Mondrian, 7 Mart 1872’de Hollanda’da dünyaya geldi. Sanatın teşvik edildiği bir evde büyüyen Mondrian 1892’de Amsterdam’da görsel sanatlar eğitimine başladı. Eğitimini tamamladıktan sonra geçimini resim dersleri vererek ve ünlü tabloları kopyalayıp satarak sağladı.

Erken çalışmalarında tek bir obje üzerine yoğunlaşarak çalışmayı benimsediği görülen Mondrian’ın sanatındaki en büyük değişimlerden birine 1909’da katıldığı Teozofi Derneği sebep olur. Teozofi, Tanrı ve bilgi kelimelerinin birleşiminden oluşan ve Budizm öğretilerini temel alan bir sistemdir.

Evrim (1910-1911)

Teozofiden etkilendiği bu eseri Budist ve Teozofist ölüm-yaşam döngüsü üzerinedir.

Daha sonraları çalışmaları neoplastisizm olarak adlandırdığı soyut sanat üzerine yoğunlaşır. Neoplastisizm, ilkel renklerle birlikte basit geometrik şekiller ve çizgiler üzerinde durur ve figüratif çağrışımlardan kaçınır. Bunun sebebi neoplastisizme göre sanatın doğaya karşıt geometrik bir düzeni ifade etmesidir.

1917-1931 yılları arasında Theo van Doesburg’un öncülüğünü yaptığı De Stijl hareketinde etkin rol almıştır. Neoplastisizm grubun çalışmalarının temelini oluşturmuştur. Grubun renk paleti siyah, beyaz ve griye ek olarak üç ana renkten oluşur. Doğa geriye sadece yatay ve dikey çizgiler kalana kadar sadeleştirilir.

Theo van Doesburg, İnek Eskizleri ve Boyamaları (1916)

Mondrian’a göre saf plastik nitelikte sanat eserleri üretilmeli ve kitleler de bu saf sanata karşı ilgi duyabilir hale getirilmelidir. Bu yönüyle Mondrian, modernizmin ve soyut sanatın gelişiminde büyük rol oynamıştır.

Piet Mondrian, Sarı Kırmızı ve Mavili Kompozisyon (1921)

1926’da sanatçının bir yapıtı satın alınıp Brooklyn’de sergilendi, Mondrian adı 1930larda artık gerçekten tanınır hale geldi ve yaşamının Amerika yılları başladı. Amerika ve burada sıklıkla dinlediği caz müzik sanatını etkiledi. 1 Şubat 1944’te ölümüne kadar New York’ta yaşamaya devam etti.

Piet Mondrian, Broadway Boogie Woogie (1942-1943)

 

Kaynaklar 

http://www.theartstory.org/artist-mondrian-piet.htm

http://www.theartstory.org/movement-de-stijl.htm

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here