New York Moda Haftası hız kesmeden devam ederken birbirinden etkileyici defileler izliyoruz. 11 Eylül Çarşamba günü gerçekleşen Marc Jacobs defilesi tüm izleyenleri büyüledi.

Park Avenue Armory binasında gerçekleştirilen defile adeta dramatik bir şovdu. Birbirinden renkli tasarımlar ve Alek Wek, Adut Akech ve Gigi Hadid gibi ünlü modeller ile birlikte rüya gibi bir defile oldu.

2001 yılındaki defilesinden bu yana 18 yıl geçti ve o günü Jacobs “18 yıl oldu ve asla unutamayacağımız bir gündü.” Sözleriyle dile getirdi.

 

70’ler esintisiyle karşımıza çıkan defileden ilk görüntüler. Romantik ve retro çiçekli desenler, artık çok nadir gördüğümüz ve hepimizin çocukluğundan hatırladığı beyaz yaka detayları ile kahverengi ve turuncuların hakim olduğu tasarımlar karşımıza çıkmakta.

Renk paletleri fazla değişmeden devam ederken elbiselerden uzaklaşıp pantolon ceket takımlara rastlıyoruz. Yine aynı şekilde 70’ler esintisiyle aynı renkteki takımların pantolonları oldukça bol. Aynı tonlarda çantaların yanında biraz daha zıt renklerde fularlarla tasarımlar tamamlanmış.

Geçen sezonda farklı markalarda gördüğümüz dağ, ev, gökyüzü, köy desenli kazaklar ve süveterler geçmiş modası denilince unutulamazdı. Mavi kadife pantolon ve kemer detayı ile geçmiş esintisini içimizde hissediyoruz. Ceket/takım tasarımlarına ekose deseni ekleyerek devam ettiren tasarımcının işleri günlük hayatımızda da kullanabileceğimiz türden.

Dantel ve payet. Turuncu elbisenin dantel çiçekleri elbiseye şirin bir hava katarken sarı payetlerden oluşan elbise adeta ben buradayım demek isteyenlerin tercih edebileceği tarzda bir elbise. Bütün modellere yapılan makyajlar ise tasarımlar ile inanılmaz bir bütünlük ve dramatik hava katıyor. Özellikle gözlerde kullanılan yoğun renklerdeki farlar ile birlikte kullanılan yüz simleri elbiseyi tamamlarken normalin üstünde uzun ve ayrık kirpik kullanımı adeta modelleri bir film karakterine dönüştürüyor.

Defilenin en dikkat çeken ve farklı tasarımları. Renk paletinde de daha canlı renklerin kullanıldığı tasarımlar adeta bir çiçek bahçesi gibi duruyor. Uyumlu renklerin kullanıldığı ilk tasarım modelin baş kısmına kadar uzanıp hatta kaplaması ile birlikte oldukça alışılmışın dışında duruyor. Diğer mor ve sarı renkleri barındıran tasarım ise sanki bir menekşe. Mor ve sarının zıtlığının uyumu ile birlikte makyajda kullanılan kelebek şeklinde ki göz makyajı oldukça etkileyici duruyor.

Kelebek detaylarının çok yerinde ve uyumlu kullanıldığı tasarımlardan biri daha karşımızda. Yine canlı renklerin ve fırfırların kullanıldığı elbiseyi kelebek şeklindeki gözlük ile tamamlamışlar. Diğer bir yandan ise bizi artık şaşırtmayarak daha yeşil ve turuncu tonlarındaki uzun elbise karşılıyor.

Sanki tüm modeller bir peri masalından gelmişçesine podyumda süzüldü. Marc Jacob koleksiyonu bir defileden çok dramatik bir şov gibi izleyenleri büyüledi. Tasarımların genel olarak günlük hayata uygulanabilir olması ise gözlerden kaçmadı.

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here