Ne yazık ki insanoğlu, son yıllarda Dünyaya yaptığı kötülüklerle yüzleşmeyi sürdürüyor. Son dönemde yüzleştiğimiz Avustralya’daki yangınlar, Afrika’da su bile bulmakta zorlanan toplumlar, virüsler, hastalıklar, açlık, hava kirliliği gibi birçok sorunun mimarı olarak bu dünyaya birçok kötülük yaptığımız açık.

Son yıllarda insanlar biraz daha bilinçlenme çabası içinde olsa da belki de birçok şey için geç kaldık ya da kolay kolay toparlanamayacak bir duruma soktuk. Yaptığımız en büyük kötülüklerden biri de karşımıza iklim değişikliği olarak çıkıyor. Belki de en somut kötülük de bu…

NASA uzun yıllardır yaşanan bu değişikliklerle ilgili çalışmalar yapmayı sürdürüyor. Birçok duyarlı grup, vakıf, topluluk bununla mücadele etmeye çalışsa da verdiğimiz zararın telafisi gerçekten kolay olmayacak. Bu yazımızda sizleri biraz daha seyahat etmekten, gezmekten uzaklaştırıp, dünyayı getirdiğimiz durumu göstermek istedik.

Resmi internet sitesinde de bunları yayınlayan NASA’nın fotoğraflarıyla son durumu bir kez daha hatırlatmak istedik.

Şili’deki Aculeo Gölü

Soldaki fotoğraf 2014, sağdaki fotoğraf ise 2019 yılına ait. Şili’deki Aculeo Gölü, artan nüfus ve kuralık nedeniyle kısa bir süre içerisinde kurudu.

Rusya’nın kuzeyindeki Vavilov Buzulu

Soldaki fotoğraf 2013, sağdaki fotoğraf ise 2018 yılına ait. Buzulun 5 yıl gibi kısa bir süre içerisinde yaşadığı erime, deniz suyundaki yüksekliği arttırırken aynı zamanda havadaki ısı değişiminin de ne denli hızlı olduğunu gösteriyor.

Antartika’daki Brunt Buzulu

33 yıl arayla çekilen iki fotoğraf karesi, Antarktika’nın iklim değişikliğinden ne denli etkilendiğini gözler önüne seriyor. Soldaki fotoğraf 1986 yılına aitken, ana karadaki buzul ve deniz çok net bir şekilde görülüyor. Sağdaki fotoğraf 2019 yılına aitken, fotoğrafta buzuldan kopan parçaların deniz üzerindeki dağılımı net bir şekilde görülüyor. Bu karede buzulun küçülmesini ve buzulun tam ortasında bir çatlak oluşmaya başladığı dikkat çekiyor.

Grönland’daki Tracy ve Heilprin Buzulları

Küresel ısınmanın olumsuz anlamda en çok etkilediği noktalardan biri olan Grönland’da 1987 ve 2017 yıllarında çekilmiş iki fotoğraf. Solda 1987 yılında çekilen fotoğrafta ana karadaki kar ve buzul miktarının çokluğu görülüyor. Sağda 2017’de çekilen karede ise hem buzul ana karasından kopan ve denize dökülen parçaların çokluğu hem de ana karadaki kar – buz seviyesindeki azalma dikkat çekiyor.

Nevada’daki Walker Gölü

Soldaki fotoğraf 1988 yılında çekilirken, su miktarının azaldığının görüldüğü sağdaki fotoğraf 2017 yılında çekildi.

Şangay, Çin

Son 50 yılda kentleşme oranı hızlı bir şekilde artan Çin’de bunun en büyük etkilerinden birini Şangay’da görebiliyoruz. Soldaki fotoğraf 1984 yılında çekilirken arazideki büyük değişim 2016 yılına ait sağdaki fotoğrafta çok net bir şekilde görülüyor.

Antarktika, Pine Adası Buzulu

İki fotoğraf da 2017 yılında çekildi, aralarında sadece iki gün var. Soldaki fotoğraf 24 Ocak 2017’ye ait. Sağdaki fotoğraf 26 Ocak’a ait. Belki fotoğrafın küçüklüğü nedeniyle farkın çok büyük olmadığını düşünebilirsiniz ancak sağda buzuldan kopan parçanın yaklaşık 79 kilometre küp olduğunu ve bunun gerçekten çok ciddi bir seviyede olduğunu unutmayalım.

*Orjinal fotoğraflara https://climate.nasa.gov adresinden ya da yazının üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here