Nisan ayı yaklaşırken kendimizi motive etmek ve psikolojik olarak daha olumlu bir duruş sağlamak amacıyla okuyabileceğiniz kitapları sizler için derledik!

Ruhunuzu besleyecek, size iyi gelecek, sağlıklı ve mutlu bir ay olsun bu ay.

Evrenden Torpilim Var – Aykut Oğut

Aykut Oğut, kitapta kendi yaşadıklarından yola çıkarak gerçekten istenildiği takdirde başarılamayacak hiçbir şeyin olmadığının altını çiziyor.

Kendisinin daha önce 150 kg olduğunu, hiç dil bilmeden Amerika’ya gittiğini, daha sonra 70 kg’a düştüğünü, Amerika’da seslendirme işleri yapacak kadar İngilizce’sini geliştirdiğini ve her eline attığı şeyin altın bir yumurtaya dönüştürdüğünü anlatan eğlenceli ve öğretici kitaplardan biri.

Duygusal Zeka – Daniel Goleman

IQ ile ölçülen zeka, insanların okul ve iş yaşamındaki başarısını belirleyen değişmez bir etken midir? Öyleyse, neden yüksek IQ’lu çocuklar, ortalama IQ’ya sahip arkadaşlarına göre hayatta daha başarısız olabiliyor? Dr. Daniel Goleman, psikoloji alanında çığır açan Duygusal Zeka isimli kitabında, duygusal zekanın IQ’dan daha önemli olduğunu kanıtlıyor. Duygusal zekayı, özbilinç, azim, dürtülerini frenleme, başkalarının duygularını paylaşabilme gibi özellikleri içeren bir zeka olarak tanımlıyor.

Araştırma bulgularına göre, duygusal zeka yoksunluğu, kişinin aile yaşamından mesleki başarısına, toplumsal ilişkilerinden sağlık durumuna kadar birçok alanda çok kötü sonuçlar doğurabiliyor. Ancak, Dr. Goleman’a göre, duygusal zeka doğuştan gelen bir özellik değil. İnsan beyninin yapısı dolayısıyla, çocuklukta alınan duygusal dersler, yaşam boyunca davranış tarzını belirliyor.

Üstün Başarı – Acar Baltaş

Acar Baltaş‘ın, “Üstün Başarı” isimli kitabında kaygılar içinde boğulan öğrencilere, etkin öğrenme yöntemleri yanında, sınava dair ipuçları ve sınav stresinden kurtulmak konusunda “etkin” ve “acil” öneriler veriyor.

Çalışmak istediği halde çalışamayanlar, sıkıntı ve kaygılarından dolayı dikkatini toplayamayanlar, yaklaşan sınavların baskısı altında ezildiğini düşünenler ve öğrendiklerini hatırlamayanlar, bu kitapta öğrenmenin özüne ulaşarak başarılı olmanın yollarını, çalışma davranışını, sınav kaygısı ve stres düzeyini ölçmek için özel testleri, hızlı okuma ve bilgiyi özümleme tekniklerini, unutmayı önleme ve hafızayı geliştirme için özel yöntemlerini keşfedebilecek. Her yaştaki okur için çok yararlı olan “Üstün Başarı”, kitaplığınızda yer almalı ve mutlaka okunmalı.

Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır – Ahmet Şerif İzgören

Kişisel gelişim kitaplarına düşkün herkesin kısa sürede okuyup bitireceği, okurken eğleneceği ve öğrendiklerini tekrar hatırlayacağı güzel sözler ve hikâyelerden oluşmuş sıcak ve içten bir kitaba imza atmış Ahmet Şerif İzgören.

Kim olduğun, benlik, alışkanlıklar, sevgi, işin, olumlu düşünce, hayat, dinlemek, mücadele, iyilik, idealler, hırs, gülümsemek, değer vermek, karar almak, doğallık, üretmek, anlamak, görünüş, inanç, iletişim, yurt sevgisi başlıkları altında kısacık hikâyelerle örülmüş bu kitapla gözünden kaçırdıklarını, üzüntülerinin ve başarısızlıklarının kaynağını saptayabilir, belki de harekete geçmeyi bekleyen diğer yarını uyandırabilirsin.

Kaynak

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here