Gelecekle alakalı fikirler edinmemizde kuşkusuz bilimkurgu filmlerinin büyük bir yeri var. Bugün, hem bilimkurgu sevenler hem de bu filmlerde eskinin orijinalliğinin tadını almak isteyenler için izleyebilecekleri filmleri listeledik. İyi okumalar.

1) Aya Seyahat (1902)

Bir grup bilim insanının büyük bir top inşa etmek için bir araya gelmesiyle başlayan film, astronotların Ay’a gitmesini ve oranın halkı olan Selenitlerin eline düşmelerini anlatır.

2) Metropolis (1927)

Yöneticilerin konforlu ve lüks binalarda, işçi sınıfının ise Güneş görmeyen gecekondularda yaşadığı filmde halk, kesin çizgilerle ikiye ayrılmıştır. Bu ayrım o kadar keskindir ki, iki grup birbirini görmez bile. Engel tanımayan bir aşkın başlamasıyla düzen sorgulanmaya başlanacaktır.

3) Godzilla (1954)

Daha sonradan Godzilla denilecek, gerçekten devasa bir kertenkele Pasifik Okyanusu’ndan çıkar ve Tokyo’ya saldırır.

4) Dalgakıran (1962)

3. Dünya Savaşı’nın yaşandığı ve nükleer silahların dünyayı kasıp kavurduğu bir zamanda, insanlar çareyi yer altına kaçmakta bulmuşlardır. Geçmişe ve geçmiş yaşantılarına büyük bir özlem duyan insanlar, tek çareyi zamanda yolculuk yapmakta bulurlar.

5) 2001: Uzay Yolculuğu Macerası (1968)

Film, su için birbiriyle kavga etmekte olan tarih öncesi bir maymun kabilesinin yanında beliren siyah bir taşla alet kullanmaya başlamaları ve insanlığa adım atmalarıyla başlar. Ardından, bir uzay gemisinin gizemli sinyalleri takip edip aynı siyah taşı keşfetmesiyle devam eder.

6) Solaris (1972)

Solaris, insanların bilinçlerine süzülmeyi, anılarına erişebilmeyi ve hafızalarını ele geçirebilmeyi başarabilen bir gezegendir ve bu gücünü, gezegene araştırma maksadıyla gelen araştırmacıya da gösterecektir.

7) Star Wars: A New Hope (1977)

Prenses Leia’nın içinde bulunduğu gemiye Darth Vader tarafından el konulmasıyla, Death Star’ın planlarının tekrar Darth Vader ve İmparatorluğun eline geçmemesi için büyük bir mücadele başlar.

8) Alien (1979)

Nereden geldiği belli olmayan bir çağrı alan Nostromo gemisi mürettebatı, çağrıya yanıt verir ve bilinmeyen bir gezegene iniş yapar. Ancak yardım çağrısının aslında bir uyarı çağrısı olduğunun anlaşılmasıyla olaylar gelişir.

9) Blade Runner (1982)

Film, insanlardan hiçbir farkı olmayan Replikant isimli robotların piyasaya sürülmesiyle, Dünya üzerindeki insan-robot karmaşasının çıkmasını ele alır. Blade Runner adlı özel bir tür polislerden olan Rick Deckard ise bu robotları yakalamakla görevlidir.

10) Gattaca (1997)

İstenilen özellikte, görünümde ve hatta kişilikte insanların yaratılabildiği bir gelecekte artık para ya da zaman değil, genler hayatın her alanında en önemli etken haline gelmiştir. Öyle ki, bu özel tür insanlar, normal yolla doğmuş insanların yerini alıyor ve onları hayatın dışına itiyorlardır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here