Post apokaliptik bir dizi izlemek ister misiniz? Bilim kurguya doyacağınız bir dizi mi arıyorsunuz? O zaman The Soicety’yi pas geçebilirsiniz. Netflix’in post apokaliptikten ziyade distopik yapımı The Society, 10 bölümlük ilk sezonuya seyircilere sunuldu. Biz de spoiler vermeden çok tanıtıp azca eleştirdik.

Dizimiz, rahatsız edici bir kokunun West Ham kasabasını etkisi altına aldığını öğrenmemizle başlıyor. Kokunun giderilmesi için gerekli çalışmalar başlatılırken bir grup lise öğrencisi okul gezisi için ailesiyle vedalaşıyor, otobüslere biniyor. Eğlenceli bir hafta beklerken toprak kayması yüzünden yolların kapandığını öğrenip şehre geri dönüyorlar. Ama döndükleri şehirde kendilerini bir sürpriz bekliyor, ne aileleri ne de şehir dışında dünyanın geriye kalanı artık yoktur. Kasaba haricinde dünyada alabildiğine ormana dönüşmüştür. Koca evrende bir başlarına kalan gençler, hayatta kalmanın ve kendi evrenlerine geri dönmenin bir yolunu bulmak zorundadırlar. Ama en azından artık koku yok… Bu da bir şey değil mi?

The Society, gerçekten çok genç bir oyuncu kadrosuna sahip. Ülkemizde hâlâ 30 yaşında insanların dizi/filmlerde liseli karakterleri canlandırdığını düşündüğümüzde bu çok hoş tabii ama yer yer oyunculuktan yana ekrana bakıp “hadi abi ya” dediğimiz anlar da olabiliyor. Ama dizi çok kalabalık bir oyuncu kadrosuna sahip ve hepsi bambaşka olan karakterlerle oyunculuktan kaybettiğiniz enerjiyi karakterle geri kazanabiliyorsunuz -herkes ne kadar da güzel giyiniyor bu dizide ya-.

Oyuncu kadrosunda “Bakın bu arkadaş başrol” diyebileceğimiz çok fazla oyuncu var. Yani pek oyuncu yok -işte çok kalabalık kadro olunca böyle oluyor- ama en öne çıkan karakterimiz Allie’yi  Big Little  Lies’dan tanıdığımız Kathryn Newton canlandırıyor. Biz Kathryn’i çok seviyoruz, siz neden her sahnede “Ağlayacakmış gibi oyna gözlerin dolu dolu olsun” diyerek oynattınız ki kızı?

İzlerken sıkça The 100’ı hatırladım. Tabii The 100 kıyamet sonrası bir dünyayı işliyor, daha fantastik bir hikâyeye sahip bir dizi ama bir grup gencin bir toplumu sıfırdan başlayarak kurma çabası… Toplum için alınan sorumluluklar ve tam da gençlerin yapacağı türde hatalar… Bu açıdan iki dizinin de çok başarılı olduğunu düşünüyorum. Society de sık sık “Tarihi olmayan bir dünyadayız, karanlık çağda yaşıyoruz” diyerek dizinin, medeniyetimizin ilk adımlarının nasıl atıldığını göstermek istediğini belirtiyor.

Doğruya doğru, dizimiz gençlik dizisi tadında. Ama sığ bir gençlik dizisi değil. Cinsiyetçilik, sosyal eşitsizlik, taciz, şiddet gibi toplumsal sorunlara değinmekten hiç çekinmiyor. Kapitalizmi eleştiriyor, kendilerini bir anda paranın pulun öneminin kalmadığı bir dünyada bulan gençleri komün sistemiyle yaşatıyor. Tabii bu herkesin hoşuna gitmiyor. Benim de içinde bulunduğum Z kuşağının toplum düzenine bakış açısını güzel yansıtmışlar demek yanlış olmaz sanırım. Olmaz değil mi?

Peki diziye dair neleri beğenmedik? Öncelikle dizi çok uzun. Gerçekten çok uzun. Her bölüm ortalama 1 saat. Oturup hesaplamadım ama dizide her bölümden ‘olmasa da olurmuş’ sahneleri çıkarsak bölüm başı 30-40 dakikalık çerez gibi tatlı bir dizi çıkarmış ortaya. Tamam karakterlerin gelişimi, iç dünyalarının bize yansıtılışı gerçekten çok hoş. Yaşadıklarıyla olgunlaşıyorlar, fikirleri değişiyor ve bunlar gözümüze sokarcasına yapılmıyor dizide. Tamam, çok güzel bu ama oyunculuklar… Netflix bizi çok iyiye alıştırdın, vasatı beğenmiyoruz artık. Bir de diziden bilim kurgu tadı almak isterdik. Çünkü şartlar oldukça uygun. Belki 2. sezonda istediğimizi verirler.

Dizinin müziklerini genel olarak çok beğendim. Dizinin havasına uyan müzikler seçilmiş. Yazıyı yazarken de dinlediğim 1. Sezon playlistini buraya bırakıyorum, umarım siz de seversiniz.

Bir grup gencin toplumu sıfırdan inşa edişine tanık olacağınız, tarihi olmayan bir kasabada, karanlık çağı aydınlık zihinlerle yaşayan Z kuşağının hikâyesi: The Society, Netflix’te yayında. İyi seyirler efenim.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here