Nisan ayında geçirdiği talihsiz yangın sebebiyle zarar gören Notre Dame Katedrali şimdi de Fransa’yı vuracak sıcak hava dalgası nedeniyle tehlike altında.

Katedral restorasyonunun başındaki mimarın açıklamasına göre sıcak hava dalgası çatı kemerlerinin çökmesine neden olabilir. Notre Dame geçirdiği yangın nedeniyle şu anda zayıf yapı statüsünde ve yakından takip ediliyor. Kemerlerin bir kısmı güçlendirilmiş olsa da restorasyon ekibi ulaşamadıkları çatı kemerlerini güçlendirmek için çabalıyor.

Her ne kadar kemerler yangın söndürüldüğünden beri durağan olsa da Kent Üniversitesi’nden öğretim görevlisi ve mimari koruma uzmanı olan Nikolaos Karydis, yangın söndürme çalışmaları sırasında duvar ve çatı kemerlerine sıkılan ve hala yapıda hapsolmuş bulunan suyun sıcak hava dalgasıyla birleşmesi sonucu doğacak durumdan endişe duyduğunu dile getirdi. Sıcak hava dalgası nedeniyle suyun hızlı buharlaşması kemerlerin oturmalarını tamamlamadan çatlamalarına neden olabilir.

French Culture Minister Franck Riester (R) speaks with French chief architect of historical sites Philippe Villeneuve (L) as they visit the Notre-Dame de Paris Cathedral during preliminary work three months after a major fire on July 17, 2019 in Paris. – French MPs on July 16 approved a law on the reconstruction of Notre-Dame, three months after flames ravaged the great Paris cathedral, but with the rebuilding process still mired in controversy. The April 15 fire destroyed the roof and steeple of the 850-year-old Gothic cathedral. Images of the ancient cathedral going up in flames sparked shock and dismay across the globe as well as in France, where it is considered one of the nation’s most beloved landmarks. (Photo by STEPHANE DE SAKUTIN / POOL / AFP) (Photo credit should read STEPHANE DE SAKUTIN/AFP/Getty Images)

Karydis, çökme ihtimalini tahmin etmenin zor olduğunu ama bu tehdidin yapının “olağanüstü önemli” olması nedeniyle dikkate alınması gerektiği konusunda uyarıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here