92. Akademi Ödülleri’nde En İyi Yönetmen kategorisinde hiç kadın aday olmamasını protesto eden Natalie Portman, kadın yönetmenlerin isimlerinin yazılı olduğu bir ceket giyerek kırmızı halıda yürümüştü. Bu hareketi oldukça takdir edilse de kendi yapım şirketinde oldukça az sayıda kadın yönetmenle çalışması sebebiyle eleştirilerin hedefi oldu.

#MeToo hareketinin aktivistlerinden Rose McGowan, Facebook’ta yaptığı paylaşımda bu hareketi şu sözlerle eleştirdi: “Senin gibi üst düzey ünlüler sorunun kendisi olmak yerine bir duruş sergileseydi dünyayı değiştirebilirdiniz. Evet, sen, Natalie. Sorun sensin. Sorun riyakarlık. Sorun diğer kadınların sahte desteği.”

The Wrap’in haberine göre Natalie Portman eleştirilere sessiz kalmadı ve cevabını verdi:

“Üzerinde kadınların isimleri yazılı olan bir elbise giydiğim için ‘cesur’ olarak nitelendirilmemin doğru olmadığı konusunda Rose McGowan’a katılıyorum. Cesur daha çok, son birkaç haftadır inanılmaz bir baskı altında Harvey Weinstein’e karşı tanıklık eden kadınların hareketleriyle ilişkilendirdiğim bir terim. Kadınlarla sadece birkaç film yaptığım doğru. Uzun kariyerim boyunca kadın yönetmenlerle birkaç kez çalışma şansım oldu. Marya Cohen, Mira Nair, Rebecca Zlotowski, Anna Rose Holmer, Sofia Coppola, Shirin Neshat ve kendimle kısa filmler, reklamlar, müzik videoları ve filmler yaptım. Ne yazık ki yapmaya çalıştığım ama başaramadığım filmler tarihe gömüldü. Yani şunu söylemek istiyorum, denedim ve denemeye devam edeceğim. Henüz başarılı olmasam da yeni bir döneme adım attığımız için umutluyum.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here