Pek de güzel geçmeyen sevimsiz bir Pazar gününde uzun bir zaman sonra tekrar Yolda‘yı dinlemek istedik. Aslında Pazar gününün sevimsiz olmasına sebep olan saçma sapan sorumluluklarımızdan, zorunluluklardan kaçma isteğiydi bu. Çünkü ne zaman Yolda dinlesek daha iyi hissedebileceğimiz bir yere gitmeyi, tüm bu monotonlukların içinden kaçıp kurtulabilmeyi hayal ederdik. İşte o sevimsiz Pazar günü Yolda ile birlikte kurduğumuz hayallerle biraz olsun güzelleşiverdi.
Yolda, şarkılarıyla sizi “ait olduğunuzu hissettiğiniz yer”e götürüverir. Gelin, grubun ruhu Devrim Erdem’le sohbetimize siz de eşlik edin.

1) Öncelikle merhabalar! Nasılsınız? Nasıl hissediyorsunuz şimdilerde bu hayatta?

1 senedir Rio’da olduğum ve İstanbul’dan uçağa bindiğimiz son geceden beri sadece içimden Yolda’da çalabildim. Bir de bebeğimize söylediğim şarkılar var. Rio’da Lapa, İstanbul’da Taksim gibi. Lapa’yı az tepeden gören Santa Tereza’da çıkmıştı bir Yolda şarkısı; “Yolaçık”. İşte yine Lapa’da bir doğumhanede doğdu Ali Gael. Şimdi Rio eyaletine bağlı, Rio’ya 5-6 saat mesafede Paraty’de yağmur ormanları içinde yaşıyoruz. Her gün bir belgesel. Sabahları “kuşlar kanatlı uygarlık”. Bebeğimiz şimdi bir yaşını az geçti. Bir haftadır falan yürüyor. Bir milyon tane şey söyleyebilirim ama sürekli tarifsiz film sahneleri. Şimdilerde hayatta haller böyle. Yeni Yolda şarkılarından bir iki mısra söyleyeyim bari;
“Çok seviyorum seni çok çok
Hayat güzel dünya güzel
Kafam güzel sensin güzel”

2) Bizlere biraz kendinizden bahseder misiniz? Neler yapıyorsunuz, meslekleriniz nedir?
Ben inşaat mühendisliğinden atıldım. Hani röportajlarda geçer ya, hem mimarım hem de hemi de.
Sonra felsefeden atıldım en son da açık öğretimden atıldım. Ağırlıklı tekstil yer yer müzik ile geçindim. Meslek olarak adlandırdığım bi işim olmadı. Grubun çoğu aslında sadece müzik ile geçiniyor. Başka müzik projelerinde de yer alıyorlar. Solistimiz Zeynep aktif olarak yıllardır cambazlık jonglörlük yapıyor. Kadıköy’de Çadır diye güzel bir projeleri var. Orada dersler de veriyor.

3)Peki, müzik sizi nasıl bir araya getirdi? Yolda’nın hikayesi nedir, kısaca anlatabilir misiniz?
Aslında yolun hikayesi gibi Yolda’nın hikayesinde de bir sürü hikaye oldu.
Avustralya’dan Brezilya’ya Hindistan’dan Çin’e Rusya’ya bir sürü yerin sade gezmesini değil yaşanmışlığını anlatıyor. Oraların güzel insanları da Yolda’ya çok el verdiler.
Yolda’nın “Annem” şarkısını kocaman kalpli Natalia çalar mesela. Ne kadar özlediğimi fark ettim yazarken. Şuraya Natalia’dan bi şarkı bırakalım.

Yolda da Son 3-4 senedir beraber çalan tayfa basçımız Nafiz’in evinde gece yarısından sonra sabaha kadar müzik takılan insanlardan şekillendi.

