1934 yılında yapılan referandumda %89 ‘evet’ oyu ile Adolf Hitler’in cumhurbaşkanı olarak seçilmesine onay veren Alman halkı, hiç şüphesiz ki bu seçimin sonucunda ülkelerinin bir uçuruma yuvarlanacağından habersizdi.

I. Dünya Savaşı’nda küçük düşürücü bir şekilde mağlup olan Almanya’da, milliyetçi kesim içinde Yahudilere karşı olan nefret artmaya başlamıştı. Almanlar, savaşı kaybetmelerinin sebebi olarak Yahudileri görüyordu. Savaş sonrası Berlin’de yapılmak istenen sosyalist devrimin bazı liderlerinin Yahudi olması da bu nefreti iyice körüklemişti.

İşte böyle bir ortamda ülkenin başına gelen Adolf Hitler, Yahudi nefretini açıkça dile getiriyordu. Bu nefret öyle büyük bir boyuttaydı ki uğruna yaşlı, çocuk demeden milyonlarca insanı katledecek ve ülkeleri işgal edecekti. Holokost adı verilen Hitler’in Yahudi katliamının en önemli merkezi ise Auschwitz toplama kampıydı. Günümüzde Polonya topraklarında bulunan ve savaş sırasında yaklaşık olarak 1.100.000 insanın öldürüldüğü bu ‘ölüm kampına’ daha da yakından bakalım.

auschwitz kampı ile ilgili görsel sonucu

1 Eylül 1939 tarihinde Polonya’yı işgal ederek II. Dünya Savaşı’nı resmen başlatan Alman ordusu, burada binlerce insanı esir olarak alarak toplama kamplarına yolluyordu. Bu doğrultuda 1940 yılının ilkbaharında, Krakow kentinin 60 km kuzey batısında Auschwitz toplama kampı inşa edildi. Auschwitz’deki ilk gettolar Polonyalı Yahudiler için değil Polonyalı siyasi esirler için yapılmıştı. Almanlar, kendileri için tehdit olarak gördükleri herkesi kontrol altında tutmak istiyordu.

1941 sonbaharına gelindiğinde Yahudi soykırımının en önemli merkezi olan bu kamp, henüz Nazilerin Yahudi karşıtı eylemlerinde yer almamıştı. O tarihe kadar yapılan Yahudi katliamları başta Hamburg olmak üzere ülkenin başka çeşitli yerlerinde yapılıyordu.

Hamburg’daki katliamların en önemli ismi, bölgenin lideri Karl Kaufman 1941 yılında Adolf Hitler’e bir mektup yazarak Hamburg’daki Yahudilerin doğuya nakledilmesi için izin istedi. Yıllardır Yahudilerin sürülmesini amaçlayan Hitler de bunu memnuniyetle kabul ederek kararı onayladı. Bu karar sonucunda ülkedeki bütün Yahudiler doğuya yerleştirilecekti.

Yahudilerin doğuda toplanması planı başlamış ve Almanya’nın her tarafındaki Yahudiler, başta Lodz kampı olmak üzere Polonya’daki çeşitli kamplara yerleştirilmişti.

1942 yılının ilkbaharında ise Auschwitz kampına gönderilen ilk Yahudiler Almanya’nın müttefiki Slovakya’dan yola çıktı. Kampın yakınlarında aralarından çalışmak için elverişsiz ve engelli olanlar gaz odalarına gönderilerek öldürüldü. Duş alacakları söylenerek odalara kapatılan insanlar, su yerine karbonmonoksit gazı verilerek vahşice öldürülüyordu.

Ä°lgili resim

Auschwitz’e ilk Yahudi transferinin ardından Naziler, bu kez de gözlerini Batı’ya dikti. Topraklarının bir bölümünü işgal altında tuttukları Fransa’ya giderek orada yaşayan Yahudilerin tutuklanmasını istediler. İki ülke yalnızca yabancı ülke vatandaşı Yahudilerin tutuklanması konusunda anlaştı ve 1942 sonbaharında Fransa’da yaşayan Yahudiler önce Fransa’daki kamplara alındı. Burada aile üyelerinin birbirlerinden ayrılmasının ardından doğuda Auschwitz ve diğer kamplara gönderildi. Yaklaşık 4.000 çocuk ailelerinden ayrılarak Auschwitz’e götürüldü ve hepsi gaz odalarında öldürüldü.

