Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

”Scared of Heights” Asya’nın en yüksek yerleşim binasından çekildi: Busan’daki Zenith Kuleleri. Bu fotoğraf, aylar süren resmi izin ve gerekli güvenlik önlemleri alındıktan sonra çekildi. Binanın kenarından sarkarken niyetim baygınlık geçirmek değildi elbette… Yalnızca bu görüntüyü yakalamak istiyordum. Fakat böylesine yüksek bir yerdeyken, altınızda kalan dünya bambaşka görünüyor. Normalde sahip olacağınız korku yavaş yavaş yok oluyor ve onun yerini huzur hissi dolduruyor. (Fotoğrafçı: Albert Dros/ National Geographic Yılın Gezgin Fotoğrafçısı)

2017 National Geographic Yılın Gezgin Fotoğrafları Yarışması’nın son haftasına girerken, Nat Geo editörleri büyük bir jest yaparak yarışmanın Şehirler kategorisinden bazı muhteşem görüntüleri yayımladı. Doğa ve İnsan kategorilerinin ön gösteriminden sonra, birinci sınıf fotoğrafçıların şehir ortamımızı nasıl yorumladığını görmek gerçekten ilginç…

Fotoğrafçıların 30 Haziran’a kadar bu üç kategoriden birine başvurmaları gerekiyor. Kazanan fotoğrafçılar, National Geographic’in Galapagos Takımadaları’na düzenlediği 10 günlük yolculuğa katılmaya hak kazanıyor. Yükseklerden şehrin simetrisini çekmek ya da sisli sabahlarda şehrin mistik ruhunu yakalamak… Her bir görüntü, onun atmosferi hakkında bize eşsiz hikâyeler anlatıyor.

Gerek Andy Yeung’un havadan çektiği fotoğraflarıyla, gerekse Asya’nın en yüksek binasının zirvesinden çekilen baş döndürücü fotoğraflarla; yükseklerden çekilen görüntüler, popüler bir tema oldu. Üç bölümden oluşan fotoğraf yarışması, doğal dünyayı, içinde yaşayan insanları ve insanların inşa becerisini çok boyutlu bir görüntü halinde sunuyor.

Editörlerin, 2017 National Geographic Yılın Gezgin Fotoğrafları Yarışması’nın Şehirler kategorisinden seçtiği fotoğrafların daha fazlasına göz atalım:

‘‘NYC Light II’’ Doğu Nehri’nin karşısından, Queens’ten çekilmiş bir Manhattan gün batımı. (Fotoğrafçı: Lars Sivars / National Geographic Yılın Gezgin Fotoğrafçısı)

‘‘MotherBoard City’’ Hong Kong, dünyanın en kalabalık şehirlerinden birisi. Bu şehir gökdelenlerle dolu ve dağlarla çevrili. Eğer zirveye çıkarsanız, şehrin yapısal tasarımının bir ana kart gibi olduğunu göreceksiniz. Binalar bilgisayar sunucuları, ana yollar ise farklı sunucuları birbirine bağlayan kablolar gibi… İnsanlar ise bir taraftan diğer tarafa aktarılan verilere benziyor… (Fotoğrafçı: Ho Lam Cheng / National Geographic Yılın Gezgin Fotoğrafçısı)

 ‘‘Uummannaq’’ Uummannq Grönland’da yaklaşık 1200 kişiye ev sahipliği yapan küçük bir ada. Rengârenk evlerin ve fiyorttaki buzdağlarının arka fonda oluşturduğu manzarayla uyanmak gerçekten büyük bir keyifti. Derler ki, Uummannaq’tan ayrıldığında ardında kalbinden bir parça bırakırsın… Gerçekten de öyle. (Fotoğrafçı: Rayann Elzein / National Geographic Yılın Gezgin Fotoğrafçısı)

“Walled City #08” Duvarlarla örülü Kowloon şehri, dünyanın en yoğun nüfusa sahip yerlerinden biriydi. Şehrin merkezinde bulunan yüzlerce ev üst üste yığılıydı. Birçoğunun açık alana erişimi yoktu. Nihayet 1990’larda bu ünlü şehir yıkıldı. Yine de dikkatli bakacak olursanız, şehrin ölü bir şehir olmadığını göreceksiniz. Apartmanların bir kısmında hayat hâlâ devam ediyor. Umarım bu seri, insanları yeni bir bakış açısıyla, Hong Kong’daki klostrofobik yaşam üzerine düşünmeye sevk eder.(Fotoğrafçı: Andy Yeung / National Geographic Yılın Gezgin Fotoğrafçısı)

 “Levels of reading” Stuttgart’ta şehir kütüphanesi. (Fotoğrafçı: Nornert Fritz / National Geographic Yılın Gezgin Fotoğrafçısı)

“Moonlightning” Bir yaz fırtınası mehtaplı New York şehrinin siluetine yaklaşırken, Manhattan’ın alçak kesimlerine yıldırım düşüyor. (Fotoğrafçı: Christopher Markisz / National Geographic Yılın Gezgin Fotoğrafçısı)

“Vibrant Life on Commercial Street” Bangalore, Commercial Street’te, işlek caddede alışveriş yapan insanlar Ramazan boyunca günlük yaşamlarının keyfini sürüyor. (Fotoğrafçı: Nikhil Rasiwasia / National Geographic Yılın Gezgin Fotoğrafçısı)

“The Fog and Mist in Hong Kong” Okyanusun güneyinden esen ılık rüzgârlar bahar vaadinde bulunup kışın son kalıntılarıyla karışırken, denizdeki sis limanların etrafına demir atıyor. Bu fotoğraf, Kwai Chung Konteyner Terminali’ndeki sislerin çarpıcı manzarasını yakaladı. Deniz yolculuklarının limanda bittiği yerlerde, deniz sisinin oluşturduğu tabaka çekilirken, dağılan sislerin arasından yalnızca konteyner gemilerinin vinçleri ile Stonecutters Köprüsü’nün ikiz kuleleri görülüyor. (Çeviri: Edward Tin / National Geographic Yılın Gezgin Fotoğrafçısı)

“Al Ain” Çölün üzerinde yeni bir şehir. (Fotoğrafçı: Andrzej Bochenski / National Geographic Yılın Gezgin Fotoğrafçısı)

Kaynak: 1 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here