Tarihi 20. yüzyılın başlarına kadar uzanan anime kültürü bugün tüm dünyayı kasıp kavuran bir sektör haline gelmiş durumda. Öyle ki Hollywood yapımcıları dahi artık Japonya’ya bunun için dev bütçeler açmış durumda. Türkiye’de de geniş kitleye sahip bu türün de elbette kültleşmiş başyapıtları mevcut. Onların akılda kalmasını yine işleniş kadar etkileyen bir diğer yönü ise müzikleri. Hikayenin içindeymiş gibi hissettiren, duygularımızı körükleyen müzikleri gelin birlikte inceleyelim.

10. Nanatsu No Taizai (Seven Deadly Sins)

Orta Çağ Britanyası’nda geçen bu seri, Liones Krallığı’nın en güçlü yedi şövalyesini anlatmakta. Kendilerine Yedi Ölümcül Günah diyen ve her biri bir günahı temsil eden bu ekip, şeytanlarla nefes nefese bir savaşın içinde. Dönemsel ezgilere sahip müzikleri seriden alınan keyfi adeta ikiye katlamakta.

9. Cowboy Bebop

Daha önce Dönemin Efsanesi yazımda detaylı incelediğim bu serinin efsane haline gelmiş her anına farklı bir müzik eşlik ediyor. Blues, jazz, rock ezgileriyle süslenmiş bu müzikler Yoko Kanno’nun elinden çıkmış.

8. Naruto / Naruto Shippudenn

Yeri gelince hüzne boğan, yeri geldiğinde heycandan duvarları yumruklatan bu uzun efsanenin Japonların geleneksel enstrümanlarıyla olan işlenişi duygu seli yaratıyor. Naruto’nun kimsesiz şımarık çocukluğundan, köyün kahraman liderliğine uzanan uzun yolunu anlatan hikaye müzikleriyle bütünleşmiş durumda.

7. Fate Serileri

7 kişinin kutsal kaseyi elde edip istenilen bir dileği gerçekleştirmek için birbirleriyle giriştiği savaşta, onlara tarihte efsaneleşmiş karakterler yardım ediyor. Her adayın bir efsaneyi çağırdığı bu savaşta Gılgamış’tan tutun Büyük İskender’e kadar birçok kahraman yer almakta. Pek işlenmese de ilk seride Hasan Sabbah bile çağrılıyor, kendi dönemlerinden ezgilere sahip karakter müzikleri, bu kahramanları dönemleriyle birlikte hatıralara kazıyor.

6. Tokyo Ghoul

Bir kaza sonrası Ghoul’a dönüşen Kaneki’nin yaşadıklarını ele alan bu serinin iskeleti klişelere dayanıyor. İnsanlar ve onlarla birlikte yaşayan insanla beslenen ve tıpatıp insana benzeyen Ghoullar’ın arasındaki yaşam mücadelesi artık çok işlenen bir seri olmasına karşın serinin çizimleri, sanata verdiği yoğunluk ve müzikleriyle kendini benzerlerinden ayırmış durumda.

5. Fairy Tail

Büyü loncalarından oluşan bir dünyada Fiore’nin en güçlü loncası Fairy Tail’in yaramaz Üyesi Natsu ve arkadaşlarının hikayesini ele alan bu uzun soluklu seride başı çeken özellik müziklerinin eşsizliği. Şimdiye kadar anlattığım serilerden tamamen farklı ezgilere sahip müzikleri hikayenin içinde gibi hissettirmekle kalmayıp adeta karaktere bürünmemizi sağlıyor.

4. Shingeki no Kyojin (Attack on Titan)

İnsanlığın umudu tükenmiş, duvarlar içinde nereden geldiğini bilmedikleri devlerden saklanarak yaşıyorlar. Yüz yıldır süren bu hapsin sır perdesinin aralandığı bu serinin müzikleri müzikal anlamda başyapıt haline gelmiş durumda. Senfoni orkestralarıyla müzikalleri dahi düzenlenmekte.

3. My Hero Academia

Dünyanın %90’ı ortaya çıkan mutasyonla özel güçlere sahipken sadece sıradan bir insan olan Midoriya’nın adaletin sembolü olma yolunu ele alan serinin müzikleri yeni TV animelerinin içinde “Old School” tarzı oluşturup kendini belli ediyor.

2. Bleach

Ölümü ve yaşamı ayıran çizginin ölüm tarafında yer alan seri oldukça sürükleyici. Serinin sezonlarına ayrı ayrı ezgilerle eşlik eden müzikleri seri bitse bile izleyenlerin hayatlarından kolayca çıkmıyor. Getsuga Tenshou!

1. Samurai Champloo

Japonya’nın dışa kapalı dönemlerinin sonlarında geçen bu anime müzikleriyle tarihsel yapıyı alt üst ediyor. Bir neslin yetenekli müzisyen Nujabes ile tanışmasını sağlayan serinin müzikleri chill, lo-fi hip-hop, rap tarzlarına daha çok kayıyor. Orijinal tarzıyla dikkat çeken müzikleri dinleyenler animeye başlıyor, animeyi izleyenler bu tarz müziklerden kopamıyor. Her yönüyle izleyiciyi ele geçiren bu başyapıt birinciliği hak ederek alıyor.

Onur Köşesi

“In order to grow your audience, you must betray their expectations.”

Onu herhangi bir şeyle kıyaslayamayacağım için listeye dahi almadım. Hayao Miyazaki tüm dünyaca kabul görmüş usta bir yönetmen ve filmleri de gıpta edilecek güzellikte. Akademi dahil birçok ödüle sahip eserlerinin müzikleri bizi uzun bir yolculuğa çıkarıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here