4) İsminiz müziğinize gerçekten tam uymuş. “Yolda”. Müziğinizi ne zaman dinlesek yola çıkasımız geliyor, bir yerlere gitme isteği doğuyor içimizde, bazen de bulunduğumuz saçma sapan durumlardan kaçma isteği. Özgür olabilme isteği. Peki siz neden “Yolda” ismini seçtiniz?
Yolda adı ilk albümü yaparken henüz ortada yoktu. Ama ilk albümde bile Avustralya’da İstanbul’da Nepal’de yapılmış kayıtlar var. Gerçekten bir yol hikayesi idi. İsim de ilk albümü yayınlamadan hemen önce bir anda çıktı. Bu cevapları da Rio’dan veriyorum.

5)Yeni albümünüz “Mai”, Temmuz ayında çıktı. Önceden de bildiğimiz ve çok sevdiğimiz iki harika şarkı var bu albümde. Hariçten Gazelciler’den “Kaç Aşk Var Ki” ve “Of Ulan Of”. Sizde Hariçten Gazelciler’in yeri nedir, bunu sormak istiyorum, farklı bir bağı var mı sizinle? Ve tabii ki pek sevgili Ömür Kılıçaslan’ı saygıyla anıyoruz.
Ömür kardeşimiz. Yolda şarkılarından tost-ayranı Ömür söylüyor mesela. Rüzgar’da (Bu daha başlangıç) çağlaması ile yine Ömür var. Eksik olduğumuzda konserlerimizde de gelip çalardı.
Ben başka bir hikaye anlatayım. Brezilya’ya 4-5 sene önce gelmiş tek başıma gezip takılıyordum. Hariçten Gazelciler’in 2. albümü yeni çıkmıştı. Mp3 çalar kulağımda Hariçten Gazelciler dinlerken yolda sağlam soyuldum. Mp3 çalar dahil her şeyi aldılar. Her neyse sonra ben bu hikayeyi Facebook’ta paylaştım. Döndüğümde Ömür’ü görünce Ömür “Çok mutlu oldum soyulduğunda hariçten gazelcileri dinlediğin için.” dedi. Ömür bir ozan. Onu, yollarda çok dinledim.

6) Peki başka kimleri dinliyorsunuz en çok? İlham aldığınız müzisyenler var mı?
Arka arkaya geldi sorular Hariçten gazelciler, Bandista, Neşet Ertaş, Mahsuni, Gevende ve daha bir sürü.
Bu günlerde Brezilya’dan Palavra Çantada, Xangai, Jorge Ben Jor, Tom Ze.

7)Birkaç kelime seçtik ve sizdeki karşılıklarını merak ediyoruz.
-doğa: asıl gerçek
-yol: ömür
-kedi: candır
-güneş: aşk gibi
-aşk: en güzeli
-Yalova vapuru: acı
-mai:  sevişirken ağlamak
-tost-ayran: yolda aşk
-begonvil: çiçeğinin tam ortasında küçük beyaz çicekcikler vardır, bir begonvil çiçeği içinde 3 tane beyaz çiçekcik bulursan dileğin olur.

8)Harika resimleriniz var harika şarkılarınız için. Tost Ayran şarkısı için çizdiğiniz resimde bir yazı var. “Beraber kaçıyoruz. Yanımıza sade aşkı alıp kaçıyoruz. Bir filmin iki kahramanıyız. Sabaha karşı otobüs mola veriyor. Uykulu gözlerle tost, ayran söylüyoruz. Sabah serinliği film burada başlıyor.”
Filmin sonunda ne oluyor? Paylaşmak ister misiniz?

Filmin sonu başında umduğumuz yollara gitmedi. Ama her filmde olduğu gibi sonunda başka bir film oldu. Beraber başka güzellikleri paylaştık. Mesela Yolda’nın Barış şarkısının videosunu “O” yaptı.


9)Sizleri nerelerde dinleyebiliriz?

En kolayı Yolda’nın Facebook sayfasını takip etmek sanırım. Ağırlıklı İstanbul, bolca çalıyoruz.

10) Son olarak Wannart okuyucularına söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?
Her ne olursa olsun barıştan ve aşktan şaşmamak gerekiyor.

Sevgiyle kalın, yolunuz açık olsun.

Çok teşekkürler.

Yolda grubunun müziklerini dinleyebileceğiniz ve aynı zamanda indirebileceğiniz site: TIK!
Röportaj: Esra Özcan

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here