Nintendo, hissedarlarına 5G teknolojisini ve Bulut teknoloji üzerinde araştırmalar yaptıklarını söyledi ama bunu yapıyorlar diye trendleri yakalamanın peşinde olmadıklarını da vurguladı. 79.’cu Hissedarlar için Genel Yıllık Toplantı’sında, Nintendo temsilcilerine direkt olarak diğer rakip firmalar ile 5G teknolojisine ve Bulut teknolojisine nasıl kafa tutacakları soruldu çünkü Nintendo bu konularda biraz geri kalmıştı, Sony ve Microsoft firmaları bu konular üzerine ağırlık vermişlerdi ve Nintendo’ya gelince diğer rakiplerine göre daha yavaş kalmışlardı.

Nintendo geliştiricilerinin bu zamana kadar bu teknolojiler hakkında duyuru yapmaması onların bu konuları tamamen inkar edip görmezden geldiklerini göstermiyordu. Shigeru Miyamoto şirketin bu konular hakkında başından beri çalışmalar yaptığını garantiledi,“Başından beri, her türlü yollar deneyimleniyor ve üzerinde çalışılıyor” dedi. Konu, Bulut teknolojisi olunca Miyamoto bu teknolojinin gelecekte daha yaygın olacağını söyledi fakat şimdiki teknolojinin, Bulut teknolojisi gelene kadar kalacağını ve oyun oynamanın zevkinin hala daha süreceğini dile getirdi.

Kio Shiota, Nintendo’nun müdürü ve kidemli yöneticisi 5G ve Bulut teknolojisi hakkında şu sözleri söyledi; “5G ve Bulut teknolojisi kocaman dataları gecikmesiz bir şekilde cihazlara gönderebilir, bu teknolojinin son zamanlarda bayağı popülarite kazandığının farkındayız ve Nintendo olarak araştırmalarımız sürüyor. Fakat Nintendo çalışanları direkt 5G teknolojisini uygulamaya sokacağını düşünmediklerini onun yerine 5G ve Bulut teknolojisini oynayışa nasıl entegre edebileceklerini ve nasıl oynayış tarzları yaratıp nasıl yeni deneyimler sunabileceklerini araştırdıklarını söylediler. Shiota; “Sadece teknolojinin kendisi değil, fiyatı da söz konusu. Bu olağanüstü teknolojiyi kullanmak bile çok maddi yük biriktiriyor bu yüzden 5G teknolojisinin fiyatı üzerine araştırmalar yapıyoruz.”

Halihazırda Bulut teknolojisi Nintendo Switch’te Japonya’da kullanılıyor fakat çok hızlı wifi istediği için çok işlevli değil. Biz düşünüyoruz ki Nintendo 5G ve Bulut teknolojisi üstüne araştırmalara devam etseler bile oyunculardan yeterince talep gelmediği sürece bu teknolojiyi uygulamaya koymayacaklar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here