İzlandaca ‘karanlık’ anlamına gelen Danimarka’nın dark tonlu sesi Myrkur, Folkesange projesiyle İstanbul’a (eski norse diliyle Miklagard’a) geliyor. Black metal, nordik folk müziklerini kendi imzasıyla yeni bir atmosfere bürüyen Amalie Bruun, orkestrasıyla birlikte 9 Mayıs’ta Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi’nde yer alacağını duyurdu.

2014 yılında hayata geçirdiği black metal projesi Myrkur ile biri canlı kayıt olmak üzere 3 albüm, 2 EP ve 6 single yayınladı. Çıkış albümü “M” müzik otoriterleri tarafından pozitif yorumlar aldı ve 2015 yılının en beğenilen albümlerinden biri oldu. Grup Avrupa ve Amerika turnesini tamamladıktan sonra, 2017 ‘de ikinci albümü ‘Mareridt’i yayınladı. Bruun’ün vokal yeteneklerinin yanı sıra şarkı yazma beceresinin de ön plana çıktığı karanlık folk tarzındaki albüm, müzik otoriterlerinden bir kez daha tam not almayı başardı.

Klasik müzik eğitimi alarak büyüyen multi enstrümantalist Amalie Bruun önderliğindeki grup, Myrkur: Folkesange projesi ile ödüllü albümünde yer alan parçaların yanı sıra geleneksel şarkıları alışılmadık bir sunumla dinleyicilerle buluşturuyor. Gruba dahil olan kadın koro vokaller, piyano ve diğer eşsiz canlı enstrümanlar; Myrkur’un İskandinav halk müziğine yönelik ileri görüşlü yaklaşımını temel alan karanlık ve büyüleyici bir performans yaratmak üzere bir araya geliyor.

Kaynak

1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here