Her gün dinlediğimiz ya da en sevdiğimiz müzisyenin hayatını bir Vikipedi sayfasından okumak yerine, bazıları hafif kurgusallaştırılmış da olsa onların hayat hikayelerini anlatan filmleri izlemeye ne dersiniz? İşte sevdiğimiz birkaç müzisyen hakkında çekilmiş biyografik filmler.

Walk the Line

Bir country müzik efsanesi olan Johnny Cash‘in, Arkansas’ta bir pamuk çiftliğindeki ilk günlerinden itibaren nasıl Elvis Presley, Jerry Lee Lewis ve Carl Perkins ile birlikte Memphis’teki Sun Records’la şöhretine kavuştuğunu anlatan bu film Johnny Cash’in otobiyografileri ışığında çekilmiştir.

 

Ray

Ünlü oyuncu Jamie Foxx’un başrolünü üstlendiği bu film, efsanevi ritim ve blues müzisyeni Ray Charles‘ın hayatının ve kariyerinin öyküsü, güneydeki mütevazı başlangıcından yedi yaşında kör olduktan sonra, 1950’li ve 1960’lı yıllardaki inanılmaz yükselişini anlatır.

 

The Doors

Bu film 1960’lı yılların ünlü rock grubu The Doors’un ve onun solisti Jim Morrison‘ın Los Angeles bulunan UCLA’de (University of Califronia,Los Angeles) film öğrencisi olduğu günlerinden, 1971’de 27 yaşındayken Paris’teki zamansız ölümüne kadar süren hayatını anlatır.

 

Amy

Eski ev videolarından, yayınlanmayan performans görüntülerine; arşiv görüntülerinden, kişisel referanslarla kadar içinde bu zamana kadar  görülmemiş kayıtlar barındıran bu belgesel Amy Winehouse’un yaşamı ve kariyeri hakkında samimi bir portre çizer.

 

Control

Joy Divison grubunun solisti olan Ian Curtis’in yaşadığı kişisel, profesyonel ve romantik sıkıntılarının daha 23 yaşındayken intihar etmesine neden olmasını anlatan bu film ünlü biri olsanız da hayattaki zorlukların hiçbir zaman azalmadığını gösteren niteliktedir.

 

La Vie En Rosé

Dünya çapında adını duyurmuş şarkıcı Édith Piaf‘ın biyografisini anlatan bu film, Piaf’ın büyükannesi tarafından genelevde büyütüldükten sonra 19 yaşında bir sokak köşesinde şarkı söylerken keşfedilmesini anlatır. Efsanevi şarkıcının hayatı beklenmedik bir yükselişe geçmiş olsa da, başarısına rağmen hayat hikayesi trajedilerle doludur.

 

Greetings from Tim Buckley

Jeff Buckley’nin kendisi gibi müzisyen olan babası Tim Buckley için 1991’de anma töreni düzenlemek isteyen bir organizasyon tarafından özel konuk olarak davet edilmesini konu alan film aynı zamanda Tim’in müzik kariyerine odaklanırken Jeff’in hayatında olmayışını da flashback’lerle gösterir.

 

Sid & Nancy

Film, usta oyuncu Gary Oldman tarafından canlandırılan Sex Pistols’un eski bas gitaristi Sid Vicous’un kız arkadaşı Nancy Spungen(Chloe Webb) ile arasındaki ilişkiyi anlatır.

Kaynakça:1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here