Tek kanallı dönemde başlayan dizi sevdamız bugün de artarak sürüyor. Ancak ne kadar çok yeni dizi izlersek izleyelim; kalitesizlik ve popüler kültür sebebiyle eskilerin yerini hiçbir şey tutmuyor. İşte bir dönem hayatımıza damgasını vurmuş Türk dizilerinden seçmeler.

5) Yeditepe İstanbul

Yeditepe İstanbul ilk olarak 24 Mayıs 2001 – 24 Haziran 2002 tarihleri arasında TRT 1 kanalında yayınlandı. Kadrosunda kimler yoktu ki; Özgü Namal, Ruhi Sarı, Emre Kınay, Zuhal Olcay, Meral Okay ve daha niceleri. Kocası iflas ettikten sonra kızı ile dar gelirlilerin yaşadığı bir semtte ev tutan bir kadının alışık olmadığı çevrede yaşadıkları konu ediliyordu dizide. Her bölümün ortalama süresi ortalama 40 dakika olmasına rağmen olaylar ve işleyiş izleyenleri kesinlikle doyuruyordu.

Söylesene bir ev ne zaman ev olur? Tuğlaları döşeyip boyayı çekince mi, yoksa çayı demleyip perdeleri çekince mi?

4) Bizimkiler

1980’lerin sonunda 2000’lere kadar televizyon ekranlarından bir çok yerli dizi gelip geçti. Ama onların içerisinde ”Bizimkiler” dizisinin yeri çok ayrıydı. Sürekli eşinden gizli bira içen, kapıcı Cafer’e gizli gizli bira aldıran Cemil karakterini canlandıran Uğurtan Sayıner’in ”sosyal alkolik Cemil” rolünü unutmak mümkün değil. Her karakterinden ayrı bir dizi çıkacak kapasitede bir diziydi. Sancılı pazar geceleri Bizimkiler ile keyiflenirdi.

Müjde müjde

Geldi işte!

Hanımlar geldi işte kapınızda…

Halil Pazarlama

Halil Pazarlama

Halil Pazarlama

Kapınızdaa!

3) Yedi Numara

Aynı üniversitede okuyan ve aileleri başka şehirde yaşayan dört kız arkadaş, yurtta rahat edemedikleri için beraber bir ev kiralamaya karar verirler. Fakat oturabilecekleri, beğendikleri evlere ya maddi güçleri yetmez ya da ev sahipleri evlerini öğrenciye kiralamaz. Sonunda iki katlı ahşap 7 numaralı evin kiralık olduğunu görürler. Hiç çocukları olmamış ama birbirine çok düşkün Vahit ve Zeliha çiftinin olan bu ahşap evin üst katını, 4 kız arkadaş kiralar. Fakat bakkal Vahit’in saf, taşralı amca oğulları da İstanbul’a gelip aynı evin alt katına yerleşince cümbüş başlar! Yedi Numara argo kullanmadan güldürebilirdi ve fazlasıyla bizdendi.

2) Ekmek Teknesi

Klasik Türk babası(Savaş Dinçel, Nusret Baba rolünde) anlayışıyla erkek çocuk istediği halde devamlı kızı olan bir babanın ilk kızı hariç bütün çocuklarına içinde “son” geçen bir isim koyduğu, dalavereci dayı rolüne Peker Açıkalın’ın çok yakıştığı, Hasan Kaçan’ın hem yazıp hem de ufak bi rolde oynayarak(Heredot Cevdet) renklendirdiği dizi.

1) Avrupa Yakası

Avrupa Yakası, ait olmak istediği havalı Nişantaşı hayatı, çalıştığı moda dergisi, tam bir beyaz Türk olan aşık olduğu erkek ve bu dünyanın tam zıttı hayat görüşüne sahip ailesi arasında kalmış genç bir kadını(Gülse Birsel) konu alıyor. Baş rollerde kimler yok ki; Gazanfer Özcan, Hümeyra, Ata Demirer, Peker Açıkalın, Engin Günaydın… Uzun metraj sit-com havası veren dizi bitti biteli gülmeyi unuttuk desek yeridir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here