Müzik yarışmaları furyası, kazandırdığı genç isimlerle müzik dünyasını etkileyen bir faktör haline geldi. Kelly Clarkson, Jennifer Hudson, Carrie Underwood, One Direction ve Fifth Harmony bu isimlerden sadece birkaçı.

X-Factor’da bir araya getirilen Fifth Harmony, birliğini sürdüremedi. Grubun en ilgi çekici üyesi Camila Cabello, gruptayken başka isimlerle solo olarak çalışıyordu. Grupta istediği özgürlüğü elde edemeyince 2016’da resmi olarak gruptan ayrıldı. 2017’de solo çıkış parçası “Crying In The Club” yayınlandı.

Küba ve Meksika kökenli olan Camila’nın yayınladığı tekliler ve yaptığı düetlerle istediği özgür ortama ulaştığını gördük. Mayıs ayında çıkış albümü duyurulduğunda, albümün adının “The Hurting. The Healing. The Loving.” olduğu söylenmişti. Adı melodram dolu bu albümü Cabello, “Karanlıktan ışığa, kaybolduğum bir zamandan kendimi tekrar bulduğum bir zamana olan maceramın hikayesi” olarak nitelemişti.

Daha sonra yayınlanan ve Latin ezgilerine sahip olan Havana, beklenmedik bir şekilde küresel bir hit’e dönüştü. Havana’nın başarısıyla beraber albümün yayınlanma tarihi ileri atıldı ve adı “Camila” olarak değiştirildi. Şarkıcı albüm hakkında yaptığı bir paylaşımda, her şarkının arkasından özel bir anı olduğunu ve hayatının bir dönemini bu şarkılarla sonlandırmanın duygusal olduğunu yazmıştı.

Camila, aşkın ve uyuşturucunun etkilerini bir tutan “Never Be The Same” ile açılışını yapıyor. Yarattığı sevgili figürü tarafından tamamen değiştirileceğini hisseden Cabello, şarkıyı şu ana kadar yazdığı en iyi şarkı olarak değerlendiriyor. Elektro sound ile sunulmuş parça, bizce ortalama bir pop şarkısı. Tek pozitif yanı Camila’nın özgüvenini kanıtlar nitelikte olan vokali.

Hayalperest bir havaya sahip “All These Years”, albüme daha akustik bir giriş vermekle beraber Ed Sheeran‘ın akustik pop parçalarını andırıyor. Cabello’nun kontrolü seven biri olduğunu kanıtlayan parça “She Loves Control”, bir bakıma girl-power anthem. Her şeyin kendi istediği gibi olmasını isteyen ve istediğini elde eden bir kadını anlatıyor. Skrillex’in dokunuşlarıyla son halini alan parça, İspanyol gitarının ve ağza dolanan bir nakaratın etkisiyle bir yaz hit’i olabilecek kapasitede.

Albümün yönünü değiştiren Havana, Camila’nın doğduğu yer olan Havana, Küba’da tanıştığı ve kötü çocuk imajına sahip olan bir sevgili hakkında. Albümün “dans şarkısı” olmaya en yakın olan parçasında düet yaptığı isim Young Thug ise bu kötü çocuk imajına uyabilecek bir geçmişe sahip. Başka bir kötü çocuk imajı ögesi aradığımızda “He didn’t walk up with that “how you doin’?”” dizesinin ünlü komedi dizisi Friends’de yer alan Joey’e bir gönderme olup olmadığı tartışılır.

Neşeli ve canlı melodisi ile “Inside Out” albümün en doğal parçası olarak karşımıza çıkıyor. “Dirty tissues, trust issues” sözleriyle başlayan “Consequences”, narin bir piyano sesi ve Camila’nın güçlü vokalleriyle albümdeki en kişisel şarkı. “Loving you was dumb and dark and cheap”, “Lost a little weight because I wasn’t eating” gibi aşkın Camila’daki kötü etkilerinden bahseden parçada, Camila’nın “Work From Home” gibi basit bir pop şarkısından ne kadar ileri gidebildiğini görüyoruz.

Yapmacık ve yüzeysel arkadaşlıklardan sıkılan Camila “Real Friends”te yalnızlığına çare aramakta. Sahtelikten bahsettiği diğer parça “In the Dark”, albümün en zayıf halkası ama albümü kritik seviyede etkilemiyor. “Something’s Gotta Give” (ilk adıyla A Good Reason To Go) ise Cabello’nun melankolik ayrılık parçalarındaki kabiliyetini gün yüzüne çıkartıyor.

Albümdeki en seksi parça “Into It”, son yılların en iyi pop müzik yazarlarından Ryan Tedder ve Justin Tranter‘in imzalarını taşıyor. Camila’nın sevdiği kişiye söylemek istedikleri üzerine kurulu olan Into It, ritmi ve akılda kalıcı sözleriyle hit olmaya aday bir diğer parça.

Çoğunluğu radyo dostu olan, yolculuklarda size eşlik edebilecek Latin ezgili pop şarkılarından oluşan Camila, yer yer yaptığı hatalara rağmen güçlü ve özgüvenli bir ilk izlenim yaratmayı başarıyor. Tek tip, yüzeysel ve sadece maddi sebeplerle yapılmış Fifth Harmony şarkılarından kurtulan Cabello, elde ettiği müzikal özgürlüğü en yaratıcı şekilde kullanmaya çalışmış. Daha duygusal ve derin bir bakış açısı elde eden Cabello, müzikal anlamda da sözlerde de zaman zaman kendini tekrarlayan ve sürekli birbirini andıran parçalardan oluşan bir albüme imza atmış durumda. Bir çıkış albümü için iyi sayılabilecek olan Camila, en azından solo bir kariyer için güzel bir zemin.

Tüm albümü dinlemek için:

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here