1833 yılında İsveç’te dünyaya gelen birçok buluşa ve çalışmaya imza atmış Alfred Nobel’in anısı ve vasiyeti üzerine yapılan Nobel Edebiyat Ödülleri kapılarını bu yıl açmama kararı alarak 2018 ödüllerini 2019’da vereceğini duyurdu. 

Nobel Edebiyat Ödülleri’nin 75 yıllık tarihinde ilk kez gerçekleşen bu olay 2019’da 2 tane ödül vereceklerini duyurması ile büyük etki yarattı.

Alfred Nobel, barışsever kişiliği ve savaş karşısında duyduğu üzüntü nedeniyle buluşlarının ona kazandırdığı varlığı Nobel Vakfı’nın kurulması için vasiyet bırakır ve bu vasiyetname uyarınca 30 Aralık 1896 yılında Nobel Ödülleri (fizik, kimya, fizyoloji-tıp, edebiyat, barış) kurulur ve 1901’den itibaren 5 dalda bu ödüller verilir.

İsveç’teki akademiden yapılan açıklamaya göre, her sene verilen Nobel Edebiyat Ödülü’nün komitedeki cinsel taciz iddiaları sebebiyle bu sene verilmeyeceği duyuruldu.

Akademi üyelerinden şair Katarina Frostenson’un eşi Fransız fotoğrafçı Jean-Claude Arnault’a, 18 kadın tarafından cinsel taciz suçlaması yapılmıştı. Arnault’un 6 ödülün kazananını resmi açıklamadan önce sızdırdığı da ileri sürüldü.

Akademiye getirilen 18 üyenin getirildiği görevde ömür boyu kalmaları ve istifa haklarının bulunmaması son çıkan olaylardan sonra gündem haline gelerek yeni düzenlemelerin yapılacağına dair kararlar alındı.

İsveç Kralı 16. Gustaf, akademinin varlığını sürdürebilmesi ve daha sağlıklı bir kadro için istifa yerine üye değişimi yapılabileceğini duyurdu.

kaynak: 1,2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here