NASA Başkanı Jim Bridenstine, Plüton’un “cüce gezegen” unvanı almasının 13. yıl dönümünde yaptığı açıklamayla Plüton hakkındaki tartışmaları tekrar ortaya çıkarttı.

Güneş Sistemi’nin Kuiper Kuşağı’na açılan kapısı olan Plüton, 24 Ağustos 2006’da Uluslararası Astronomi Birliği (IAU) tarafından “cüce gezegen” konumuna düşürülmüştü ve artık bir gezegen olarak sayılmıyordu. Plüton’un gezegen olmamasının 13. yıl dönümünde ise NASA başkanı Jim Bridenstine diğer çoğu insan gibi Plüton’u gezegen olarak savunanların tarafında olduğunu belirtti.

Colorado Boulder Üniveresitesi’ne yaptığı ziyarette NASA Başkanı, “Belirtmek isterim ki Plüton bir gezegen, NASA başkanının Plüton’u bir gezegen olarak düşündüğünü her yere yazabilirsiniz, ben bu düşünceyi savunuyorum böyle öğrendim ve hala öğretilerime sadığım.” dedi. Bu açıklama ne kadar resmi olarak Plüton’u bir gezegen yapmasa da bilim adamları arasındaki tartışmayı alevlendirmeye yetti.

Plüton Neden “Cüce Gezegen” Oldu?

Plüton’u cüce gezegen konumuna düşüren ve hatta insanlar tarafından “Plüton Katili” olarak da bilinen Caltech’ten Mike Brown’dur. Plüton’un gezegen olarak görülmemesinin nedeni 2006 yılında Plüton’dan daha büyük bir cisim keşfedilmesi ve buna “Cüce Gezegen” unvanı verilmesidir. Bu yüzden Plüton daha küçük olduğu için ve Plüton Kuiper Kuşağı’nda en çok gök cismi bulunan kısımda olduğu ve diğer cisimlerle çok fazla karıştırıldığı için ona da cüce gezegen unvanı verildi.

IAU’nun Kararında Değişiklik Olacak Mı?

IAU tarafından cüce gezegen olan Plüton’u aslında IAU çalışanlarından sadece 424 kişi onaylamıştı. Olayın garip kısmı ise IAU’da neredeyse 9 bin kişi çalışıyor. IAU, Plüton’un statüsünü “Üzerine her gün cisim yağan gezegen mi olur?” gibisinden bir açıklamayla düşürmüştü fakat Jüpiter ve Dünya da bu gök cisimleriyle samimiyet yaşıyorlar. Biraz garip.

Bu gereksiz yaklaşımdan rahatsız olan bilim insanları, 2018 yılında “Bir gök cisminin gezegen kabul edilmesi için küre şeklinde olması yeterli.” tanımını yaptı.

Central Florida Üniversitesinden Philip Metzger bu tanımı şu sözleriyle savundu: “Küre şeklini elde etmek bir gezegenimsi cismin evrim sürecinde önemli bir yer tutuyor çünkü bu gerçekleştiğinde gök cisminde jeolojik faaliyet başlıyor.”

IAU’nun fikirleri yakında değişebilir, takipte kalın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here