“Bedeniniz geçmişte, zihniniz ise gelecekte var olur. Yoga ile, bu ikisi şimdiki anda buluşur.”  B.K.S Iyengar

Yoga, Hindistan’da ortaya çıkan fiziksel, zihinsel ve ruhsal bir uygulamadır. Yoga, pozlar ve meditasyon aracılığıyla zihin ve ruhta sükunete ulaşmayı sağlamaya çalışmaktır. Fiziksel olarak uygulansa da sağladığı faydalar zihinsel ve ruhsal etki gösterir. Yani yoga, zihin ve bedeninizle çıkacağınız bir yolculuktur. Yoga için “yolculuk” benzetmesi yapılır çünkü yoga öğretisinde öğrenciler 8 aşamalı bir serüvenden geçmektedirler. Biz de bu yazımızda, yoga yolculuğunuz için dünyanın çeşitli yerlerindeki huzur verici yoga merkezlerini sizler için derledik.

1. Santa Teresa, Kosta Rika Yoga Kampı:

Kosta Rika’nın kuzeybatısında yer alan Santa Teresa tüm dünyadan yoga meraklılarını ve spa düşkünlerini kendine çeken bir konuma sahiptir. Ortam bir hayal dünyasından fırlamış gibi; palmiyelerle çevrili plajların bitiminden başlayan yağmur ormanları, kristal berraklığındaki sulardan yansıyan güneş, bulutsuz ve masmavi bir gökyüzü, tropikal iklim… Tüm bu güzellikler bir araya toplanıyor ve meditasyon için inzivaya çekilecek mükemmel yeri oluşturmaktadır.

2. Big Sur, Kaliforniya, ABD:

Sahil boyunca uzanan tepelerin üzerinde bulunan ve Pasifik Okyanusu’nun etkileyici manzaralarını sunan Big Sur ve Treebones Resort, doğayla iç içe yurt çadırlarında konaklama imkanı sunar.

Yurt, Türkistan göçebelerin dairesel şekillerde inşa ettiği otağ(çadır) benzeri yapılardır. Buradaki yurtlarda rahat yataklar, ısı kaynakları, elektrikli aydınlatma ve huzuru tanımlayabileceğiniz manzaralar sunan özel balkonlar sizi bekliyor.

3. Ahetze – Fransız Bask Bölgesi, Fransa:

Fransız Bask Bölgesi insana nostaljiden fırlayan eski köyleri, zümrüt yeşili tepeleri, kırmızı şarapları ve gururlu, coşkulu insanları hatırlatmak için birebirdir. Yaz sonu güneşinin altında, yemyeşil bahçelerin ortasında Osho meditasyonuna (sürekli farkındalık haline erişmeyi hedefleyen bir tür meditasyon) ve hem dinamik, hem şifalı farklı yoga türlerine dalabilirsiniz. Seanslar arasında yürüyüşe çıkıp Bask kırlarını keşfedebilir, yakındaki köyü ziyaret edebilir ya da iyi bir kitap okumaya başlayabilmek de mümkün.

4. Breton, Fransa Yoga Kampı:

Yoga merkezi, geçmişi 15. yüzyıla dayanan Chateau du Grand Val’de yer alıyor. Şato, Fransız kırsalının harikulade manzaralarını sunuyor ve şatonun çevresinde sandalla gezebileceğiniz göletler bulunmaktadır.

Hareketli bir Vinyasa seansının ardından dev açık şöminenin yanında dinlenebilir veya ısıtmalı havuzda yüzebilirsiniz.

5. Aruba – Hollanda Karayipleri:

Kilometreler boyu uzanan beyaz kumlu plajlar, berrak mavi sular ve yıl boyunca ortadan kaybolmayan güneş ışığı sizleri Karayip Adası Aruba’da bekliyor. Hollanda Krallığı’nın bileşen ülkelerinden biri olan bu tropik mücevher rüzgar sörfçülerine, uçurtma sörfçülerine ve dalgıçlara ve elbette dinginlik peşindeki yogacılara neredeyse kusursuz koşullar sağlamaktadır.

6. Bali Yoga Kampı – Endonezya:

Tanrıların Adası olarak bilinen Bali yoga imkanları açısından Hindistan’dan hemen sonra gelmektedir. Yemyeşil dağlar, kayalık kıyılar, volkanik tepeler ve plajlardan oluşan bu Endonezya adasında aradığınız huzuru bulabilirsiniz. Her gün gerçekleşen Vinyasa Akış Yogası dersleri, asana (duruşlar), meditasyon ve pranayama (nefes kontrolü) konularında derinlemesine bilgi veren atölyelerle birleşiyor. Dahası, tercihe bağlı iyileştirici uygulamalar, doğa gezileri ve kültürle iç içe vakit geçirme seçenekleri de sunulanlar arasında yer alıyor.

7. Goa, Hindistan Yoga Kampı:

Burası bütün olayın başladığı konum! Hindistan’da yüzlerce yoga merkezi bulunuyor. Araştırmalarımıza göre; palmiye ağaçlarının arasındaki huzurlu yoga seanslarını bir plaj tatiliyle birleştirmek istiyorsanız, eski bir Portekiz vilayeti olan Goa’daki Cola plajında bulunan Little Cove Yoga Retreat’e gidebilirsiniz. Bu yerin konsepti doğaya olabildiğince yakınlık olduğundan, hemen plajdaki hindistan cevizi ağaçlarının arasında yer alan çevre dostu kulübelerde kalacak ve günde iki kez Hindistan mutfağından doyurucu vejetaryen yemekleri yeme fırsatı yakalayabilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here