Bazı şarkılar vardır, belki de sadece 4 kelimeden oluşan nakaratını haykırmak için konserine gittiğin. Bazı şarkılar vardır, üretildiği toprakların belki de milli marşından daha çok nam salan. Bazı şarkılar vardır, karşındaki “Güne açan çiçekler gibiyiz.” deyince gözlerinin içine bakarak “Yalan, yalaaan!” diye haykırdığın.

Haftalık müzik dergisi New Musical Express‘in araştırmasına göre insanlığı ortak bir noktada buluşturabilen, nakaratını hep bir ağızdan bağıra bağıra söylediğimiz 10 şarkıyı birlikte dinleyelim.

10. Metallica – Enter Sandman

Black (1991) albümünün akla kazınan parçalarından biri olan Enter Sandman’in sadece introsu için Metallica grubu 6 hafta çalışmıştır. Enter Sandman ismi hakkında değişik efsaneler dönse de James Hetfield, şarkının adının hiçbir yerden gelmediğini, sadece böyle olmasını istediklerini söylemiştir. Cover yapılan şarkılar listesinde de zirveye oynayacak olan Enter Sandman’in diğer coverlarını da dinlemenizi öneririz.

9. Bon Jovi – Livin’ On A Prayer

Bon Jovi grubunun 3. albümü Slippery When Wet’in 3. şarkısı. Yine sessiz biçimde dinlemesi imkansız olan eserlerden.

8. The Stone Roses – She Bangs The Drums

Bağırın ulan “She’ll be the first, she’ll be the last!” diye.

7. Arctic Monkeys – I Bet You Look Good On The Dancefloor

Nervous breakdownlarınızın, mental yorgunluklarınızın çözümü. Literatürde okul yolunda dinlemelik şarkı tanımlamasına uyan şarkılardandır.

6. Blur – Song 2

Fifa98’den The Simpsons sahnelerine kadar kendine müzik tarihinin sayfalarında yer edinmiş olan şarkı. WOO-HOO!

5. Muse – Plug In Baby

“Origin of Symmetry” (2001) albümünden introsu bol halaylı Muse şarkısı.

4. Kings of Leon – Sex On Fire

Gerek sabah kahvenize gerek uzun yola gerekse depresyonunuza rahatlıkla eşlik edebilecek, İngiliz anahtarı işlevselliğine sahip bir Kings Of Leon efsanesi. Song on Fire!

3. The Killers – Mr. Brightside

Sözlerine bakıp hüzünleneceğin, ritme uyunca keyifleneceğin The Killers şarkısı. Diğer bir deyişle Erkin Koray’dan Fesuphanallah’ın İngilizce versiyonu…

2. The Ronettes – Be My Baby

Brian Wilson’ın “şimdiye kadar olan en iyi pop kaydı” olarak nitelendirdiği eser, NME‘nin listesinde kendine 2. sırada yer buldu.

1. Oasis – Don’t Look Back In Anger

İngiltere’de neredeyse milli marş niteliğinde olan eser, 22 Mayıs 2017’de gerçekleştirilen Manchester saldırısından sonra stadyumlarda ve cenaze törenlerinde İngiliz halkı tarafından kayıpları anmak amacıyla sıklıkla söylenmişti.

Listeye bir eser de biz ekleyelim. Bu hafta Twitter hesaplarından geri döneceklerine dair sinyaller veren Franz Ferdinand grubuyla bu içeriğe veda ediyoruz. Keyifli dinlemeler!

Franz Ferdinand – Take Me Out

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here