikkirlir Sipirmin

Artık dillere pelesenk olmuş “tişikkirlir sipirmin” ifadesiyle hepimizin her durumda kullandığı bir karikatür. İfade ve onu söyleyen simge o kadar popüler oldu ki bu çizimi kolye ucu yapanlar, telefon kılıfı yapanlar oldu. Çizimleriyle günlük koşuşturmamızda bizleri 1-2 saniye durdurup güldürmeyi başarabilen Yiğit Özgür’e tişikkirlir diyoruz.

2. Ne Diyo Ya Bu

Yine ifadesiyle beraber simgesinin de bir ikon haline geldiği bir başka Yiğit Özgür çizimi. Birçok yer ve durumda hatta arkadaşlarımıza cevap verirken bile sadece çizimdeki adamı kesip karşı tarafa gönderdiğimiz oluyor. Kadının sitemini haklı bulurken adamın gerçek manada eşyalara değer veriyor olması durumundaki ters köşelik önce şaşırtıyor arkasından da kahkahasıyla beraber geliyor.

3. Çay Koyup Gelicem

Hepimizin her gün yaşayabileceği olağan bir durum iken karakterin kapı koluna verdiği tepkisi bizleri güldürmeye yetiyor. Bundan sonra kapı kollarına tepkimiz budur: Burdayım burdayım..

4. Tam Ayağıma Oturdu Hergele

Şahsen en çok güldüklerim arasında olabilir. Küçükken babamızın işten dönüşünü aynı bu coşkuyla karşıladığımızda neyseki hiçbirimiz bu tepkiyi almadık. Ancak belki olabilirmiş Özgür’ün aklına geldiğine göre..

5. Ambulans Olmasın?

Yiğit Özgür’ün hayat verdiği meşhur çizimlerinden birinin de Hunililer olduğunu söylemiştik. Onlar kendi hallerinde delirmiş ve kimseye komikliklerinden başka zararları dokunmayan içimizden kişiler. Yiğit Özgür’ün çizimlerini daha fazla okumak isteyenler için Hunililer adını verdiği özel bir kitabı da var.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here