Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
10

”Sanatçıya iki göz yetmez”

Alphonse de Lamartine

”Sanatçı çevresindekileri olduğu gibi görmez, kendi olduğu gibi görür”

Alfred Tonnellé

Tuval üzerine yağlı boya çizimleri ve illüstrasyonlarıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başaran günümüz sanatçılarından Nadja Jovanovic, 1983 Belgrad doğumlu.

Sırbistan Güzel Sanatlar Fakültesi’nden mezun olan genç çizer, eserleri için şu tanımlamayı yapıyor:

Çalışmalarımın ana konusu varoluşu keşfetmeye yöneliktir. Bireyin zaman içindeki yansımasını ve zihinsel imgenin dönüşümsel karakterlerini ele alıyorum. Çalışmalarımın merkez üssü; gerçekliğin bilinçli ve bilinçsiz sürekli sorgulanması, kişisel algıda kapalı bireyler ve  kişiselleştirilmiş toplumdan ayrılışlarıdır. Bir illüzyon yaratmanın süreci ile ilgileniyorum. Resimler bana göre bu yanılsamanın tezahürüdür.”

Onun insanları, yüzlerinde varoluş kaygısı taşıyan karakterler…

İşte bu karakterler, tıpkı Tim Burton filmlerindeki karakterler gibi, garip hisler uyandırıyor.

Collective Uncotnious (Kolektif Bilinçaltı)
Dreamers (Hayalperestler)
Empty Suit ( Boş Takım Elbise)
X

Nasıl ki bir şair, şiirine söz sanatları ve vezin ile ruh katıyorsa, ressam da eserlerine imge ve çağrışım kıyafetleri giydirir. Eser sahibinin ruh dünyası, karakter analizi için kaçınılmaz ipuçları verir. Celal Soycan imgeden: İnsan bilincinden bağımsız olarak var olan nesnelerin-nesnel gerçeklerin zihnimize yansıması olarak bahseder.

Her sanatçıda olduğu gibi Nadja Jovanovic’in eserlerinde de kendine has imgeler görüyoruz:

Yüzleri olmayan kapalı, gözleri iri ve boş, suratları asık ve kederli insanlar ile intihar eğilimli depresif karakterler ilk göze çarpanlar.

Sanatçı, eserlerinin neredeyse tümünde kişilik bozukluğu, anksiyete, kimlik bunalımı, depresyon, bipolar ve benzeri ruhsal rahatsızlıkları bulunan karakterler ele almış.

Jovanovic’in kullandığı bazı sembol ve çizgiler, hakkında farklı çıkarımlar yapılmasına sebep olsa da ustalığına diyecek bir şey yok.

Overcome

Yağlı boya tabloları ve akrilik boyamalarının yanı sıra illüstrasyonları da bulunan sanatçının, bu çalışmalarında da yukarıda bahsettiğimiz izleri görmek mümkün.

İşte o çalışmalardan bazıları:

Bu yazımızda ölmeden değeri bilinmesi gereken bir sanatçıdan,  Nadja Jovanovic’den bahsettik.

Bir dahaki yazıda görüşünceye dek sanatla hür, sanatla özgün kalın.

 

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
10

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here