Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

Stravinsky’nin Bahar Ayini ya da orijinal adıyla “The Rite of Spring” müzik için devrimsel bir çalışmaydı. I. Dünya Savaşı ve Rus Devrimi’nin öncesinde yazılmış olan eser artistik, müziksel hatta sanatsal birçok çalışmanın harekete geçiş noktası olurken ilk gösterimi yapıldığı zaman büyük bir isyana da sebep olmuştu. “Ancak deli bir insanın yazacağı müzik” ve “kakafonik bir karmaşa” olarak nitelendirilen eser, seyircilerin büyük tepkisini toplamış hatta sahneye domatesler, yumurtalar bile fırlatılmıştır. Eserin neden 20. yüzyılın en büyük eserlerinden biri olduğunu inceleyelim.

Igor Stravinsky, 1 sene önce büyük başarıya ulaşan bale operası “Petruşka”dan sonra 1910 yılında Sergei Diaghilev’den yeni bir opera teklifi alır. Bunun üstüne yeni bir bale müziği olarak “Rite of Spring”i yazmaya başlar Stravinsky. Stravinsky, bale müziği amacıyla başladığı bu büyük eseri bir süre sonra adeta barbarik bir pagan ayini müziğine dönüştürür. Karmaşık bir harmonik ve ritmik yapıya sahip olan eser, Avrupa halk müziğinin izlenimci, kubist bir tarzda yeniden yorumuna dönüşür.

Bu büyük eserin büyüklüğünün farkına varan opera sahibi Diaghilev, eseri Rusya’da yayımlanmadan önce dinlemiştir ve adeta deliye dönmüştür. Müzik doğayı çağrıştıran ahenkli, Orta Çağ Avrupa’sını hatırlatan bir folk melodisiyle açılır. Eser devam ettikçe piyanodan çıkan notalar düzensizleşmeye başlar ve uyumsuz sesler eseri ele geçirir. Dinleyici Dionysos’un bahar ayinlerine dönüşmüştür. Eserin ikinci bölümünde ortaya çıkan akorlar eserin sonunda duyulur. Bu sırada ortaya çıkan disonant yani bozuk sesler eserin doğasını belirler. Eser, normal bir klasik müzik operasından çok Picasso’nun ellerinden çıkan bir tabloyu anımsatırken özellikle son kısımdaki iniş ve çıkışlarla beraber doğasal bir dini tören haline gelir.

Eserin Sergilenmesi ve Ortaya Çıkan Olaylar

Daha önce hiçbir zaman duyulmamış ve büyük bir tartışma ve yankı uyandıracak bir eserle karşı karşıya kalan eserin isteyeni Diaghilev, Paris’te bir sahneyle anlaşır. Eserin bale kısmının ise Dionysos’un vahşi bahar eğlencelerine dönen paganist barbarca bir performans olmasını da istemiştir. Paris’te sergilenecek eser ve bale versiyonu öncesi, büyük yankılar büyük reklamlar dönmüştür. Müzik çevrelerinde çıkan dedikodulara göre “daha önce şahit olmadığınız bir performans”a şahit olacaktı insanlar. Stravinsky’nin müziği o kadar karmaşık bir harmonik ve ritmik yapıya sahiptir ki bestecinin hazır bulunmadığı provalarda orkestra üyeleri sık sık önlerinde yazılı müziği yanlış çaldıklarını düşünerek durmakta ve sonunda orkestra şefi Pierre Monteaux’yu “siz sadece gördüğünüzü çalın, eğer bir yanlışlık yaptığınızı görürsem ben durdururum sizi zaten” demek zorunda bırakmaktadırlar.

Bahar Ayini’ni izlemeye gelenler arasında Maurice Ravel, Claude Debussy,  Camille Saint-Saens gibi zamanın en önemli bestecilerinin yanı sıra Marcel Proust, Pablo Picasso, Gertrude Stein ve Jean Cocteau gibi isimler vardır.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here