Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
42

Sinemada müzik kullanımı geçmişte uzunca yıllar tartışma konusuydu. Bazı sinemacılar filmde kullanılan müziğin sahnelerin duygularına zarar verdiğini düşünürken, bazıları sahnelere anlam katan bir unsur olarak görmekteydi. 1920’li yılların sonlarına doğru gelindiğinde, her sinema salonunda bir piyanist bulunmaya ve görüntüye doğaçlama müzikle eşlik etmeye başladı. Günümüzde ise film müzikleri en az film kadar önem verilen bir konu haline geldi.

Etkilendiğimiz bir filmin ardından “Filmin müzikleri ne güzeldi.” diyerek o çok beğendiğimiz soundtrack’leri araştırmıyor muyuz?

Film müziği denilince, şüphesiz akla gelen ilk isim Hans Zimmer oluyor. 1957 yılı Frankfurt doğumlu Zimmer, müzik hayatındaki ilk başarısını, Buggles grubuyla çıkardığı 45’lik olan Video Killed the Radio Star parçasıyla elde etti. Bu şarkı, MTV’nin yayına geçtiği gün çaldığı ilk video klip olarak da ayrıca ün kazandı. Şu anda DreamWorks Stüdyolarının başında olan Zimmer, kendi kurduğu Remote Control Productions şirketinde başka bestecilerle de çalışıyor. 21. yüzyıla damga vuran filmlerin çoğunda onun imzası var, hatta kimilerine göre bu filmlerin bu kadar etkili olmasının altında onun müzikleri yatıyor.

7 kez En İyi Film Müziği Akademi Ödülü dalında Oscar’a aday olmuş, Lion King’deki adaylığıyla da bu ödülü kazanmayı başarmıştır. Bunun yanında 4 Grammy, 2 Altın Küre Ödülü de bulunan Zimmer, bestelerinde daha çok elektronik müziği geleneksel orkestral aranjmanlarla birleştiriyor. Özellikle aksiyon, bilim kurgu gibi türlerin müziklerini yapmasının altında da bu yatıyor. Hatırlarsanız Karayip Korsanları filmi için bestelediği müzikler bir dönem Türkiye’de ana haberlerin fon müziği olarak bile kullanılmıştı.

Şimdi gelin, müzikleriyle kalbimize dokunmuş sanatçının bazı önemli eserlerini hatırlayalım.

Rain Man

Başrollerini Tom Cruise ve Dustin Hoffman‘ın paylaştığı, sinema klasiklerinden biri olan Rain Man, Zimmer’ın kariyerinin dönüm noktasıdır. Tek başına ortaya koyduğu bu çalışmayla Oscar’a aday gösterilmiştir.

The Lion King 

Film müzikleri dünyasındaki ilk önemli başarısını “Aslan Kral” (The Lion King) ile elde ettiğini tekrar hatırlatalım.

Pirates of the Caribbean – He’s a Pirate

Aklımıza kazınan yapıtlarından biri daha. Film ve müzik uyumunun muhteşem bir örneği. Yine Karayip Korsanları’nın At World’s Ends filminin müzikleri de ustaya ait.

Batman Begins

Zimmer’in aralarında müthiş bir uyum yakaladığı yönetmenlerin başında ise Christopher Nolan geliyor. Nolan’ın Batman serisini yeniden ele aldığı ilk film Batman Begins ile başlayan ortaklıkları, Batman serisinin diğer filmlerinde de devam etti. Nolan’ın dünyasına yakışır bir şekilde, oldukça güçlü ve derin melodilerin sunulması, Nolan’ın dünyasının etkisi de artırıyor.

The Dark Knight Rises

Zimmer, yine o karanlık dünyanın sesi olmayı başarmış.

Inception – Time

Nolan – Zimmer uyumunun başarılı bir örneği daha.

Interstellar

Zimmer, Interstellar’in müzikleri hakkında verdiği röportajda filmin müziklerini nasıl yazdığını, detaylı bir şekilde anlatmış. Bir gün Hans Zimmer, Christopher Nolan’dan daktiloyla yazılmış bir mektup almasıyla yıldızlararası yolculuğun ilk adımlarının atıldığını belirtiyor. Mektupta Nolan, bir baba ve evladı arasındaki ilişkiyi anlatan bir hikayeye yer verirken, Zimmer’den bu hikayenin çerçevesinde bir beste yapmasını istiyor. Sonradan Hans Zimmer’in anlattığına göre Nolan meğer Zimmer’i böyle bir konu hakkında beste yapmaya sevk etmekle nokta atışı yapıyor. Besteyi tamamlayınca Zimmer Nolan’dan besteyi eve gelip dinlemesini rica etmiş. Zimmer özellikle yaptığı besteyi ilk kez Nolan’a çalacağı gün ne kadar gergin olduğunu itiraf etmiş. Tepkisinden çekindiği için çalarken özellikle onunla göz göze gelmek istemediğini anlatmış.

Eser bittikten sonra Nolan dinlediği besteden etkilenerek “Artık gidip bitirecek bir filmim var.” diyor ve filmin nasıl şekilleneceği hakkında net bir karar veriyor.

The Last Samurai

Sherlock Holmes – Discombobulate

Her türlü dünyaya uyum sağlayan Zimmer, Sherlock Holmes’un gizemli dünyasına da başarılı bir eser yaratmıştır.

Normalde yönetmenlerle çekimlerden önce çalışmalara başladığını belirten Hans Zimmer, “Sherlock Holmes”de ilk kez bitmiş bir filmin müziklerini bestelediğini, bu nedenle Sherlock Holmes’ü canlandıran Robert Downey Junior’u ilham kaynağı olarak aldığını belirtiyor:

“Tabii ki hepimiz ünlü kahraman Sherlock Holmes’ün keman çaldığını biliyoruz. O nedenle bu kez çalışmamı daha değişik yaptım. Robert Downey Junior’u buraya çağırdım ve bana oynadığı karakter hakkında bir şeyler anlatmasını istedim. Ona, ‘Sen nasıl bir Sherlock Holmes’sün anlat bakalım’ dedim. Her şeyden önce ‘Nasıl bir kemancısın?’ diye sordum. Ve işin en güzel yanı, Robert’ın da müzisyen olması. Daha önce birkaç albüm çalışması oldu. Bu nedenle iki müzisyen olarak sohbete başlamak çok keyifli oldu.”

Gladiator – Now We Are Free

Bu destansı esere notalarıyla güç katan Hans Zimmer, bu çalışmasıyla bir Oscar adaylığı elde etti.
Bonus: Muhteşem eserlerinin yer aldığı 2016 Prag konserini de linke tıklayarak dinleyebilirsiniz.
Kaynak: 1, 2
Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
42

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here