“Türk, kürt, iranlı ve azeri müzisyenlerin bir araya gelerek oluşturdukları bir müzik grubu.” olarak tanımlanan ve bu sebeple de isimlerinin “ülkesiz” manasındaki No Land olmasına karar vermiş olan bir grup No Land.

Kemanıyla, gitarıyla, çellosuyla ve tabiki Kamil Hajiyev‘in şahsına münhasır sesiyle Azerice, Rusça, Türkçe fark etmeksizin bir sürü şarkıyı gönüllerimize oturtuyor grup.

2016 yılında çıkarttıkları ve en sevilen şarkılarının bulunduğu albüm Aramızda‘yı bu yazımızda konu alacağız.

Albüm, 2013 yılından beri yaptıkları çalışmaları içeriyor ve genellikle grubun oluşma sürecini şekillendiren şarkılar. Grup da website’lerinde bunu bu şekilde dillendiriyor.

Albümün ilk şarkısı Aramızda Dinozor Türkçe bir parça. Çello ve saksafon ezgileriyle öne çıkıyor.

“Sonbahar mı geldi sararırsın
Hazan vaktinde dalından koparsın
Düşersin bir güce sığınırsın
Ama sen yinede düşünme kaybolursun”

İkinci ve grubun en çok dinlenen şarkısı Düşünme Kaybolursun. Düşünme Kaybolursun grubun diğer şarkıları gibi oldukça sakin bir şarkı.

Ardından gelen Niye Belə Uzundur Bu Yollar Azerice bir parça ve albümün tek cover şarkısı. Azerbaycanlı sanatçı Azer Cırttan Memmedov’un bestesi olan şarkıyı No Land yorumlayarak bizlere tanıttı ve yine grubun en sevilen şarkılarından biri oldu.

Şarkıyı dinlerken aynı şehirde ayrı düşmemiş hissetmek mümkün olmuyor.

“Dünya ağlayır, bizə ağlayır
Niyə ayrı düşdük, bir şəhərdə?”

Sıradaki şarkı Değil, saksafon ve gitar solosuyla kalbimize oturan başka bir parça. No Land’in karışık ve çeşitli havasını sadece bu ezgiyi dinlerken bile koklayabilirsiniz.

Müstefilatun, albümün havasına göre daha hızlı, dolu dolu bir şarkı. Aşağıya da No Land’in Sziget Festivali’ne katılmak için katıldığı bir seçme konserinden kaydını bırakıyoruz.

Bir sonraki şarkı Yüzerdik, albümün bir başka Türkçe şarkısı. Şarkı, Sofar Global’de ilk 12 şarkı arasından 10. olmuş.

“Ne diye kandırıryor
Beni kalbim geceler
Kimi anmakta dilim
Kimin ismin heceler”

Sor, yine Müstefilatun gibi hareketli bir şarkı. Ancak bu, şarkının üzücü ve dokunaklı olmasını etkilemiyor.

 

Albümün son şarkısı ve bonus track olarak geçen 52-Hertz-Whale enstrümantal bir parça ama ismi aslında hikayesini anlatıyor. 52 Hertz’de ses çıkaran bir balina türü var ve diğer balinalarla iletişime geçemediği için çok yalnız bir balina. Çünkü bir tek o o frekansta ses çıkarıyor ve kimse onu duyamıyor. Aynı zamanda albümün kapak resmi de 52-Hertz-Whale’in hikayesinden ilham alınarak Vahid Danaiefar tarafından yapılan bir yağlı boya çalışması.

Aramızda albümünün her bir şarkısı her birimize ayrı ayrı dokunurken, kapanışta balinanın hikayesi bizleri içimize döndürüyor. Şüphesiz ki No Land kaç albüm çıkartırsa çıkartsın (umarız ki çok çıkartırlar) Aramızda, hem ilk albümleri olduğundan hem de her bir şarkının yerinin değerinden ötürü içimizde daha farklı bir hissiyat uyandıracak.

 

Kaynak: sofar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here