Auschwitz’de bir yandan sistematik cinayetler işlenirken öte yandan da mahkumlar deney için kobay olarak kullanılıyordu. ‘Auschwitz’in azraili’ olarak ünlenen Dr. Mengele, çocuklar başta olmak üzere mahkumlar üzerinde vahşi deneyler yapıyordu.

french jewish auschwitz ile ilgili görsel sonucu

1942 yılında Fransa, Belçika, Hollanda, Yugoslavya, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Slovakya ve Almanya’dan toplamda 200.000 Yahudi Auschwitz’e gönderildi. Bunların yarısından fazlası kampa gelir gelmez öldürüldü. Tüm kamplar baz alındığında ise yıl boyu öldürülen Yahudi sayısı yaklaşık olarak 1.200.000’i bulmuştu. Bu bakımdan 1942 yılı, Nazilerin en büyük katliamı yaptıkları yıl olarak tarihe geçmiştir.

1943 yılına gelindiğinde ise yapılan yeni gaz odaları ve krematoryum (cesetlerin yakıldığı büyük fırınlar) ile öldürme kapasitesi büyük ölçüde arttırılarak kamp, dünyanın en büyük toplu katliam merkezi haline getirildi. Aynı zamanda büyük bir endüstri merkezi haline de gelen Auschwitz’de, çalışmak için elverişli durumda olanlar ölene kadar çalıştırılıyor; elverişsiz olanlar, yaşlılar ve çocuklar ise hemen öldürülüyordu.

Öte yandan ise kampa gelen Yahudilerin paraları ve diğer eşyalarına el konuluyor ve bunlar toplanarak Berlin’e yollanıyordu. Auschwitz’deki denetim ve askeri disiplinin çok az olmasından dolayı da bu toplananların birçoğu Nazi subayları tarafından çalınıyordu.

auschwitz crematoria ile ilgili görsel sonucu
Auschwitz krematoryumları

1944 yılında kampın yeni üyeleri Macaristan Yahudileriydi. Almanya’nın Macaristan’ı işgaliyle toplanarak Auschwitz’e gönderilen bu insanlar için ana kampın 3 km uzağındaki Auschwitz-Birkeneu bölgesi hazırlandı. Bir yandan her gün binlerce kişi Macaristan’dan kampa götürülürken; öte yandan savaşın zora gittiğini göre Naziler, Yahudi liderleriyle pazarlık yaparak tutuklu Yahudilerin serbest bırakılması karşılığında isteklerini sunuyordu.

Auschwitz-Birkeneu’ya getirilenlerden çalışmaya elverişli olanlar ayrılarak çalışmaya gönderildi. Geriye kalan kadın ve çocuklar ise her zaman olduğu gibi hemen öldürüldü. Macar Yahudilerinden öldürülenlerin oranı yaklaşık olarak %75’ti.

Ä°lgili resim
Auschwitz’e getirilen Macaristan Yahudileri

1944 yılında Macaristan hükumeti Yahudi tehcirini engelleyerek durdurdu. Bunun ardından Naziler gözlerini Auschwitz-Birkeneu’da esir bir diğer topluluk olan Çingeneler’e dikti. Auschwitz’de bulunan 24 bin çingenenin yaklaşık 21 bini öldürüldü.

Ä°lgili resim
Auschwitz’deki Çingene çocuklar

1944 yılı sonlarına doğru Naziler, sonun yaklaştığını farketmişti. Gaz odaları ve krematoryumlar imha, mahkumlar da batıya tehcir edilmeye başlandı. Auschwitz’de işlenen insanlık suçunun kanıtları yok edilmeye çalışılıyordu. Tehcir edilen bu mahkumların büyük bir çoğunluğu zorlu kış şartlarında yolculuk yaparken yolda hayatını kaybetti.

Adolf Hitler’in önderliğindeki Almanya’nın savaşı kaybedeceğinin anlaşılmasının ardından ilerleyişini sürdüren Rus ordusu, 27 Ocak 1945 günü Auschwitz’e girdi. Kamptan haberdar olmayan ve gördükleri karşısında şoke olan askerler, kalan birkaç bin mahkumu kurtardı ve özgürlüklerine kavuşturdu.

Faaliyette kaldığı süre boyunca yaklaşık 1.300.000 insan Auschwitz toplama kampına gönderildi. Kampa gönderilen bu insanlardan 1 milyon Yahudi, 21 bin Çingene, 15 bin Sovyet savaş esiri ve 70 Polonyalı siyasi mahkum olmak üzere toplamda 1.100.000 kişi öldürüldü.

Savaşın ardından yarbay Adolf Eichmann ve Auchwits toplama kampının ilk komutanı Rudolf Hoess başta olmak üzere katliamlara katılan Nazi askerleri yargılandı. Onları azmettiren ve bu ölümlerin en büyük sorumlusu olan Adolf Hitler ise her diktatör gibi sonunu kendi hazırlayarak intihar etti.

auschwitz kampı ile ilgili görsel sonucu
Austchwitz toplama kampının girişi. Kapıda Almanca “Çalışmak Özgürleştirir” yazıyor.

Kaynaklar:1,2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here