Netflix, tüm sektörü sallamaya devam ediyor. Son zamanlarda ise konusuna göre değil de dil farklılığı açısından sunduğu dizilerle ön plana çıkıyor diyebiliriz. Özellikle Narcos ve La Casa de Papel, çoğu insanın içindeki İspanyolca aşkını ortaya çıkarmakta çok başarılı oldu. Bu iki diziyi -özellikle dil açısından- sevmiş olanlar için, alternatif 5 Netflix dizisiyle karşınızdayım. 

1. EL CHAPO

En çok aranan uyuşturucu çetesi liderlerinden biri olan El Chapo lakaplı Joaquin Guzman’ın hayatını anlatan, Netflix ve Univision ortak yapımı El Chapo, kısa sürede beğenilerek kendi kitlesini oluşturmayı başardı. Konu açısından, Narcos sevenlerin izlerken sıkılmayacağını dizi, meraklısı için Netflix’te 3 sezonuyla izleyicisini bekliyor.

2. Las Chicas del Cable

Bir diğer önerimiz 1920’li yılların Madrid’ine götürüyor bizi. Ulusal telefon şirketinin operatör olarak işe aldığı, birbirinden hem kültür hem de kişilik olarak çok farklı dört kadının hayatını anlatan Las Chicas del Cable, 4. sezon onayını aldığını geçtiğimiz günlerde duyurdu. Aşk, arkadaşlık, iş, statü ve daha başka birçok konuya değinmesinin yanı sıra, dönem toplumunun kadınlara bakış açısı ve kadınların yaşadığı zorluklar açısından bir dramdan daha fazlasını sunduğu kesin.

3. Élite

Geçtiğimiz Ekim ayında ilk sezonu yayımlanan ve üstünden bir ay bile geçmeden ikinci sezon onayını almış bir başka İspanyol dizisi olan Élite, oyuncu seçimi açısından ilk bakışta La Casa de Papel seyircisinin ilgisini çekiyor. İspanya’nın en seçkin okullarından Las Encinas’a, işçi sınıfından 3 öğrenci gelir. Sosyal ve sınıfsal farklılıklar, kargaşalar, aşklar derken bir cinayet işlenir. Flashback ve flashforward tekniklerini başarılı bir şekilde kullanmış olan dizi, sınıfsal farklılığı alt metin alarak, basit bir gençlik dizisi olmaktan sıyrılmayı başarıyor.

4. Ingobernable

Meksika başkanının eşi Emilia inançlı ve idealist bir kadındır. Bir gün, sisteme ve başkana güvenemeyeceğini anlar ve gerçekleri ortaya çıkarmak için elinden gelen her şeyi yapmaya başlar. Ingobernable, adını çok fazla duyuramamış da olsa, 2 sezonluk bir macera sunuyor. Ayrıca, güçlü bir kadın figürü olarak yaratılan Emilia’ya hayat veren Kate del Castillo, mükemmel bir performans ortaya koyuyor.

5. La Casa de las Flores

Listemizin son dizisi olan La Casa de las Flores, Meksika’nın en saygın ailelerinden biri olan De La Mora ailesinin yaşantısını merkezine alıyor. Diziye ismini de veren La Casa de las Flores adında bir çiçek dükkanını uzun yıllardır işleten bu aile, dışarıdan göründüğü kadar mükemmel mi acaba? Halının altına süpürülmüş sorunlar ve saklanmış sırların ortaya çıkmasıyla, işler hiç olmadığı kadar değişiyor. Daha 1. sezonu yayımlanmış olan dizinin, 2. ve 3. sezon onayını aldığını belirtelim. Bunun dışında, her bölüme farklı bir çiçek ismi verilmiş olması da çok ince bir detay olarak dikkat çekiyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here