Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

Bazen dizi izlemekten yorulup, farklı şeyler izlemek isteyenlere ve belgesel meraklılarına Netflix’te bulabileceğiniz, hepsi birbirinden sürükleyici ve merak edeceğiniz konularda sizi bilgilendirirken şaşkınlığa uğratacak 5 öneri sunuyoruz.

1. MAKING A MURDERER

Making a Murderer, American true crime documentary televizyon dizisidir. Dizi, Wisconsin eyaletinin, Manitowoc kasabasında bir adam olan Steven Avery’nin hikayesi etrafında dönüyor. Cinsel saldırı ve cinayete teşebbüs suçundan dolayı ömür boyu hapse mahkum edilen ve 18 yıl sonra masum olduğu anlaşılan Steven, hapisten çıkıyor  ve çıkışının hemen ertesinde Teresa Halbach isimli bir kadına tecavüz ve öldürmekten hapse mahkum ediliyor. Belgesel 10 yıllık süre zarfında çekiliyor ve belgeselin yapımcıları bu süre zarfında sürekli New York ile Wisconsin arasında gidip geliyor. İlk bölümü izledikten sonra, merak duygusuna kapılıp diğer bölümlerini soluksuz izleyeceğinizi düşünüyor ve şiddetle tavsiye ediyoruz.

2. Evil Genius: The True Story of America’s Most Diabolical Bank Heist 

Evil Genius, 28 Ağustos 2003 tarihinde Pensilvanya’da gerçekleşen bir banka soygunu girişimini konu ediniyor. Otuz yıldır pizza dağıtımı yapan 46 yaşındaki Brian Wells’in, boynunda kalın bir metal kelepçeye bağlı bombayla Eerie, Pennsylvania’da bir bankaya gidip çalışanları soymak istemesi, aksi taktirde boynundaki bombanın patlayacağını söylemesi üzerine başlayan olaylar ve olayların ardında yatanları konu edinen belgesel serisi, dört bölümden oluşuyor.

3. The Keepers

Sister Catherine adlı rahibenin gizemli ölümü ile ilgili skandalın detaylarını ele alan dizinin türü belgesel ve suç olarak geçiyor. Netflix, 1969 yılının Kasım ayında ortadan kaybolan Rahibe Cathy Cesnick’in çözülemeyen davasını 7 bölümlük bir seriyle masaya yatırıyor. Cathy Cesnick, Baltimore’da bir Katolik lisesinde öğretmenlik yapan dünya iyisi, gencecik bir rahibedir. 1969 Kasım’ında ortadan kayboluyor. En son Cathy, kızkardeşine nişan hediyesi almak için çıkıyor ve bir daha da kendisinden haber alınamıyor. Cesedi aylar sonra, Ocak 1970’te bulunuyor. Soruşturmadan pek bir sonuç alınamıyor ve cinayet, 90’lara kadar büyük bir sır perdesinin ardında kalıyor. Dava ile ilgili cinsel istismar ve Katolik kilisesiyle olan bağlantılar da araştırılsa da hala bir sonuca bağlanamadı.

4. Last Change U

Akademik ve kişisel sorunları olan Amerikan futbolcuları, hayatlarını düzene koymak ve hayallerine ulaşmak için son şans olarak üniversite futbolundan medet umuyor ve Doğu Mississippi Üniversitesi sınıflarında başarıyı arıyor. Mississippi takımında olup bitenler, insanların hayat mücadelesi, filmdeki her şey gerçek. Belgesel tadındaki bu dizi insanların hayattaki zorlukları Amerikan Futbolu’na olan olan aşklarını, öğretmenlerin nasıl iyi sporcu ve öğrenci yetiştirilmesi gerektiğini, şampiyonluk mücadelesindeki zorlu virajları anlatan harika bir belgesel dizi.

5. Chef’s Table

Chef’s Table, dünyanın farklı köşelerindeki yıldız şeflerin, yaratıcı dünyalarının perdelerini aralıyor. Dizi bizi her bölümde yaratıcı yemeklerle ve baştan çıkarıcı tatlılarla gurme yemek kavramını baştan tanımlayan, dünyanın farklı yerlerindeki yıldız şeflerle tanıştırıyor. Belgeselde kendi dönemlerinde çığır açmış, devir açıp kapamış, özenilesi hayal dünyaları ve öncü tavırlarıyla gastronomi dünyasında dikkat çeken şeflere yer vermeye özen gösterilmiş.

 

Kaynak: 1, 2

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here