90’lar… Atarilerin, jetonların Hugo ve Tolga Abi’nin, Tsubasa’nın hayatımıza damga vurduğu yıllar. Sadece müzikte değil, hayatın her alanında derin izler ve gülümseten anılar bırakan o sıcacık, mutlu ülke ortamının olduğu yıllar. Sokakta elli cm polis motoruyla gezen çocukların, kulağında walkman ile gezenlerin, turşu arabaları ile geze geze turşu satanların dolandığı yıllar…

Evlerimizden çıkmamızın lüks haline geldiği, herkesin aynı salona doluşup geçmişi yad ettiği, neşesini bulmak için hareketli pop şarkılarına daldığı şu günlerde birer nebze yüzünüz gülsün diye 90’lar kuşağına ufak bir dönüş yapacağız. Su sıkan yüzükler ve pamuk şekerler hazırsa başlıyoruz!

1. Serdar Ortaç- Gamzelim:

Serdar Ortaç’ın uzunumsu saçlarını 1 kutu jöleyle taradığı o efsane dönem, evet. Serdar Ortaç’ın klasik gülüşü, arkadaki oynak ritm, her klibinde olduğu gibi bir sürü güzel hanımefendi. Serdarcığım sen olmasan ne yapardık inan bilemiyorum, bilhassa yazları.

2. Sezen Aksu- Seni Yerler:

Sezen Aksu’nun daha işveli, daha dinamik olduğu dönemler… Mahallede yanık olduğu kıza laf atacak her delikanlı için bulunmaz bir jest olmuştu bu şarkı.

3. Mustafa Sandal- Aya Benzer:

Mustafa Sandal deyince benim aklıma ilk gelen şey bu dans. Eminim sizin de ilk üçünüzdedir. Bir gün oturup hikayesini dinlemek istiyorum bu dansın. Çünkü burada anlaşalım, bu dans bir ekol oldu.

4. Tarkan- Şımarık:

Tarkan bu enerjiyi nereden buluyor, nasıl tükenmiyor hala anlamış değilim. Megastar lafını sonuna kadar hak ediyor ama biz onu Megastar olmadan önceki haşarı ve fırlama haliyle de çok seviyorduk.

5. Mirkelam- Her Gece:

Mirkelam neden koşuyor, nereye koşuyor?

 

6. Reyhan Karaca- Sevdik Sevdalandık:

Lütfen artık karantina bitsin, biz aşık olalım, Reyhan Karaca gibi saçımızı dağınık topuz yapıp aşk şarkıları söyleyelim…

7. Teoman- Papatya:

Teoman’ın müziği hala bırakmadığı güzel yıllar… Şaka şaka Teoman arada sırada bırakıyor bir şeyleri ama hala buralardadır eminiz müziğin asi çocuğu…

8. Rengin- Aldatıldık:

Yarım at kuyruğunu tepeye çekip de rüküş olmamak da 90’lara özgü bir durumdu sanıyorum. Yoksa bu kadar güzel bir kadının o saçla klip çekmesinin asla izahı yok.

9. Yonca Evcimik- Abone:

Elleri alına koyup delicesine dans edenler, burada mı? Yoncimik’in Türk malı Benjamin Button olduğuna yemin ederiz ama ispatlayamayız. Aboneyiz sana Yoncimik, hastayız sana!

10. MFÖ- Mazeretim Var Asabiyim Ben:

Bu şarkı 90’larda doğan pek çok çocuğun ergenliğini de betimliyor olabilir. MFÖ Türk popunda bir ekoldü o yıllarda, hoş hala öyledir tabii. Birçok hitin sahibi grubun pek çok efsane şarkısı var ancak bu şarkı asla eskimeyen hitlerden bir tanesi.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here