Son filmi Kış Uykusu’yla Cannes’da “Altın Palmiye” kazanan ünlü yönetmen Nuri Bilge Ceylan yeni filmi Türk-Fransız ortak yapımı Ahlat Ağacı’nın çekimlerine başladı. Ahlat Ağacı, edebiyata aşık olan Sinan’ın, Anadolu’nun yoksul bir kasabalarından birinde kitabını çıkarmak için verdiği mücadelenin yanı sıra aile ilişkilerine odaklanarak, Sinan’ın babasıyla yaşadığı sıkıntıları ele alacak. Filmin başrollerinde Murat Cemcir ve Hazar Ergüçlü var.

Ünlü yönetmen filmini “Sevelim veya sevmeyelim, bazı özelliklerimizi babalarımızdan alırız. Zayıflıklarımızı, alışkanlıklarımızı, birçok şeyi… Film babanın ve oğlunun aynı kaderi paylaşmasıyla oluşan döngüyü üzücü deneyimler üzerinden anlatıyor” sözleriyle anlatıyor.

Çekimlerine Çanakkale’nin Yenice ilçesinde başlanan film buradaki çekimlerin tamamlanmasının ardından Torhasan Köyü, Asmalı Köyü ve Çanakkale Merkez’de çekimlere devam edilecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı, sinema destekleme fonundan 2 milyon TL ile bugüne kadarki en yüksek desteği ‘Ahlat Ağacı’na verdi. Ayrıca Arte France Cinema kurumu da filme mali destek verdiğini duyurdu.