Bir pazar efsanesi olarak çoğu ailede kahvaltıdan sonra veya kahvaltı esnasında genelde babalar tarafından televizyon açılır ve bir ”Western Film” izlenir. Genç yaş grubunun bir kısmı bu aktiviteden hiç hoşlanmasa da gelin önyargılarınızı birlikte yıkalım.

1) Unforgiven (Affedilmeyen)

Usta isim Clint Eastwood’un yönetmenliği ve başrolü ile hayat bulan Unforgiven karanlık ve derin hikayesi, unutulmayacak klas sahneleriyle 90’lı yıllarda öldüğü iddia edilen ”Western” tarzı sinemanın adete rönesansıdır. Eastwood’un çocuklarının isimleri Will ve Penny’dir, Will Penny isimli unutulmuş bir Western filme saygı ifadesidir. 1993 yılı Akademi Ödüllerinde En İyi Film, En İyi Kurgu, En İyi Yönetmen, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödüllerine layık görülmüştür.

2) The Man Who Shot Liberty Valance (Kahramanın Sonu)

Shinbone kasabasının eski senatörü Ranse Stoddard uzun zamandır uğramadığı kasabaya  geri döner. Karısıyla birlikte trenden inmekte olan senatörün çevresini halk ve gazeteciler sarmıştır. Gazetecilerden biri tarafından “Liberty Valance’ı öldüren adam ismini nasıl aldınız?” sorusuyla geçmişe dönen adam, anılarını hatırlamaya başlar. Bu esnada bir flashbackle geçmişe dönen izleyici, Ranse’ın Shinbone kasabasına ilk geldiği günden son güne kadar neleri değiştirdiğine ve azılı suçlu Liberty Valance’ı nasıl durdurduğuna tanık olur. Western türünün en önemli yapıtlarından biri olan film türün en değerli isimlerinden John Ford tarafından yönetilmiş, başrollerinde de James Stewart ve John Wayne yer almıştır.

3) The Searchers (Çöl Aslanı)

Senaryosunu Frank S. Nugent’ın Alan Le May’in 1954 yılında yazdığı aynı adlı romanından uyarlayıp yazdığı filmin yönetmeni John Ford’dur. Filmde ırkçı bir savaş gazisinin kızılderililerin kaçırdığı yeğenini aramak için yollara düşmesi, yıllar süren bu arayış sırasında onu harekete geçiren amacın gittikçe daha tartışmalı bir hale gelişi konu ediliyor. Film çevrildiği yıl ses getirmediyse de, yıllar geçtikçe prestij kazanarak klasikleşmiştir. Kimilerine göre ise John Ford’un başyapıtıdır.

‘The Searchers’, Amerika’da ‘kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli’ filmler arasına seçilmiş ve Kongre Kütüphanesi’nin ‘Ulusal Film Arşivi’nde korunmasına karar verilmiştir.

4) The Magnificent Seven (Muhteşem Yedili)

Filmde Meksika’daki bir köyün ahalisinin düzenli olarak ürünlerini yağmalayan haydutlardan korunmak için Amerikalı bir grup silahşörü kiralamaları ve onlarla birlikte haydutlara karşı verdikleri mücadele anlatılmaktadır. Filmin tanıtım sloganı aynı zamanda filmin de bir özeti gibidir; ‘Yedi kişiydiler ama yedi yüz kişi gibi dövüştüler. Tüm zamanların en popüler Western filmlerinden biri olan The Magnificent Seven’ın senaryosunu Kurosawa’nın Yedi Samuray filminden William Roberts uyarladı. Yanlış anlaşılmaya mahal vermeyelim bahsettiğimiz film 1960 yapımı.

5) High Noon (Kahraman Şerif)

Şerif Kane (Gary Cooper), öğle treniyle gelecek olan ve kendisinden intikam almaya yeminli bir haydut çetesiyle karşı karşıya gelecektir. Aslında Şerif Kane’nin görevi sona ermiştir ama o kalmayı tercih eder. Küçük bir not; Tüm zamanların en iyi, kötü adamı Lee Van Cleff’e filmde önemli bir rol teklif edilir. Fakat ünlü kartal profili burnunu ameliyatla düzeltmesi şart koşulur. Cleef teklifi kabul etmez ve film boyunca hiç konuşmadan ölümü bekleyen kötü adamlardan birini canlandırır.

The Good the Bad and the Ugly‘den bahsetmemize gerek dahi yok.

 

İyi seyirler!

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here