Şu sıralar nasıl bir sürü Battle Royale oyunu ardı arkasına geliyorsa, halihazırda oynayıp beğendiğimiz çoğu oyuna bir de Battle Royale modu dahil oluyorsa bundan uzun bir süre önce de moba(Multiplayer Online Battle) akımı vardı. Fırsat arayan her firma bir moba oyunuyla karşımıza çıkıyordu. Aynı Battle Royale furyasında olduğu gibi mobalarda da bazıları çok büyük başarılar elde ederken bazıları çok çabuk silinip gitti. Gelin hep beraber bu moba furyasının birer eseri olan o oyunları tekrardan hatırlamaya çalışalım. Bu yazı, oyunları değerlendirmeden ziyade üstün körü göz gezdirme olacak. Kim bilir belki sizin bile hiç adını duymadığınız mobalar vardır. Benim varmış.

Dota – League of Legends – Dota 2

Her şey Warcraft 3 oyunundaki Dota isimli haritayla başladı. O zamanlar sadece oyunun bir multiplayer haritasıydı Dota ismi. Ama oyuncular tarafından gördüğü yoğun ilgiden ötürü bu modu başlı başına oyun haline getiren iyi büyük isim çıktı geldi. League of Legends(LoL) ve Dota 2. Bu oyunlar hakkında çok konuşup kimseyi yormayalım ki zaten moba terimini biliyorsanız bu iki oyunu hatta ve hatta aralarındaki ezeli rekabeti biliyorsunuzdur diye tahmin ediyorum. Şu an hala en çok oynanan moba oyunu olmalarıyla beraber az sonra sayacak olduğumuz oyunlara da gaz verip “Biz de moba oyunu yapmalıyız.” düşüncesini akıllara sokan oyunlardır bu ikisi.

Smite

Smite 25 Mart 2014 tarihinde yani LoL’den 5, Dota 2’den ise 2 yıl sonra sahalara çıktı. Yapımcı ekip Hi-Rez Studios ve Titan Forge Games’ti. Diğer yazdığımız ve sayacağımız tüm mobaların aksine izometrik bakış açısı yerine üçüncü şahıs kamera (TPS) açısını kullanmayı tercih etti. Oyun karakterleri ise aslında yakından tanıdığımız mitolojik Tanrılardı. Evet gerçekten Zeus’u, Poseidon’u kontrol edebiliyordunuz oyunda. Aslında kendi çapında çok başarılı bir yapım oldu. Seveni ve oynayanı hala çokça olmasına rağmen istenilen ilgiyi görememiş moba oyunlarından birisidir.

Arena of Fate

Arena of Fate listemizdeki duyma ihtimalinizin en az olduğu oyundur diye düşünüyorum. Geliştiriciliği Crytek’in yaptığı oyun 2015 yılının başlarında oyuncuyla buluşmuştur. Crytek’in popüler olanı kovalama heyecanının diğer bir kurbanı oldu Arena of Fate. Evet kurban diyorum çünkü Arena of Fate tamamen bir hayal kırıklığıydı. Smite’ın Tanrı karakterlerine karşılık masal kahramanlarını kendi bünyesine kattı. Fakat ne yazık ki Kırmızı Başlıklı Kız olup Robin Hood öldürmek o kadar da zevkli değildi. Moba furyasının başarısız örneklerinden birisi olarak da adını tarihe yazdırmış oldu. Ah Crytek ah. Sen yok musun?

Heroes of Storm

Listemizdeki LoL ve Dota 2’den sonra en başarılı moba oyunu tabi ki Heroes of the Storm(HotS)’dur. Bir Blizzard klasiği olarak elini attığı her türde başarılı oyun ortaya koymaası beklediğimiz bir şey halini aldı. HotS da bunun en iyi örneği oldu. 2 Haziran 2015 tarihinde piyasaya çıkmış olan oyun, bizlere karakter yelpazesi olarak halihazırda Starcraft ve Warcraft gibi kendi oyunlarından tanıdığımız karakterleri sundu. Onca yıldır oyunlardan tanıdığımız karakterleri bir de moba haritasında kontrol edebiliyor olmak çoğu Blizzard taraftarını havalara uçurdu. E tabii üstüne bir de oyunun diğer mobalardan farklı ve aynı zamanda da çok başarılı mekanikleri eklenince tadından yenmez bir kıvama geldi. Yapımcı ekip şu an hala Overwatch ve diğer saydığım oyunlardaki karakterleri oyuna eklemeye devam ediyor. Eğer Blizzard hayranı iseniz kesin bakmalısınız ama değilseniz de oyuna bakınca çokça zevk alacağınızın garantisini verebilirim.

Tabi ki de moba oyunlarının sayısı bunlardan ibaret değil ve adını anmaya değer bir sürü yapım olduğu da aşikar. Bu oyunların oyun dünyasına iyisiyle kötüsüyle katkısı oldu. Biz de bunlara değinmek istedik.