Teknoloji gelişip de bilgisayarlar ortaya çıktığı zamanlardan itibaren Virtual Reality yani Türkçesiyle Sanal Gerçeklik denenen ve insanları heyecanlandıran bir teknoloji olmuştur. Özellikle 90’lı yılların başındaki bazı filmlerin de etkisiyle herkesin ilgisini çeken Sanal Gerçeklik günümüze kadar ara ara ilgi odağı olup sonra tekrar gündemden düşmüştür.

1991 yılında PrimeTime Live adlı  bir programda yayınlanan Sanal Gerçeklik ürünün tanıtım videosunu izleyince videoda anlatılanların günümüzdekilerden çok farklı olmadığını göreceksiniz.

Neden Sanal “Gerçeklik”?

Peki gerçekten insanlar ki buna bizler de dahiliz, neden sanal gerçeklik kavramına bu kadar meraklılar? Yaklaşık 30 yıl geçmiş olmasına rağmen neden hala aynı heyecanla bu ürünleri kullanmayı istiyoruz? Şuan gerçek dünyada yaşayabiliyorken her şeye dokunup tadını alabiliyorken neden sanal olan bir gerçekliğe ihtiyaç duyuyoruz?

Aslında cevabı neden oyun oynadığımızın cevabıyla hemen hemen aynı diyebiliriz. Yukarıdaki videoda da görür görmez dikkatimizi çeken şey gömlek kravatlı birinin VR’ı deniyor olmasıydı. Gerçekliğin sıkıcılığından ve samimiyetsizliğinden sıkılmış biz insanların sadece bir gözlük takarak kendimizi az bir süre için bile olsa bambaşka diyarlarda hissetmek istiyor olmamız bizi bu alete yönlendirmeye yetiyor. Dışarıdan görüp “ya bu ne kadar saçma bir şey” diyen bir insanın denedikten sonra konuştuğu herkese Sanal Gerçekliğin mükemmelliğini anlatıyor olması aslında herkesin ihtiyaç duyduğu bir eğlence olduğunu kanıtlıyor.

Son birkaç yılda özellikle oyunlar üzerine ağırlıklı olarak piyasaya sürülen Sanal Gerçeklik cihazları ilerleyen yıllarda tıp, mimari gibi başka alanlara da yönelecek gibi gözüküyor. Alacağımız evi emlakçıdan sadece gözümüze bir gözlük takarak gezebilmek hangimizi şaşırtmıyor ki?

Call of Duty’de Silah Sallamak

Oyunlarda Sanal Gerçeklik hayalini ilk kurmaya başladığımızda hangimiz hangi oyunu en çok seviyorsak o oyunun içinde olacağımızı hissettik. “Düşünsene; elinde silahla Call of Duty oynuyorsun.” tarzında cümleleri sarf etmeyenimiz veya duymayanımız yoktur. Virtual Reality’e ilk çıkan oyunları gördükten sonra bunun böyle olmayacağını hepimiz anladık ama buna rağmen gözlüğü taktığımız anda kendimize bambaşka bir yerde bulma hissini sonuna kadar yaşattırdığı su götürmez bir gerçek. Hala gelişmekte olan bir teknoloji olarak Sanal Gerçeklikler önümüzdeki yıllarda her evde bulunabilecek birer alet haline gelecek gibi gözüküyorlar.

Neden Sanal Gerçeklik konusunda hevesli ve meraklı olduğumuz konusunda “Gerçek hayattan uzaklaşma isteği” olarak basite indirmek tabii ki tam olarak doğru sayılmayabilir. Oyun oynayan olarak insanlar bu oyunların gelecek teknolojisini görmeye her zaman istekliyizdir. Sanal Gerçeklik de bu isteklerden birisi gibi duruyor şimdilik. İlerleyen günlerde ne konuma geleceğini merakla bekliyoruz. Umarız sıra süreli bir heves olarak hayatımızdan tekrar çıkmaz. Çünkü eğer öyle olursa bundan 30 yıl sonra VR hakkında yazı yazan birileri bugünkü bir VR tanıtım videosunu açıp da “30 yıl önce de aynı heyecan varmış” gibi anlatabilir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here