NASA’nın 5 Mayıs 2018′de uzaya gönderdiği InSight projesi 6 aylık uzay yolculuğunun ardından başarı ile Mars’a iniş gerçekleştirdi!

Son 60 gününü yaklaşım evresinde geçirip atmosfere giriş ve yüzeye konma hazırlıklarını yapan NASA’nın yeni Drone’u bugün 6 dakikalık bir operasyon ile başarıyla Mars yüzeyine inişini gerçekleştirdi. Bunun arkasından kendini operasyonel hale getirme çalışmalarına başlayacak InSight 30 gün içerisinde araştırma ve bilim çalışmaları için kullanılabilir hale gelecek.

Açılımı “Interior Exploration using Seismic Investigation, Geodesy and Heat Transport” olan InSight projesinin ana amacı sismik yöntemler kullanılarak Kırmızı Gezegenin iç yapısını, oluşumunu, çekirdeğini ve katmanlarını detaylı bir şekilde inceleyebilmek. Mars’ın iç yapısının incelenmesi, kayalık tipli Merkür, Venüs, Dünya ve Mars gibi güneş sistemimizin iç kısmında bulunan gezegenlerin oluşumunu anlayabilmemiz için kilit soruların cevaplarını bulmamıza yardımcı olacak. Aşağıda da Dünya’ya InSight’tan ulaşan ilk görseli görüntüleyebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here