Artık resmi: NASA‘nın 2015’te Plüton’u ziyaret eden new Horizons Uzay aracı başarıyla 2014 MU69, yani incelenebilmiş en uzak uzay cisminin, yanından geçerek onu başarıyla fotoğrafladı.

NASA bu başarısını 2019’un ilk saatlerinde kutlamaya başladı (Amerika EST zaman bölgesine göre) fakat aslında bu sadece uzay aracının taşa en yakın anının gerçekleştiği zaman aralığıydı ve başarılı bir şekilde fotoğraflanıp fotoğraflanamadığını öğrenebilmek için birkaç saat daha beklemek zorunda olacaklardı.

Sanatçıların sağdaki fotoğraftaki betimlemesi her ne kadar yer fıstığı şeklinde olsa da bilim adamları henüz uzay cisminin tek gövdeden mi oluştuğunu yoksa 2 farklı taşın aynı yörüngede mi ilerlediği konusunda emin değil. Yüksek çözünürlükteki fotoğrafların ve diğer verilerin dünyaya gönderilebilmesi için Şubat ayına kadar bekleneceği için şu anda fotoğraflar hakkında net bir tahmin yapmak mümkün değil fakat bu fotoğrafların en büyük göstergesi uzay cisminin gözlem operasyonunun başarı ile gerçekleştirilmiş olduğu. New Horizons‘dan alınacak verilerin dikkatli bir şekilde sıralanmış olması sebebiyle (Yüksek boyutlardaki dosyaların aktarımı çok uzun sürebileceği için) toplanması gereken verilerin tamamının 20 ay içerisinde iletilmiş olması bekleniyor.

MU69 tam anlamıyla eşsiz bir obje değil, hatta anlayabileceğimiz kadarıyla Kuiper Kemer‘inin oldukça tipik bir sakini fakat MU69’un bu kadar çok bilimsel ilgiyi çekmesinin ana sebebi kemerin son derece soğuk ve Güneş ışıklarından ırak olması, bu sebeple de Güneş Sistemi‘mizin en erken günlerinde oluşan cisimlerin şekillerini ilk oluştukları andan beri korumuş olabileceğinin bir göstergesi. Bu da kendi gezegenimiz ve çevre gezegenlerimizin yapı taşlarını daha iyi anlayabilmemiz için bize yeni bilgiler sunabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here