Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

Geçtiğimiz haftalarda New Musical Express‘in yaptığı bir araştırmaya göre oluşturduğumuz Nakaratı Hep Bir Ağızdan Söylenen 10 Şarkı listemiz çok hoşumuza gidince “Biz bunun neden Türkçe’sini de yapmıyoruz?” dedik. Çok tutunca, Türkçe’ye uyarlananı da güzel olacakmış yanılgısına düşülen bir “Shameless Türkiye” hayal kırıklığı benzeri ile karşılaşmayacağınızı garanti ediyor; keyifli dinlemeler diliyoruz!

15. Yüksek Sadakat –  Belki Üstümüzden Bir Kuş Geçer

Kimimize lise kimimize ortaokul yıllarını anımsatan, Yüksek Sadakat grubunun konserlerindeki başlangıç şarkısıdır. Dinlerken hem mutlu hem de üzgün hissetme olanağını size sunan 2005 çıkışlı parça “albüm aldıran şarkılar” klasmanında da kendine yer bulacaktır.

14. Sezen Aksu – Rakkas

Gerek Sezen Aksu’nun enerjisiyle gerekse arka fonda gaipten gelen bir grup erkek sesiyle zihinlerimize zuhur etmiş bu şarkı hakkında diyecek fazla bir şey de yok. Salla!

13. Ogün Sanlısoy – Saydım

Nakaratı Hep Bir Ağızdan Söylenen Şarkılar listesinin as oyuncusu, gözbebeği, kardeleni, inci tanesi. Bunların yanında bir de rockbarlarda sahne alan “Wannabe Duman” grupların vazgeçilmez parçası olma özelliği barındıran şarkının, Yavuz Çetin anısına düzenlenen YavuzFest konser kaydı ile sizleri baş başa bırakıyoruz.

12. Edip Akbayram – Aldırma Gönül

Aramızda, sözlerinin bir kısmını “Dışarda deli dalgalar, kirpi duvarları yalar.” olarak söyleyenlerimiz olsa da nakaratında kusur etmediğimiz şarkıdır. Edebiyatımızın “Sabah Yıldızı” Sabahattin Ali’nin eserini Erol Evgin’den Gökhan Özoğuz’a birçok önemli isim seslendirmiştir.

11. Haluk Levent – Aşkın Mapushane

Anadolu Rock’ın neferlerinden Haluk Levent’in, 2001 çıkışlı Kral Çıplak albümünün unutulmaz parçası. Ayrıca, kronik “Levent Yüksel ile Haluk Levent’i Karıştırma” hastalığına yakalanan takipçilerimiz için Levent Yüksel’i bu listeye koymamamıza sebep olan şarkıdır. Sevildiğini bil Haluk Abi.

10. Seksendört – Ölürüm Hasretinle

Kimimizin telefonda bluetooth kullanmayı öğrenmemize sebep olan, “Tanrım nerden sevdim, allahım kör et beni” tadında çalma listelerimizi süsleyen, 2005 çıkışlı Seksendört albümünün 4. parçası.

9. Harun Kolçak – Gir Kanıma

2017 yılı içinde kaybettiğimiz değerli sanatçı Harun Kolçak’ın “Ben bir 90’lar şarkısıyım.” diyen bir klibe sahip unutulmaz şarkısı. Catchy nitelendirmesinin alt başlıkları altında incelenecek olan bu şarkıyı dinlediğiniz son 16 saat içinde bir banka sırasında, iş görüşmesinde veya banyoda mırıldanmanız muhtemel.

8. Erkin Koray – Fesuphanallah (Hababam’dan)

Türkiye müzik tarihinin üzerine büyü yapılmış tek şarkısı. Herhangi bir ezgisini dinlemeksizin sözlerini okuduğumuzda derin hüzne boğan ancak melodisiyle oluşturduğu ahengi duymamızın ardından kimimizin random el kol hareketlerine engel olamadığı kimimizin de kalkıp oynamaya başladığı parça. Evet, bu büyüdür.

7. MFÖ – Ele Güne Karşı

Mazhar Alanson’un MFÖ’nün Satisfaction’ı olarak nitelendirdiği eser. Plak şirketinin, albümün satmayacağını öne sürerek ayak dirediği ancak akabinde 1 yıla yakın süre satış listelerinde zirvede yer alan aynı isimdeki albümün ilk şarkısı.

6. Tarkan – Şımarık

Megastar Tarkan’ın imza şarkısı. 1999’da Monaco’da Dünya Müzik Ödülleri sahnesinde Tarkan’ın seslendirmek için seçtiği şarkı olması da bunun tescilidir. Diğer pop şarkıların adı geçince “O kim Tarkan-Şımarık’ta mı oynuyor?” tepkisini vereceğimiz bu parça kuşkusuz ki listenin nadidelerinden.

5. Bulutsuzluk Özlemi – Sözlerimi Geri Alamam

Uçtu Uçtu (1990) albümünün finisher parçası. Blind Guardian – The Bard’s Song ile aşinalığı “Google: Bunu mu demek istediniz? Sözlerimi Geri Alamam” seviyesindedir.

4. Feridun Düzağaç – Düşler Sokağı

Ezginin Günlüğü’nün 1994 çıkışlı Oyun albümünden, Feridun Düzağaç’ın sesinden de ayrı bir sevdiğimiz naif şarkı. Bir dipnot: “Kitapta yazıyor kitapta, Düşler Sokağı’nı Ezginin Günlüğü’nden de Feridun Düzağaç’tan da dinleyin ama Cengiz İmren’den kaçın diyor kaçın!”

3. Yeni Türkü – Bana Bir Masal Anlat Baba

Çocukluğumuzun dizisi Süper Baba’nın unutulmaz müziğini, günümüzün sevilen şarkıcılarından dinleyelim. Derya Köroğlu, seviliyorsun.

2. Mustafa Sandal – Aya Benzer

Ülkemizin müzik tarihinde uluslararası popülerliğe ulaşma başarısı göstermiş sevilesi şarkılardandır. Mustafa Sandal’ın halen ara ara klibi izleyip “Dansı biraz abartmış mıyım?” dediği rivayet edilir.

1. Zülfü Livaneli – Yiğidim Aslanım

Ve geldik listenin zirvesine. Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun Nazım Hikmet için yazdığı “Zindanı Taştan Oyarlar” şiirinden bestelenen unutulmaz şarkı Yiğidim Aslanım listenin ilk sırasını kimseye vermiyor. U2 İstanbul Konseri’nde (2010) sahne alan Zülfü Livaneli’nin sesiyle, konsere gelmiş olan on binlerin eşliğiyle ve Bono’nun hayran bakışlarıyla sizi baş başa bırakıyor ve bu içeriğe veda ediyoruz. Keyifli dinlemeler!

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here