Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
6

İnsanlığın aydınlanma ile girdiği değişim süreci teknolojinin büyük bir ivmeyle yol almasını sağladı. Bu ivme 19. yüzyılda gücünü belirgin bir şekilde gösterdi ve teknolojik anlamda çığır açan gelişmeler yaşandı. Bu gelişmeler tüm insanlığı kökünden etkilerken kültür-sanat alanının bundan etkilenmemesi düşünülemez. Bu yazımızda sizler için, bu dönüşümün meyvelerinden olan ve müziğin seyrini tamamen değiştiren dört icattan bahsedeceğiz.

1. Musical Telegraph

27 Aralık 1874 günü, Elisha Gray müzik dalgalarını göndermek için bir gösteri yaptı. Bu gösterideki icat iki oktavlık piyano klavyesi ile çalışan ve elektromanyetik devreleri kullanan ilk elektronik müzik synthesizer’ı olarak tarihe geçti. Bu icat müzik dünyasının girdiği dönüşümün ilk adımını oluşturuyordu ancak bu süreç ilerleyen yıllarda somutlaşmaya başladı.

2. Telharmonium

Thaddeus Cahill tarafından keşfedilen Telharmonium, 1970’lerin ortalarına kadar tekrarı olmayacak bir yenilikti ve ilk büyük elektronik müzik enstrümanı olarak tarihe geçti. Cahill’in amacı; müziği elektronik olarak sentezlemek ve otellerde, lokantalarda ve evlerde çalınacak telefon hatları vasıtasıyla müziği dağıtmaktı. Cahill, 1897’de patenti aldı, 1899’da çalışmaya başladı ve 1901’de potansiyel yatırımcılar için bir gösteri yaptı. Bu gösteride başarılı oldu, New England Electric Music Company’i kurdu. Telharmonium, yaklaşık 200 ton ağırlığındaydı.

 

3. Teyp

En son örneklerini 90’lar neslinin gördüğü teyp, birçoğumuzun hayatının içerisindeydi ancak kulağa basit gelen bu icat müziğin hatta sesin tarihini kökünden değiştirecek kadar büyük bir yenilikti. 1894 Danimarkalı kaşif Valdemar Poulsen, sesi elektrik işaretlerine dönüştürerek manyetik bir ortamda saklamayı başarmıştı. Bu sürecin sonunda müzik endüstrisi engellenemez bir şekilde büyüdü hatta bu kayıtların manipüle edilmesiyle birçok müzik türü doğdu.

 

4. Moog Modular 

Robert Moog, analog sentezleyicilerin babası sayılır. Bunun en büyük sebeplerinden birisi, ürettiği Moog serisi synthesizer’ların çoklu üretimine bu modelle başlanması ve sonraki sentezleyicilere de bu modelin yön vermesidir. Yani bu serinin yarattığı etki 1967 yılından günümüze kadar sürmektedir. Robert Moog’un kendi ifadeleriyle bu icat elektronik seslerin müzikal bir mutluluğa dönüşmesini sağlayan işlevsel bir cihazdı.

Moog Modular hakkında detaylı bilgi için bu videoyu izleyebilirsiniz.

kaynak: 1

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
6

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here